ژنراتور گازسوز

در سال 1925 اولین موتورهای احتراق داخلی با پایه گاز جهت تولید انرژی الکتریسیته ساخته شد. مبدل تولید انرژی (ژنراتور) گازسوز، ماشینی است که کار تولید شده توسط موتور احتراق داخلی با پایه سوخت گاز را توسط آلترناتور به انرژی الکتریسیته تبدیل می‌کند. ژنراتور گازسوز معمولاً از توان بالایی برخوردار است به همین دلیل گزینه‌ای مناسب برای تولید هم‌ زمان انرژی محسوب می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش این محصول با کارشناسان مجرب گروه صنعتی دلکو در ارتباط باشید.
 

مشخصات فنی ژنراتور گازسوز

ژنراتورهای گازسوز همانطور که از نامش پیدا است در موتور احتراقی آن از گاز برای احتراق استفاده می‌شود. این گاز شامل گاز طبیعی، گاز محل دفن زباله، گاز فاضلاب، گاز معدن، گاز کوره کک و بیوگاز می‌تواند باشد.
ژنراتورهای گازسوز از قابلیت اطمینان بالایی برخوردارند و همچنین هزینه تعمیر و نگهداری آن نسبت به سایر ژنراتورها پایین‌تر است. در اکثر کشورهای پیشرفته از ژنراتور گازسوز به‌عنوان یک دستگاه تولید هم‌زمان انرژی (cchp or chp)استفاده می‌کنند. برای درک بهتر این موضوع به شکل زیر دقت کنید
 

هوا و سوخت گازی وارد محفظه احتراق موتور گازسوز شده و پس از تولید گاز، آن را توسط آلترناتور به نیرو برق تبدیل می‌کند. دود حاصل از احتراق گاز دارای انرژی گرمایی بالایی است که می‌توان از آن به‌عنوان نیروی اولیه توربین بخار آب استفاده کرد. همچنین با اضافه شدن مبدل حرارتی، می‌توان از گرمای باقی‌مانده جهت گرم کردن آب مصرفی استفاده نمود.
در برخی موارد سیستم‌های تبریدی مانند سرد کن جذبی برای تهویه مطبوع نیز استفاده می‌شود.
ژنراتورهای گازسوز در مدل استارت برقی، استارت نیوماتیکی و استارت هیدرولیکی ساخته می‌شوند.

 اجزا ژنراتور گازسوز

 ژنراتور گازسوز از سه بخش تشکیل شده است:

  • موتور احتراق داخلی
  • آلترناتور
  • تابلو و شاسی

موتور احتراق داخلی: تشکیل شده از بلوکه سیلندر و پیستون، سیستم پاشش سوخت، فیلتر روغن، فیلتر هوا، سیستم خنک کاری موتور و...
سیستم خنک کاری موتورهای گازسوز با توان بالا به دلیل دارا بودن دمای بالای خود از روغن جهت خنک کاری بهره‌مند‌می شود. همچنین ابزاری برای خنک کاری روغن نیز به‌کاربرده شده است.
آلترناتور: ابزاری برای تولید انرژی الکتریسیته که از حرکت مکانیکی به دست می‌آید.
تشکیل‌شده از سیم‌پیچ روتور و استاتور
شاسی و تابلو برق: شاسی فولادی با جوشکاری استاندارد 
تابلو برق به‌صورت دستی و یا خودکار نصب‌شده بر روی ژنراتور گازسوز


کاربرد و مزایا ژنراتور گازسوز

از ژنراتور گازسوز می‌توان برای تولید انرژی برق دائمی و یا مقطعی استفاده نمود.
ژنراتورهای دائمی دارای سیستم خنک کاری به خصوصی هستند که از آسیب موتور جلوگیری می‌کنند. 
همچنین این ژنراتورها می‌توانند به‌عنوان برق اضطراری در مکان‌هایی که دسترسی به گاز وجود دارد استفاده شوند.
ژنراتورهای گازسوز را می‌توان در دسته انرژی‌های پاک نامید زیرا از گازهای طبیعی، فاضلابی و بیوگاز می‌تواند استفاده کند و آلودگی زیستی کمتر ایجاد نماید.
پایداری برق تولید شده توسط ژنراتور گازی از مهم‌ترین مزایا به شمار می‌آید.

انتخاب درست ژنراتور گازی

برای انتخاب درست یک ژنراتور گازسوز باید شرایط محیطی، دسترسی به سوخت و مقدار توان مورد نیاز را دانست.
دو شرط اوّل توسط خریدار می‌تواند بررسی شود اما شرط آخر یعنی توان لازم باید توسط کارشناسان این امر صورت پذیرد. شما می‌توانید جهت بهره‌مندی رایگان مشاوره با کارشناسان گروه صنعتی دلکو در تماس باشید.

نگهداری صحیح از ژنراتور گازسوز

برای عملکرد بهتر ژنراتور گازسوز می‌توانید از نکات ذیل استفاده کنید:
بازدید دوره‌ای روغن‌موتور: این فرآیند سبب می‌شود تا اصطکاک کمتری بین قطعات محرک در موتور به وجود آید. تعویض به‌موقع فیلتر روغن می‌تواند ذراتی که به‌مرورزمان خورده شده است را خارج کند و از آسیب جدی به سیلندر جلوگیری نماید.
بازدید روزانه از سیستم خنک کاری: خنک کاری موتورهای گازسوز امری مهم و ضروری است. سیستم خنک کاری را هرروز بررسی کنید. سیستم خنک کاری می‌تواند به‌صورت آب‌خنک و یا روغن خنک باشد. از عملکرد صحیح پمپ روغن یا پمپ آب اطمینان حاصل نمایید.
 محل و طریقه نصب صحیح: حتماً از یک نصاب ماهر جهت راه‌اندازی استفاده نمایید. در صورت آن‌که نصاب تجربه لازمه را نداشته باشد می‌تواند آسیب جدی به دستگاه وارد نماید.
سطح محل نصب باید صاف باشد تا از لرزش‌های زیاد جلوگیری نماید.
انتخاب درست: از مهم‌ترین نکات، انتخاب صحیح دستگاه است. اگر توان لازم شما از توان ایجاد شده دستگاه بیشتر باشد امکان آسیب بسیار بالا است. همچنین توان مورد نیاز شما نباید برابر با حداکثر توان ایجاد شده ژنراتور گازسوز باشد. برای انتخاب بهتر ژنراتور گازسوز با ما در ارتباط باشید.