فیلتراسیون کشاورزی یک فرایند مهم در صنعت کشاورزی است که برای تصفیه آب، خاک و هوا استفاده می‌شود. این فرایند به منظور حذف ذرات معلق، مواد آلی و آلاینده‌های دیگر از محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله روش‌های فیلتراسیون کشاورزی می‌توان به استفاده از فیلترهای مختلف مانند فیلترهای شنی، کربن فعال، ممبران و غیره اشاره کرد.

فیلتراسیون کشاورزی چیست؟

برخی از افراد تصور می کنند که فیلتراسیون آب فقط برای آب آشامیدنی است اما این باوری اشتباه است. در بخش کشاورزی چه آبیاری بارانی و چه آبیاری قطره ای نیز انواع مختلفی از فیلترها برای جداسازی ذرات جامد معلق در آب استفاده می شود. در کشاورزی، فیلتراسیون کشاورزی به مجموعه فرایندهایی گفته می شود که به واسطه آن ناخالصی های موجود در آب که منجر به رسوب و گرفتگی در مسیر آبیاری می گردد، حذف می شود.

فیلتراسیون کشاورزی

ویژگی های فیلتراسیون کشاورزی

ایستگاه فیلتراسیون که در اصطلاح پکیج فیلتراسیون در آبیاری و کشاورزی اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که منابع آبی مورد استفاده در کشاورزی، از انواع آبهای رودخانه، چاه، کانال و دریاچه تامین می شود. این آبها در مسیر حرکت خود، ناخالصی هایی، از جمله شن و ماسه و جلبک را با خود به همراه می آورند که منجر به گرفتگی و آسیب سیستم آبرسانی کشاورزی می گردد. در نتیجه میتوان گفت یک سیستم فیلتر مناسب می تواند از؛

 • ورود ذرات بزرگ همانند شن و ماسه و جلبک به پمپ جلوگیری نماید. 
 • از فرسایش و آسیب دیدن تجهیزات آبیاری جلوگیری نماید. 
 • باعث پاشش یک نواخت آب در تمامی سطوح شود. 
 • از افت فشار در سیستم جلوگیری نماید.

انواع فیلتر کشاورزی

فیلترهای مورد استفاده در کشاورزی در چند مدل طراحی و تولید شده اند، که بر اساس نوع آب مورد استفاده و نوع آبیاری، ممکن است یک یا چند نوع از آن، در پکیج فیلتراسیون مورد استفاده قرار گیرند. این فیلترها شامل موارد زیر می شوند. 

 • فیلتر هیدروسیکلون یا گریز از مرکز 
 • فیلتر شنی sand filter 
 • فیلتر دیسکی 
 • فیلتر توری 
 • فیلتر اسکرین خود شوینده 

فیلتر هیدروسیکلون یا گریز از مرکز

این فیلترقطعه ای است تولید شده از فلز یا پلی امید، با بهره گیری از نیروی گریز از مرکز، حرکتی گردابی ایجاد می گردد و ذرات جامدی که وزن ملوکلولی بیشتر از وزن آب دارند را ازآب جدا می نماید و این ذرات به واسطه نیروی گرانش به سمت پایین فیلتر حرکت می کنند و در مخزنی که برای ذخیره آلاینده ها تعبیه شده وارد می شوند، آب پاکسازی شده از سمت دیگر فیلتر خارج می شود. از نام های دیگر این فیلتر می توان به ماسه گیر، شن گیر و سیکلون اشاره نمود.

فیلتر هیدروسیکلون

انواع فیلتر هیدروسیکلون یا گریز از مرکز

هیدورسیکلون های عرضه شده توسط دلکو صنعت در دو نوع زیر می باشد.

 • هیدروسیکلون نیمه اتومات
 • هیدروسیکلون با انباره دستی

ویژگی های فیلتر سیکلون

 • این فیلتر در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار گیرد، میتواند تا ۹۸ درصد از آلاینده های موجود در آب را فیلتر نماید.
 • به دلیل نوع طراحی مقاومت بالایی در برابر افت فشار دارد.

 فیلتر شنی

فیلتر شنی یا سند فیلتر، دارای مخزنی است که میتواند از جنس گالوانیزه، پلی پروپیلن، frp، استیل و غیره باشد و درون این مخزن، سیلیس برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. بدین منظور درون مخزن از سلیس در سه قطر متفاوت استفاده می گردد و آب با ورود به مخزن و در حین عبور از میان خلل و فرج بین سیلیس ها، ذرات جامدی که با خود به همراه دارد را از دست می دهد.

