دستگاه تصفیه آب خانگی

در بسیاری از مناطق جهان، آب سالم و گوارا به آسانی در دسترس عموم قرار ندارد. به بیان دیگر، در بسیاری از مناطق، آب دارای ناخالصی و مواد شیمیایی است که برای بدن انسان مضر است. تصفیه آب، water treatment  به روش هایی گفته می شود، که موجب بهبود کیفیت و طعم بهتر آب می شود، دستگاه تصفیه آب، به مجموعه از قطعات گفته می شود که به صورت یک پکیج، آب را تصفیه می نماید. در این روند تصفیه، تمامی ذرات جامد معلق در آب، املاح، شوری و سختی آب حذف می شود.

تصفیه آب خانگی

 

روش های تصفیه آب به دو دسته تصفیه فیزیکی و شیمیایی تقسیم بندی می شوند، تصفیه فیزیکی ساده ترین روش برای حذف ذرات جامد معلق در آب است، که شامل ته نشینی، فیلتراسیون یا به بیان ساده،صافی کردن آب و نرم سازی است.

در نوع  دوم تصفیه که فرایندی شیمیایی است، خود به دو بخش تقسیم میشود. روش های سنتی که معمولا از ید و کلر استفاده می شود. ید در کشتن ویروس ها و باکتری ها، موثر است و کلر که برای ضد عفونی نمودن مورد استفاده قرار میگیرد. در عصر جدید، روش های نوینی برای ضد عفونی و تصفیه نمودن آب، وجود دارد  که از جمله این روش ها می توان به اسمز معکوس، میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون را نام برد.

در دستگاه های تصفیه آب خانگی عمدتا از روش اسمز معکوس، استفاده می شود.ro شناخته شده ترین و پرکاربردترین روش  آب است، این فرایند از رفتار طبیعت الهام گرفته شده ولی به صورت برعکس. اسمز به فرایندی گفته می شود، محلول رقیق تر به جایی که محلول غلیظ تر است نفوذ می کند، تا جایی که غلظت در هر دو سو یکسان شود. انسان ها نیز، از این روش برای حذف نمک، یون ها و همین طور املاح موجود در آب استفاده می شود. در روش اسمز معکوس، آب دارای املاح و آلاینده ها  را فشار بالا، را از یک غشای نیمه تراوا عبور می دهند، بدین وسیله تمامی آلاینده ها در یک سمت غشا باقی می مانند و آب خالص در سمت دیگر، به دلیل اینکه این روش عکس عملکرد طبیعت است، نیاز به پمپ با فشار بالاست. برای اجرای فرایند اسمز معکوس، لازم است تجهیزاتی در نظر گرفته شود.

مزایای استفاده از روش اسمز معکوس

استفاده از روش اسمز معکوس، موجب کاهش آلودگی های آب تا 99 درصد می شود، در نتیجه این آب را برای آشامیدن بسیار مناسب است. هم چنین، طعم آب را بهبود می دهد.

از آب تصفیه شده به وسیله روش اسمز معکوس می توان در موارد زیر استفاده نمود.

 • تامین آب برای دستگاه های دیالیز بیمارستان ها
 • تامین اب برای مصارف صنعتی هم چون دیگ های بخار و خنک کننده ها
 • تامین آب برای آشامیدن و همین طور صنایع غذایی ، دارویی  و بهداشتی

انواع  دستگاه تصفیه آب

 دستگاه های تصفیه آب را بر اساس،  محل قرار گیری  و یا تعداد فیلتراسیون تقسیم بندی می کنند. بر اساس تعداد مراحل فیلتراسیون، تصفیه آب می تواند از سه مرحله تا 10 مرحله را شامل شود. اما بر اساس محل قرار یگری نصب شامل سه دسته زیر می شوند.

 • تصفیه آب زیرسینکی
 • تصفیه آب رومیزی
 • تصفیه آب ایستاده
 • دستگاه تصفیه آب  زیر سینکی

شناخته شده ترین دستگاه تصفیه آب خانگی و شاید قدیمی ترین مدل آن، تصفیه آب زیر سینکی است. این دستگاه درکنار مخزن ذخیره آب تصفیه شده، در زیر کابینت قرار می گیرد، و تنها شیر برداشتی بر روی سینک نصب می شود تا آب تصفیه شده از طریق این شیر برداشت شود.

دستگاه تصفیه آب رومیزی

تصفیه آب رومیزی، جدید ترین مدل تصفیه آب خانگی می باشد، این دستگاه را می توان هم برای منازل و هم فضای اداری که تعداد نفرات کمتری دارند، استفاده می شود، این دستگاه به شکل باکس و یا کلمن است و شیر برداشت روی خود دستگاه نصب می شود. در بعضی از مدل ها، به جز آب با دمای شهری، آب جوش و آب سرد نیز، تعبیه شده است.

دستگاه تصفیه آب ایستاده

تصفیه آب ایستاده به نسبت دو مدلی که پیشتر به آن اشاره شد، بزرگتر است و میزان آب بیشتری را می تواند تصفیه نماید. این مدل، عموما در فضاهای اداری، بانک ها و مراکز تجاری کاربرد دارد. در بعضی از برندهای دستگاه تصفیه آب ایستاده، امکان تامین آب سرد و جوش نیز فراهم است.

