فیلتراسیون و تصفیه، فرآیندی است که در آن ذرات جامد در یک سیال مایع یا گاز با استفاده از یک محیط فیلتر که اجازه عبور سیال را می دهد اما ذرات جامد را حفظ می کند، حذف می شوند. ممکن است سیال شفاف شده یا ذرات جامد حذف شده از سیال محصول مورد نظر باشد، که به این عمل فیلتراسیون یا تصفیه گفته می شود. برای مشاوره رایگان، بررسی کاتالوگ ها و خرید محصولات فیلتراسیون و تصفیه با کارشناسان دلکو صنعت تماس بگیرید.

 

فیلتراسیون و تصفیه چیست؟

هر گونه جداسازی ذرات جامد از ماده اصلی، فیلتراسیون نامیده می شود. این نوع فیلتراسیون در مایعات  یا هوا می تواند باشد، بسته به نوع کاربری و محصول مورد نظر، نوع تصفیه می تواند متفاوت باشد. در ادامه به صورت مختصر  انواع رووش های تصفیه مورد بررسی قرار میگیرد.  فیلترهای آب به دو روش شیمیایی و فیزیکی می تواند آب را تصفیه نماید. فیلتراسیون فیزیکی، به عملیاتی گفته می شود که موجب جدا سازی ذرات جامد معلق و نامحلول در آب می شود، این نوع فیلتراسیون یا صافی در مش های متفاوتی وجود دارند، اما فیلتراسیون شیمیایی، به وسیله عبور آب از ماده ای فعال صورت می گیرد، و بدین صورت ناخالصی ها را از آب حذف می کند.

فیلتراسیون و تصفیه

فیلتراسیون و تصفیه آب و هوا

اولین تلاش ها، برای دستیابی به آب خالص حدودا به دو هزار سال قبل از میلاد مسیح باز میگردد. از جمله روش های ابتدایی برای تصفیه آب، جوشاندن آب قبل از نوشیدن آن بود، در قرن های بعد، بقراط، آزمایش هایی برای فیلتراسیون آب انجام داد، که بعدها، به آستین بقراط معروف شد. روش «آستین بقراط » برای تصفیه آب به این صورت بود که آب را می جوشاند و سپس آن را در کیسه ای پارچه ای قرار می داد، تا رسوبات موجود در آب در اثر حرارت و کیسه از آب جدا شوند.

فیلتراسیون و تصفیه

کاربرد فیلتراسیون آب

از فیلتراسیون برای کاربرد های مختلفی استفاده می شود، همان طور که در بالا گفته شد، تصفیه و جداسازی آلودگی های موجود در آب، یکی از کاربرد های فیلتراسیون می باشد. اما فیلتراسیون کاربرد های دیگری نیز دارد، در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، دارویی، نیروگاه ها و صنایع سنگین نیز، از فیلتراسیون استفاده می شود.  از دیگر صنایعی که از آب شیرین ها، استفاده می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • تامین آب مورد نیاز برای دام، طیور و آبزیان
  • تامین آب مورد نیاز، در صنعت کشاورزی و گلخانه ها
  • صنایع دارویی و بهداشتی
  • نساجی و رنگ سازی

 

 

فیلتراسیون هوا

تا اینجا صحبت در مورد فیلتراسیون برای مایعات صحبت شد، اما بخشی دیگر از فیلتراسیون برای هوا نیز صورت می گیرد. فیلتراسیون هوا نیز برای جداسازی ذرات معلق موجود در هوا و همچنین ضدعفونی و از بین بردن بوی نامطبوع، ویروس و باکتری،  کاربرد دارد. در تصفیه هوا، فیلترهایی همانند پیش تصفیه، فیلتر هپا، کربن مورد استفاده قرار میگیرند. از دیگر کاربرد های فیلتراسیون هوا می توان به تولید گاز خالص و نیتروژن خالص اشاره نمود.

 

کاربرد فیلتراسیون هوا

فیلتراسیون هوا نیز در صنایع مختلفی کاربرد دارد، از جمله این موارد،  تصفیه هوا و ضدعفونی در محیط های درمانی و بیمارستانی ،کارخانجات تولید مواد شیمیایی، صنایع داروسازی، صنایع غذایی، هوای ووردی به کمپرسورها و توربین ها، می توان اشاره نمود.

 

مزایای  فیلتراسیون و تصفیه

همانطور که پیش تر گفته شد، بسته به نوع محصولی که قرار است تصفیه بر روی آن انجام شود، نوع فیلتراسیون متفاوت است. به صورت کلی در تصفیه آب مزایای زیر را می توان مطرح نمود.

  • تصفیه آب

می توان ذرات جامد معلق در آب را جدا نماید. این آب در صورتی که برای آشامیدن باشد، آلودگی های میکروبی، شیمیایی را می تواند از بین ببرد. بالا رفتن کیفیت آب ، می تواند مشکلات مربوط به سیستم گوارش، را بهبود ببخشد.  از ایجاد بیماری های کلیوی جلوگیری نماید.

  • تصفیه هوا

ذراتی همچون گرد و غبار و آلاینده هایی که ممکن است باعث ایجاد آلرژی شود، زا از بین می برد. منجر به بهبود کیفیت خواب شود، بوی نامطبوع محیط هم چون بوی غذا، بوی سیگار و ... را حذف نماید.

از مهم ترین برند های شناخته شده در بازار ایران، می توان به  تصفیه آب تانک پک، پالوین، استریم، سافت واتر اشاره کرد . در مورد تصفیه هوا نیز، برند بلوایر، هیوندای، آلما پرایم را می توان نام برد.

 

راهنمای انتخاب سیستم فیلتراسیون و تصفیه

در رابطه با سیستم فیلتراسیون و تصفیه با توجه به اینکه، محصول مورد نظر، تصفیه آب یا هوا می باشد، ظرفیت و دبی در مایعات و ابعاد فضا در مورد تصفیه هوا، می توان انتخاب خود را ساده تر نمود.
 

دیدگاه کاربران

به این دسته بندی امتیاز دهید

دیدگاهی ثبت نشده است.