فیلتر شنی

ویژگی های فیلتر شن گیر

از این نوع فیلتر برای جداسازی آلاینده هایی همانند خزه و جلبک استفاده می شود. فیلتر شنی در صنعت کشاورزی باید فشار بین سه تا هفت اتمسفر را بتواند تحمل کند.  فیلتر شنی، را باید در بازه های زمانی معین بک واش نمود و بعد سه سال، سیلیس های درون فیلتر را تعویض نمود.

 فیلتر دیسکی

این نوع فیلتر، رایج ترین فیلتر مورد استفاده در آبیاری قطره ای است.فیلتر دیسکی محفطه ای از جنس فلز یا پلی آمید است که یک ورودی برای ورود اب به داخل و خروجی دیگری برای خارج نمودن اب تصفیه شده در نطر گرفته شده است. درون این محفطه تعداد زیادی دیسک با منافذ بسیار ریز قرار دارد، آب با عبور پر فشار از میان این دیسک ها، ذرات جامد معلق خود را از دست می دهد.

فیلتر دیسکی

ویژگی های فیلتر دیسکی

فیلترهای دیسکی، بر اساس مش بندی می توانند ذرات از ۱۳۰ میکرون تا ۵ میکرون را تصفیه نمایند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای استفاده از مش های ریز، در ابتدا باید فیلتر ۱۳۰ میکرون قرار گیرد و سپس فیلتر با مش پایین. در غیر این صورت فیلتر مذکور دچار گرفتگی می شود. نصب و شستشوی فیلتر دیسکی بسیار آسان است. این فیلتر ها، افت فشار بسبار پایینی دارند.

فیلتر توری

فیلترهای توری، از لحاظ ظاهری شبیه فیلترهای دیسکی هستند و تفاوت آنها در قسمت داخلی فیلتر می باشد.فیلتر توری همان طور که از نامش پیداست درون خود بخشی توری مانند دارد که به واسطه آن ذرات درون آب فیلتر می شوند. بیشترین کاربرد فیلترهای توری، در شرایطی است که دارای آلاینده هایی همچون چربی یا مواد لزج است.

فیلتر توری

ویژگی های فیلتر توری

 • فیلتر توری مناسب آب جرب و یا لزج است
 • فیلتر توری، قطعه مصرفی ندارد
 • نصب و نگهداری فیلتر توری آسان است.

فیلتر اسکرین خود شوینده

جدید فیلترهای مورد استفاده در صنعت و کشاورزی فیلترهای خودشوینده می باشند. این فیلترها، انعطاف بالایی در آلوده شدن ناگهانی آب دارند. به همین دلیل، از این نوع فیلتر در صنایع حساس و هم چنین برای گیاهانی که حساسیت بالایی در زمان آبیاری دارند، مورد استفاده قرار میگیرد.

فیلتر اسکرین خودشوینده

ویژگی فیلتر اسکرین خود شوینده

 • افت فشار بسیار پایینی دارد.
 • هزینه های اپراتوری را کاهش می دهد.
 • فضای کمی را اشغال می کند.

تانک کود

تانک کود یا سیستم تزریق کود، بخشی از سیستم کنترل مرکزی است که معمولا بعد از مراحل فیلترسازی قرار می گیرد. به کمک سیستم تزریق کود مواد شیمیایی مورد نیاز گیاه، به آب تزریق می گردد. 
تانک کود های ارائه شده در دلکو صنعت، به دو دستی و انژکتوری تقسیم‌می شوند.

تانک کود دستی، برای مصارفی است که سرعت رقیق شدن ماده شیمیایی در آب اهمیت زیادی نداشته باشد. اما در نوع انژکتوری، این سرعت اهمیت دارد و به دوز ثابتی توسط پمپ تزریق می شود.

ویژگی های سیستم تزریق کود

 • تانک کود صرفه اقتصادی دارد.
 • نصب و نگهداری از تانک کود آسان است.
 • از تانک کود، علاوه بر تزریق کود، می توان برای شستشوی سیستم آبیاری نیز استفاده نمود.

 
داست فیلتر یا بسکت فیلتر

به فیلتری که برای محافظت از شیر تخلیه هوا نصب می گردد، داست فیلتر گفته می شود. برای احیای پساب فیلترهای موجود در پکیج، از بسکت فیلتر استفاده می شود.

اجزا پکیج فیلتراسیون آبیاری

یک پکیج یا ایستگاه فیلتراسیون آبیاری دارای تجهیزات زیر می باشد.

فیلتر که در ادامه با انواع آن آشنا خواهیم شد

 • تانک کود 
 • داست فیلتر یا بسکت فیلتر 
 • شیر بک واش 
 •  کلکتور 
 • کنترلر هانتر 
 • تجهیزات ابزار دقیق

در ادامه هر یک از اجزا فیلتراسیون کشاورزی توضیح داده شده است.