مشخصات فنی دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه های تصفیه آب خانگی، در یک شبانه روز، می تواند 190-220 لیتر را تصفیه نماید.

فیلترهای موجود در دستگاه های تصفیه آب از سه مرحله تا ده مرحله، هستند که اکثریت دستگاه های تصفیه آب، دارای شش مرحله فیلتراسیون هستند که در ادامه می توانید مشخصات این فیلترها را مشاهده نمایید.

جدول مشخصات فنی دستگاه تصفیه آب خانگی
ردیف نام فیلتر کاربرد
1 فیلتر الیافی p.p تصفیه فیزیکی آب و جدااسزی ذرات جامد معلق در آب
2 فیلتر کربن اکتیو GAC حذف کلر و بوی نامطبوع آب
3 فیلتر کربن گرنول CTO حذف طعم نا مطبوع مکمل مرحله دوم
4 فیلتر ممبران RO حذف ناخالصی های آب هم چون شوری و سختی، الودگی میکروبی و شیمیایی
5 فیلتر پست کربن حذف طعم و بوی نامطبوع آب بعد از خروج از ممبران
6 فیلتر مینرال حاوی مواد معدنی که برای بدن انسان ضروری است
7 فیلتر قلیایی   تنظیم  PH آب

کاربرد و مزایای دستگاه تصفیه آب خانگی

 • کاهش خطر ابتلا به سرطان
 • حذف سرب و تمامی آلاینده های موجود در آب
 • کاهش مشکلات گوارشی و کلیوی
 • کاهش هزینه های دندان پزشکی
 • جلوگیری از نقص  های  احتمالی در بارداری

 

برندهای دستگاه تصفیه آب خانگی

از جمله معتبرترین برندهای تصفیه آب خانگی موجود در بازار برای کشور تایوان هستند، تانک پک، پالوین، از جمله این موارد هستند. برند SSV، هیوندای، استریم و سافت واتر نیز در این تقاضای زیادی دارند.

دستگاه تصفیه آب خانگی

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلترها، هوزینگ،لوله های رابط و منبع انبساط  دستگاه را بررسی نمایید حتما بهداشتی  و از مواد درجه یک ساخته شده باشند.

دستگاه خریداری شده حتما دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشد.

بهتر است، دستگاهی را خریداری نمایید که فیلترها و قطعات یدکی آن در بازار موجود باشد.

نکاتی درباره نگهداری و نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

 • برای تعویض فیلترها در بازه های زمانی اعلام شده در دفترچه اقدام نمایید.
 • فیلترهای جدید را حتما از فروشنده های معتبر تهیه نمایید.
 • برای نصب دستگاه تصفیه آب خانگی، حتما از تکنسین های مجرب کمک بگیرید.
 • از بهداشتی بودن تمامی قطعات دستگاه ، اطمینان حاصل نمایید.
 • عمر مفید مخازن ذخیره آب، دو تا سه سال هست، بعد از گذشت این بازه زمانی ، حتما مخزن جدید را جایگزین نمایید.
 • آب موجود در مخزن ذخیره را ظرف 5 روز، استفاده نمایید.
 • در صورتی که بازه بیشتر از 5 روز منزل نیستید، حتما مخزن دستگاه را تخلیه نمایید.

قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه های تصفیه آب خانگی بر اساس قطعاتی که داخل آن استفاده شده، محل قرار گیری، برند و تعداد مراحل  تصفیه می تواند متفاوت باشد.

سوالات متداول تصفیه آب

چه آلاینده هایی را می توان به وسیله تصفیه آب حذف نمود؟

بسیاری از آلاینده های موجود در آب، از جمله ذرات معلق موجود در آب، سختی ، شوری، آلودگی میکروبی، شیمیایی  از طریق تصفیه می توان از بین برد.

آیا آب شهری برای آشامیدن مناسب است؟

امروزه آب شهری، ضد عفونی و گندزدایی می شود، اما اگر به صورت دقیق تر بررسی کنیم، این آب در مسیر رسیدن با منزل ما، در مسیر لوله کشی، آلودگی های موجود در لوله ها را با خود به همراه می آورد و به هیمن دلیل، کیفیت مناسب برای آشامیدن را ندارد.

آب معدنی بهتر است یا آب تصفیه شده؟

آب تصفیه شده در هر شرایطی بهترین گزینه است، آب تصفیه شده، ارزان و مقرون به صرفه است و تمامی تولید کنندگان دستگاه های تصفیه آب، موظف به انجام تست های مورد نظر وزرات بهداشت هستند، اما در مورد آب معدنی، با توجه به اینکه این آب ها، مدت زمانی را در بطری باید بمانند و در این شرایط نباید کیفیت خود را از دست بدهند، مواد نگهداره به آنها اضافه می شود. ضمنا، استفاده از بطری های پلاستیکی، تاثیر مخربی بر روی محیط زیست دارد.

متاسفیم! اطلاعات مورد نظر در حال بروزرسانی است.