کمپرسور چیست؟

کمپرسورها از پرکاربرد ترین تجهیزاتی هستند که برای کم حجم نمودن هوا در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارت ساده، کمپرسور، یک دستگاه مکانیکی است که با کاهش دادن حجم هوای گازها، موجب افزایش فشار آنها می شود. در بعضی دستگاه ها و بعضی ماشین آلات، از کمپرسور برای فشرده نمودن هوا و فرستادن آن به بخش احتراق استفاده می شود. به بیان دیگر، کمپرسور با صرف انرژی مکانیکی، سیال را با سرعت بالایی به درون خود مکیده و آن را فشرده می کند. طی این عملیات، دمای گاز فشرده شده افزایش می یابد، که برای کاهش دمای گاز، گاز فشرده شده را از یک سامانه خنک کننده عبور می دهند.

کمپرسور

فاکتورهای مهم  دسته بندی کمپرسور

فاکتورهای مهم در دسته بندی انواع کمپرسور عبارتند از:

 • تعداد مراحل کار
 • نوع موتور محرک
 • نوع عملکرد
 • سرعت متغیر
 • فشار مکش، دهش و ظرفیت
 • نحوه پاشش روغن

انواع کمپرسور

کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند، که در ادامه به یکی از رایج ترین ها، آنها اشاره می شود.

 • کمپرسور دینامیکی(centrifugal)
 • کمپرسور جابجایی مثبت(reciprocating compressor)
 • کمپرسور کمکی (booster compressor)
 • کمپرسور اسکرال(scroll)
 • کمپرسور تشدید کننده فشار(pressure intensifiers) 
 • کمپرسور روتاری پره ای (rotary vane compressor)

کمپرسور دینامیکی

کمپرسور دینامیکی، به نوعی از کمپرسور گفته می شود که تیغه های متعددی دارد و انتقال انرژی به صورت دائم صورت می پذیرد. در کمپرسور دینامیکی،هوا در بین پره های چرخان پروانه، مکیده شده و سرعت را افزایش می دهد، در ادامه هوا از دیفیوزری که انرژی جنبشی هوا را به فشار تبدیل می نماید، تخلیه می شود.

کمپرسور جا به جایی مثبت

کمپرسور جا به جایی مثبت از یک جز رفت و برگشتی همانند، پلانچر، دیافراگم و یا پره برای فشرده سازی هوا و گاز استفاده می نماید. به همین دلیل به نام کمپرسور رفت و برگشتی نیاز شناخته می شود. در این نوع از کمپرسور، انتقال انرژی به صورت دوره ای صورت می پذیرد.

کمپرسور کمکی

این نوع کمپرسور، هوایی که از قبل فشرده شده را تا فشار بالاتری متراکم می کند. کمپرسور کمکی، به طور معمول در خطوط بلندی که افت فشار دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. در کمپرسور کمکی، توان مورد نیاز، با افزایش نبست فشار،افزایش می یابد.

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال از دو پره مارپیچی لایه لایه، برای متراکم نمودن گاز استفاده می نماید. این نوع کمپرسور در مقایسه با انواع دیگر، نرم تر است و با صدای کمتری کار می کند.

کمپرسور تشدید کننده فشار

همان طور که از نام این کمپرسور مشخص است، این نوع کمپرسور، فشار سیال را افزایش می دهد. کمپرسور تشدید کننده فشار، فقط برای جریان های کم فشار مورد استفاده قرار میگیرد.

کمپرسور روتاری پره ای

این نوع از کمپرسور از تعداد زیادی پره تشکیل شده است که در شکاف های شعاعی روتور قرار گرفته اند، روتور در یک محفظه دایره ای شکل قرار میگیرد. عملکرد روتاری بدین صورت است، هنگامی که روتورمیچرخد، پره های آن به به درون و بیرون محفظه حرکت نموده و تماسی را با محفظه ایجاد می کنند و به این صورت، مجموعه ای از حجم های کاهش یافته به وسیله پره های دوار، ایجاد می شود.

کمپرسورها، نقش به سزایی در تامین انرژی در صنعت دارند،  از کمپرسور های در صنایع مختلفی استفاده می شود، به طور مثال، کمپرسورها در صنایع نفت و گاز، خودروسازی، پزشکی و حتی صنعت چوب مورد استفاده قرار می گیرند.

قطعات کمپرسور را می توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید.

کمپرسور پیستونی

   

نکات مهم در خرید کمپرسور

قبل از خرید، علت خرید و خواسته خریدار از کمپرسور را بررسی نمایید.

 • انتخاب نوع کمپرسور، اعم از اسکرو یا باد باید بر اساس کاربرد آنها مد نظر قرار گیرد.
 • هم چنین فشار مورد نیاز برای دستگاه های متصل به کمپرسور را مد نظر قرار دهید.
 • حجم مخزن کمپرسور باید با فشار و هوای فشرده مطابقت داشته باشد.
 • مطمئن شوید، قطعات یدکی کمپرسور، در دسترس هستند.
 • صدای و یا نویز کمپرسور را مد نظر قرار دهید.

برندهای معتبر کمپرسور

کمپرسور embrace، یکی از محبوب ترین برندهای کمپرسور است، این کمپرسور به گونه ای طراحی شده که با انواع گازهای r404a و r134a سازگاری دارد.

کمپرسور grassso، بیشترین کاربرد این برند، در سردخانه هاست.

از دیگر برندهای معتبر در این حوزه می توان به سابرو،بیتزر و کوپلند می توان اشاره کرد.

سوالات متداول

کمپرسور چیست؟

کمپرسور، قطعه ای مکانیکی است که در صنایع بسیاری کاربرد دارد. کاربرد اصلی آن، استفاده از انرژی مکانیکی، حجم مشخصی از هوا را به وسیله مکش، تحت فشار قرار دهد و در نهایت آن را به سمت کندانسور انتقال دهد.

تفاوت کمپرسور دینامیک و جا به جایی مثبت در چیست؟

کمپرسور دینامیک، با فشار ثابت فعالیت می کنند، ولی در نوع  جا به جایی مثبت به دبی گاز ثابت است ولی فشار در طول فرایند تغییر می کند.

تفاوت کمپرسور اسکرو و اسکرال چیست؟

کمپرسوال اسکرال نوعی کمپرسور از نوع جا به جایی مثبت است،این کمپرسور با حبس گاز مبرد، در میان دو اسکرال، موجب تراکم گاز می شود، اما در نوع اسکرو، فشرده سازی هوا به صورت مارپیچی صورت می گیرد.