متاسفیم! اطلاعات مورد نظر در حال بروزرسانی است.


درایر کمپرسور به این معنی است که نقطه ورود به کمپرسور از بخار اشباع و خروجی کمپرسور یک بخار فوق گرم است. برای همان نسبت فشار، کار مورد نیاز برای کمپرسور در فشرده سازی خشک افزایش می یابد. درایر کمپرسور هوای فشرده برای کمپرسورهای هوا ضروری هستند. آنها کمپرسورها را عاری از رطوبت نگه می دارند و از بروز مشکلات میعانات و زنگ زدگی جلوگیری می کنند. کمپرسورهای هوا مقدار زیادی آب تولید می کنند. در حالی که این آب را می توان تخلیه کرد، رطوبت به طور کامل از سیستم حذف نمی شود، اما درایر کمپرسور کمک کننده بسیار خوبی برای حذف رطوبت و ذرات اضافی برای جلوگیری از آسیب به سیستم پنوماتیک است.

 

درایر کمپرسور چیست؟

امروزه با گسترش استفاده از کمپرسور در صنایع مختلف اعم از بزرگ و کوچک، جهت فشرده سازی هوای، استفاده از درایر اهمیت به سزایی پیدا کرده است. در صورت عدم استفاده از سیستم درایر، رطوبت موجود در هوای فشرده، منجر به آسیب دیدن قطعات کمپرسور می شود و همین موضوع  باعث اختلال در کار بقیه دستگاه های مرتبط  می شود.

   درایر کمپرسور               

نحوه عملکرد درایر کمپرسور

خشک کن یا همان درایر (dryer)، قطعه ای برای رطوبت زدایی هوای فشرده کمپرسور می باشد. هوای فشرده شده در زمانی که از کمپرسور خارج می شود، اگر قبل از رسیدن به خط تولید، رطوبت آن گرفته نشود می تواند قطعات بسیار گران قیمت خط تولید را خراب نماید.

در زمانی که رطوبت موجود در هوای فشرده به شکل قطرات آب  در می آید، در زیر مخزن جمع شده و می توان آن را از طریق شیر دستی یا اتو درین از زیر مخزن تخلیه نمود.

انواع درایر کمپرسور هوا

خشک کننده های کمپرسور بر اساس میزان جذب رطوبت به دو دسته تقسیم می شوند که هر دسته کاربردهای متفاوتی دارد.

 • درایر تبریدی
 • درایر جذبی

درایر تبریدی کمپرسور

 درایر تبریدی کمپرسور، پرکاربرد ترین نوع کمپرسور است  که بعد از کمپرسور قرار می گیرد و روش رطوبت زدایی آن، به وسیله سرد کردن هوای فشرده و رساندن آن به نقطه شبنم انجام می گیرد. به همین به نام درایر یخچالی نیز شناخته می شود. در این روش با سرد نمودن هوای فشرده، میعان صورت گرفته، بخار به مایع تبدیل شده و توسط اتودرین از درایر تبریدی خارج می شود. درایر تبریدی کمپرسور می تواند رطوبت را تا نقطه شبنم حداقل سه درجه سانتی گراد را جذب نماید.

درایر تبریدی کمپرسور      

 از مزیت این نوع درایر, عدم نیاز به فیلتر غبارگیر یا  dust filter است، در نتیجه فضای زیادی اشغال نمی کند و تعمیر و نگهداری آن آسان است.            

درایر جذبی کمپرسور

از درایر جذبی کمپرسور در صنایع حساس برای رطوبت زدایی بخار آب  و روغن استفاده می شود. تفاوت اصلی درایر جذبی و با درایر تبریدی،در میزان نقطه شبنم است. محدوده عملکرد درایر جذبی بین 30- تا سه درجه سانتی گراد است.

در رطوبت گیر جاذب، دو برج تعبیه شده که حاوی مواد جذب کننده رطوبت است، در این برج ها به دلیل داشتن خلل و فرج زیاد،رطوبت موجود از هوای فشرده جذب می شود.

     درایر جذبی کمپرسور

کاربرد خشک کننده کمپرسور

به دلیل اهمیت هوای عاری از رطوبت، از درایر ها در صنایع بسیاری استفاده می شود، از جمله آنها، صنایع غذایی، دارویی، ماشین آلات آزمایشگاهی، صنعت سیمان و... می توان اشاره کرد.

 

مزایای استفاده از خشک کننده کمپرسور

 • بالا رفتن عمر تجهیزات 
 • جلوگیری از ایجاد رسوب  در تجهیزات
 • افزایش کیفیت هوای فشرده 
 • جلوگیری از یخ زدگی و زنگ زدگی لوله های انتقال هوا

 

فاکتورهای مهم در انتخاب درایر کمپرسور

برای انتخاب این قطعه مهم برای کمپرسور هوا، لازم است مواردی را مد نظر قرار دهید که در ادامه به آنها اشاره می شود.

 • ظرفیت دبی هوای تولید شده 
 • دمای محیط
 • میزان دمای ورودی هوای فشرده 
 • فشار کاری کمپرسور هوا 
 • جریان قابل عبور از خشک کن

 

راهنمای نصب و نگهداری درایر

برای راه اندازی و نصب دستگاه درایر، بهتر از تکنسین های فنی و زبده استفاده شود، همچنین در کنار دستگاه ها، دفترچه راهنمایی قرار دارد، آن را به دقت مطالعه کنید

 

برند های معتبر درایر کمپرسور

از جمله مهم ترین برندهای درایر تبریدی و جذبی، می توان به میکروپور ترکیه، وایز ایر، هیتما، فینی ایتالیا اشاره کرد.

قیمت درایر کمپرسور

قیمت درایر با توجه به نوع آن اعم از جذبی یا تبریدی، اندازه و برند آن بسیار متفاوت است. با توجه به نوع استفاده و ماندگاری، همچنین نوع برند آن، می توان از قیمت های پایین یا بالاتر درایر، انتخاب نمود. 

سوالات متداول

درایر یا خشک کن، دستگاهی است که برای حذف رطوبت هوای فشرده در سیستم های پنوماتیک استفاده می شود.

درایر به دو دسته تبریدی و جذبی تقسیم می شوند.

سرویس درایر برای تمیز نمودن سطح کویل کندانسور و هم چنین دمای درایر است که باید به صورت مرتب و در بازه های مشخص صورت گیرد.

دیدگاه کاربران

به این دسته بندی امتیاز دهید

دیدگاهی ثبت نشده است.