معرفی حلال ها

به ماده ای که یک ماده حل شونده را در خود حل می کند حلال یا solvent می گويند. خاصیت حل‌شوندگی حلال ها با افزایش دما قابل تغییر است. حلال ها به صورت معمول مایع هستند، ولی به شکل گاز، جامد و سیال‌های فوق بحرانی نیز دیده می شوند. بیشترین کابرد حلال ها در صنایع رنگ سازی و جوهر است.ساده ترین و پرکاربرد ترین حلال موجود در طبیعت آب است؛ آب به واسطه دارا بودن اتم هیدروژن و عامل -OH هم خاصیت اسیدی و هم قلیایی دارد ولی از نظر شیمیایی خنثی است. بیشترین استفاده حلال ها در رنگ، پاک کننده ها و جوهر است.
آب حلال بسیاری از مواد مثل اتانول، اسید ها، باز ها، نمک های فلزی، چسب‌های گیاهی مثل سریشم، کازیین، نشاسته، سیریش،رنگ های پلاستیک و چسب چوب می باشد.
حلال‌های آلی مثل تتراکلرو اتیلن برای پاک کننده های خشک، از تولوئن جهت رقیق کننده رنگ، از استون، متیل استات و اتیل استات جهت پاک کننده لاک ناخن و حلال چسب، در عطرها از اتانول و از ترپن ها در مواد شوینده استفاده می‌شود.

 

محلول

به ماده ای که مخلوط همگن  باشد و از چند نوع ماده تشکیل شده است محلول می گویند. این املاح در ماده دیگری به نام حلال حل می شوند.

 

تاریخچه حلال

 حلال های ترپنی یکی از قدیمی ترین نوع حلال ها هستند که از درختان کاج و صنوبر گرفته می‌شوند.
بیشترین استفاده های ترپن ها برای ساخت رنگ های مختلف و ورنی ها هستند. درحال حاضر به دلیل هزینه بالای تولید این حلال ها و همچنین عملکرد ضعیف تر نسبت به حلال های نفتی و بوی تندی که دارند با حلال های هیدروکربنی جایگزین شده که علاوه بر هزینه تولید پایین، حلالیت بهتری نیز دارند.

 


دسته بندی حلال ها

 به صورت کلی حلال ها به دو دسته تقسیم می شوند. به علاوه یک حلال خاص به نام جیوه وجود دارد که به عنوان آمالگام شناخته شده است. محلول های فلزی دیگری که در دمای محیط مایع هستند.

 

    حلال های قطبی
 

  شامل آمیپونیاک، اسید فرمیک، بوتانول، ایزوپروپیل الکل، پروپانول، اتانول، اسید استیک و آب هستند.

 

    حلال های غیر قطبی

 شامل پنتان، هگزان، بنزن، تولوئن، دی اکسان، دی اتیل اتر، تتراهیدروفوران، کلروفرم، دی کلرومتان، اتیل استات، استون، دی متیل فرم آمید، استرونیتریل، دی متیل سولفوکسید، نیترومتان، پروپیلن کربنات می باشد.

 

 

    حلال های آلی
حلال های آلی یا حلال های غیر آبی از هیدروژن و کربن تشکیل شده اند
    الکل ها
    استرها
    اترهای خطی و حلقوی
    استون (دی متیل کتون)
    بنزن
    تولوئن یا متیل بنزن
    زایلین یا دی متیل بنزن
    کلروفرم
    تترا کلروکربن
    تربانتین

    اتانول

اتانول یکی از پرکاربرد ترین حلال ها در آزمایشات علمی است.این حلال یک مایع فرار، قابل اشتعال، بی رنگ و دارای بو و مزه تندی می باشد.
حلال اتانول به طور طبیعی از تخمیر مواد قندی در پتروشیمی تولید می شود و در صنعت پزشکی کاربرد‌های بسیار زیادی دارد. همچنین به عنوان پادزهر در مصمومیت های مربوط به متانول استفاده می شود.
اتانول در صنایع داروسازی، عطر سازی، ضدیخ، سوخت و غیره کاربرد بسیار زیادی دارد.از این حلال برای ضدعفونی و میکروب کشی نیز استفاده می شود.

 

 

    حلال های چند جزئی
این حلال ها برای اولین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفتند که امروزه کاربرد های بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند.
ترکیبات برخی از حلال های ترکیبی به شرح زیر می باشد.


حلال۶۴۵ : شامل ۵۰% تولوئن، ۱۸% بوتیل استات، ۱۲% بوتانول و ۱۰% اتانول است.

حلال۶۴۶: شامل ۵۰% تولوئن، ۱۵% اتانول، ۱۰% بوتانول، ۱۰% امیل استات، ۸% اتیل سلوسالو و 7% استون می باشد.

حلال ۶۴۷: شامل ۴۱% تولوئن، ۳۰% امیل استات، ۲۱% اتیل استات و ۸% بوتانول می باشد.

حلال ۶۷۸: شامل ۵۰% بوتیل استات، ۱۰% اتانول، ۲۰% بوتانول و ۲۰% تولوئن است.

حلال ۶۴۹: شامل ۳۰% اتیل سلوسالو، ۲۰% بوتانول و ۵۰% زایلین است

حلال ۶۵۰: شامل ۵۰% زایلین، ۳۰% بوتانول و ۲۰% اتیل سلوسالو است

حلال ۶۵۱: حاوی ۹۰% وایت اسپریت و ۱۰% بوتانول است.

 

خرید انواع حلال

چگونگی خرید مواد شیمیایی بسیار امر مهمی است. مواد شیمیایی مختلف عموما ظاهری شبیه به هم دارند و در بیشتر مواقع از روی ظاهر میزان خلوص و کیفیت ماده را نمی توان تشخیص داد.
به همین منظور به شما عزیزان پیشنهاد می شود برای خرید حلال ها و مواد شیمیایی حتما به مراکز معتبر مراجعه کرده و از فروشنده شناسه محصول و برگه آنالیز مربوط به آن را درخواست کنید.
شرکت دلوین صنعت مهر با نام تجاری دلکو صنعت مفتخر است که با یک دهه فعالیت مدیران و کارشناسان خود در زمینه تامین، فروش و خدمات پس از فروش حلال ها و مواد شیمیایی، دارا بودن دانش فنی و اخذ تجارب مختلف در زمینه تامین مواد شیمیایی و تجهیزات صنعتی به یکی از بزرگترین شرکت ها در این زمینه تبدیل شده است.
شرکت  دلکو صنعت از اینکه مورد اعتماد مشاوران،کارخانجات و مدیران صنایع و مدیران پروژه‌های شیمیایی و عمرانی واقع شده است به خود می بالد. چشم انداز شرکت دلکو صنعت، تامین مواد شیمیایی، تجهیزات صنعتی و خدمات پس از فروش و همچنین مشاوره و کیفیت مهندسی عالی به صاحبان صنایع و مدیران صنعت و مشتریان گرامی می‌باشد.همچنین این شرکت در نظر دارد با ارائه بهترین و با کیفیت ترین برندهای مواد شیمیایی از برترین کشورهای اروپایی و آسیایی جهت پیشبرد اهداف صنعت و افزایش تولیدات کارخانجات صنعتی گام برداشته و نقش موثری در پیشرفت و اعتلای صنعت کشور ایفا نماید.