شیر بک واش

شیر بکواش، شیری عموما از جنس چدن و به صورت سه طرفه است و میتواند تا فشار ده بار تحمل نماید. همان طور که از نامش مشخص است برای شستشوی معکوس فیلترها، مورد استفاده قرار می گیرد.

کلکتور

کتلکتور در ایستگاه فیلتراسیون مرکزی، به قطعه ای گفته می شود که تمامی تجهیزات پکیج اعم از مخازن، فیلترها، تانک کود را به متصل نگه می دارد. به عبارت دیگر، جمع و اوری و توزیع آب در سیستم فیلتراسیون توسط کلکتور صورت می گیرد.

کنترلر هانتر

کنترلر هانتر یا سیستم هوشمند ابیاری، برای تنظیم برنامه سالانه آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات ابزار دقیق

اپراتور سیستم کنترل مرکزی، برای بک واش، هواگیری مخازن و هر گونه سرویس نمودن سیستم فیلتراسیون به تجهیزاتی هم چون، مانومتر، شیر تخلیه هوا، شیر سماوری و.. . احتیاج دارد، که با نام تجهیزات ابزار دقیق یا تجهیزات کنترلی شناخته می شوند.

نکاتی برای انتخاب فیلتراسیون مناسب آبیاری

برای انتخاب نوع فیلتراسیون می بایست به نوع آب ورودی، نوع آبیاری و اندازه ذرات معلق موجود در آب توجه نمود. یک سیستم تصفیه درست، از تمامی تجهیزات سیستم آبیاری شما، محافظت می کند.

برای انتخاب مش فیلترها، باید به کوچک ترین حفره درون سیستم آبیاری دقت نمود. برای مثال اگر این حفره یک میلی متر است در رتبه بندی فیلتراسیون ۱۰۰ میکرون فیلتر مناسبی می باشد.

راهنمای نصب و نگهداری ایستگاه فیلتراسیون مرکزی

پکیج فیلتراسیون کشاورزی، حتما باید توسط کارشناسان حرفه ای طراحی و تولید شود.هم چنین نصب پکیج باید توسط تولید کننده صورت گرفته و اپراتوری برای استفاده از دستگاه آموزش ببنید. کارشناسان ما در دلکو صنعت شما را در زمینه طراحی، تولید و نصب پکیج فیلتراسیون یاری خواهند رساند.

سیستم فیلترینگ آب به خودی خود افت فشار ناچیزی دارد، اما اگر این افت فشار، بین گیج ورودی و خروجی از حداکثر میزان افت فشار نرمال بیشتر باشد، سیستم به دلیل انباشت رسوبات بیش از حد، دچار گرفتگی شده و نیاز به شستشو و بک واش دارد.

شتستشو و بک واش با توجه به نوع اتومات و دستی و هم چنین نوع فیلتر به کار رفته متفاوت است. در زمان نصب دستگاه، این اطلاعات را از کارشناسان نصب بخواهید و بر اساس آن اقدامات لازم را صورت دهید.

قیمت ایستگاه کنترل مرکزی کشاورزی

به دلیل نیاز به طراحی در پکیج فیلتراسیون و بررسی دقیق افت فشار و قطعات مورد نیاز پکیج فیلتراسیون، نمی توان قیمت ثابتی را برلی این محصول در نظر گرفت. شما می توانید برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما در دلکو صنعت تماس بگیرید.

سوالات متداول فیلتراسیون کشاورزی

چرا فیلتراسیون کشاورزی مهم است؟

فیلتراسیون کشاورزی مهم است زیرا این فرایند به تصفیه و پاکسازی منابع آب، خاک و هوا کمک می‌کند. این کار باعث افزایش بهره‌وری و کیفیت محصولات کشاورزی می‌شود و به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

چه نوع فیلترهایی برای فیلتراسیون کشاورزی استفاده می‌شود؟

برای فیلتراسیون کشاورزی از انواع فیلترهای شنی، کربن فعال، ممبران، زئولیت و غیره استفاده می‌شود. هر نوع فیلتر بر اساس نیاز و شرایط خاص محیطی انتخاب می‌شود.

چه عواملی بر فرایند فیلتراسیون کشاورزی تأثیر می‌گذارند؟

عواملی مانند نوع آلاینده‌ها، غلظت آلاینده‌ها، نوع فیلتر، فشار، دما و زمان فیلتراسیون بر فرایند فیلتراسیون کشاورزی تأثیرگذار هستند. بهترین نتیجه از فیلتراسیون با توجه به این عوامل به دست می‌آید.

دیدگاه کاربران

به این دسته بندی امتیاز دهید

دیدگاهی ثبت نشده است.