موتور برق بنزینی

در دسترس بودن سوخت، قابلیت استفاده در اکثر محیط‌ها، قابلیت حمل آسان و راندمان بالای موتور مکانیکی ازجمله نکاتی است که موتور برق بنزینی را پرطرفدارترین موتور برق قرار داده است. شما می‌توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر و یا سفارش محصول موتور برق بنزینی با کارشناسان مجرب گروه صنعتی دلکو در ارتباط باشید.


انواع موتور برق بنزینی

موتور برق بنزینی در دودسته موتور برق بنزینی تک فاز و موتور برق بنزینی سه فاز قرار می‌گیرند. معمولاً مناسب‌ترین موتور برق برای مصارف خانگی موتور برق‌های تک فاز هستند. در مدل بنزینی موتور برق بهترین گزینه جهت انتخاب مناسب برای منازل مسکونی، موتور برق با توان 5 کیلووات و 25 آمپر است.
موتور برق بنزینی سه فاز معمولاً در کارگاه‌های صنعتی که نیاز به برق سه فاز 380 ولت دارند مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مکانیزم کارکرد موتور برق بنزینی

موتور مکانیکی، موتور برق بنزینی معمولاً دو زمانه (که به موتور پیستونی معروفند) است. این نوع موتور به هنگام پایین آمدن پیستون در سیلندر هم‌زمان عمل مکش و احتراق سوخت را انجام می‌دهد و با بالا رفتن پیستون  عمل خروج دود نیز اتفاق میافتد. موتورهای دو زمانه نسبت به چهارزمانه‌ها دارای قدرت گشتاوری کمتر و در مقابل سرعت دورانی بیشتری را تولید می‌کنند.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید حرکت رفت و برگشت پیستون توسط میل لنگ به حرکت دورانی تبدیل شده و نیروی ایجاد شده توسط اتصال کوپلینگ به شفت ژنراتور منتقل می‌شود که حاصل آن تولید نیروی الکتریسیته است.


مشخصات فنی موتور برق بنزینی

موتور برق بنزینی از توان 0.75 کیلووات تا 7.5 کیلووات در دسترس است. مقدار مصرف سوخت این مدل موتور برق از 0.5 لیتر بر ساعت تا 4.5 لیتر متغییر است. در حالت کلی موتور برق بنزینی به دلیل شرایط کاری دارای آلودگی صوتی است. جهت کاسته شدن این آلودگی به موارد ذیل توجه کنید:
⦁ در صورت امکان موتور برق را در فاصله مناسب قرار داده و با کابل کشیده شده برق را به محیط خود انتقال دهید.
⦁ سطح اتکا موتور برق را صاف و ترجیحا نرم انتخاب کنید. ارتعاش و صدای موتور مکانیکی موتور برق در سطح هایی همچون آسفالت که زبری بالایی دارند افزایش می یابد.
⦁ استفاده از کانوپی می تواند تا 80% صدا موتور را کاهش دهد. کانوپی ابزاری است که علاوه و بر کاهش صدا موتور برق شما را از خطرات احتمالی ضربه به بدنه یا ریزش آب بر روی قسمت برقی موتور برق امان می دارد.
توصیه می شود اگر محیط قرار گیری موتور برق بنزینی  نیاز به آرامش دارد حتما از مدل کانوپی دار و یا موتور برق های سایلنت استفاده کنید.

کاربرد موتور برق بنزینی

از جمله کاربرد موتور برق بنزینی می‌توان به تامین برق منازل، مطب پزشکان و دندان پزشکان، مولد برق جوشکاری و برق اضطراری مشاغل خرد اشاره کرد.


مزایا و معایب موتور برق بنزینی

دسترسی راحت به سوخت، تعمیر و نگهداری، ارزانی قطعات مصرفی و ... از مهمترین مزایا موتور برق بنزینی محسوب می‌شود.
گرانی سوخت بنزین، آلودگی صوتی، آلودگی هوا، لرزش نسبتا شدید، ایجاد حرارت زیاد از جمله معایب این محصول به شما می‌آید.


تعمیر و نگهداری موتور برق بنزینی

موتورهای مکانیکی در ابعاد کوچک هواخنک و در ابعاد بزرگتر آب خنک و یا روغن خنک هستند.
 بازدید دوره‌ای از سیستم خنک کاری موتور برق را هر دو الی سه روز یکبار (در صورت کار دائم) و یا قبل از شروع به راه اندازی (غیر دائم کاری و یا استفاده اضطراری) داشته باشید.
بازدید دوره‌ای از روغن موتور را داشته باشید.  بر اساس کیفیت روغن زمان تعویض آن متغییر است اما  بر طبق تجربه هر 6000 ساعت کار روغن موتور باید تعویض گردد.