موتوربرق


موتوربرق یا مولد الکتریکی دستگاهی است که انرژی مکانیکی حاصل از سوخت گاز، بنزین و گازوئیل را به انرژی الکتریسیته تبدیل می‌کند. درواقع موتوربرق یک نوع موتور ژنراتور به‌حساب می‌آید که در ابعادی کوچک‌تر، روش خنک شدنش به‌صورت هوا خنک و قابل‌حمل است. از انواع آن می‌توان به موتوربرق بنزینی، دیزلی، گازسوز و سایلنت اشاره کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش با کارشناسان هایپر صنعت دلکو در تماس باشید.

مشخصات فنی و انواع موتوربرق

قطعی برق یک معضل بسیار بزرگی است که امروزه جوامع را در بردارد. گاهی قطعی برق می‌تواند جان آدمی را به خطر بیندازد. موتوربرق ابزاری کارآمد جهت بهره‌مندی از انرژی الکتریسیته به هنگام قطعی برق شبکه سراسر است. موتوربرق ازنظر سوخت مصرفی، خروجی برق سه فاز یا تک فاز، نحوه مکانیزم راه‌اندازی و طراحی بدنه به دسته‌های گوناگونی تقسیم‌بندی می‌شوند. مهم‌ترین تقسیم‌بندی موتوربرق ازنظر سوخت مصرفی است که به چهار دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود:

 1. موتوربرق بنزینی
 2. موتوربرق گازسوز
 3. موتوربرق دیزلی
 4. موتوربرق نفتی بنزینی

برای دریافت اطلاعات کامل در خصوص این نوع دسته‌بندی به بخش موتوربرق موردنظر رجوع شود.

 

نحوه راه‌اندازی موتوربرق

موتوربرق‌ها به سه روش شروع به کار می‌کنند. 
روش اول هندلی یا دستی: این روش در موتوربرق‌های بنزینی در ابعاد و توان کوچک مورداستفاده قرار می‌گیرد و همان‌طور که از اسمش پیداست به کمک نیروی انسان راه‌اندازی صورت می‌پذیرد.
روش دوم راه‌اندازی با استارت: استارت یک قطعه مکانیکی برقی است که در موتوربرق‌های بزرگ  جهت راه‌اندازی آسان‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است در همه موتوربرق‌ها، روش هندلی موجود است که  می‌توان از آن استفاده نمود.
روش سوم راه‌اندازی اورژانسی (ضروری) یا ATS: در این روش موتوربرق پس از گذشت حدود 10 ثانیه از قطع برق شبکه شهری به‌صورت خودکار روشن‌شده و در مدار مصرف قرار می‌گیرد. معمولاً این روش راه‌اندازی در ساختمان‌ها، مطب‌های پزشکی و سایر اماکنی که از برق اضطراری بهره‌مند هستند صورت می‌گیرد.

 

طراحی موتوربرق

موتوربرق‌ها به دو صورت قابل‌حمل و ثابت ساخته‌شده است. در مدل قابل‌حمل موتوربرق بر روی شاسی چرخ‌دار جهت سهولت در جابه‌جایی آن نصب می‌شود. این مدل موتوربرق‌ها معمولاً توان کمتری نسبت به مدل ثابت دارند. همچنین جهت کم شدن صدای موتوربرق در مکان‌هایی که صدا باعث ایجاد آلودگی صوتی می‌شود از ابزاری به‌عنوان کانوپی استفاده می‌کنند که تا 90% صدای ایجادشده موتور احتراقی را می‌گیرد.

تقسیم‌بندی موتوربرق بر اساس نوع خروجی برق

موتوربرق ازنظر نوع برق خروجی به دودسته سه فاز و تک فاز تقسیم‌بندی می‌شوند موتوربرق جهت مصارف خانگی معمولاً نوع خروجی آن باید تک فاز با فرکانس 50 و 220 ولت باشد.
در بخش صنعتی نیز موتوربرق باید جریان 380 ولت را با فرکانس 50 جهت مصرف تجهیزات فراهم آورد.
موتوربرق‌های سه فاز قابلیت تبدیل به تک فاز رادارند به این صورت که خروجی نول از دستگاه گرفته و فقط به یک‌فاز آن اتصال داده می‌شود. نکته مهم اینکه از هر فاز باید به‌صورت مساوی جریان کشید تا به عملکرد موتوربرق آسیبی وارد نشود.

اجزا اصلی موتوربرق

 

 1. مخزن سوخت                   
 2. پریز خروجی
 3. ساعت عملکرد موتور برق
 4. کنترل پنل
 5. چرخ
 6. باتری
 7. ژنراتور
 8. دریچه پر کن روغن
 9. مخزن روغن
 10. شاسی
 11. دسته
 12. دستگیره استارت دستی
 13. موتور احتراقی
 14. هواکش(فیلتر هوا)
 15. ساسات

 

جدول مقایسه موتوربرق بر اساس نوع سوخت

 

نوع موتوربرق

بنزینی

گازی

گازوییلی

دسترسی سوخت

بالا

فقط در برخی نقاط لوله‌کشی شده

بالا

ایمنی

زیاد

بالا

بسیار زیاد

طول عمر

متوسط

بادوام

بادوام

صدا

متوسط

کم‌صدا

نسبتاً زیاد

آلایندگی

متوسط

بسیار کم

نسبتاً زیاد

 

چگونگی انتخاب موتوربرق

مهم‌ترین نکته برای انتخاب موتوربرق، زمان مصرف آن است. زمان مصرف به دو صورت موقت و دائمی است.
برای درک کامل این موضوع به مثال زده‌ شده دقت کنید. اگر در محیطی با دسترسی به شبکه برق سراسر هستید و از موتوربرق برای تأمین برق به مدت کمتر از 8 ساعت نیاز داشتید از مدل‌هایی استفاده کنید که بر اساس زمان‌بندی مصرف موقت طراحی و ساخته‌شده باشد. اگر در محیطی قرار دارید که دسترسی به شبکه برق سراسر ناممکن باشد از موتوربرق‌های دائم کار باید استفاده کنید. لازم به ذکر است جهت انتخاب موتوربرق دائم کار همواره توان تولیدی با ضریب ثابتی بیشتر از توان مصرفی باید باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با  کارشناسان مجرب هایپر صنعت دلکو در ارتباط باشید.