آمین چیست؟

آمین ها محصولاتی با خاصيت بازی می باشند که در دسته مواد آلی قرار می گیرند. انواع آمین عبارتند از :
آمین نوع ۱، آمین نوع ۲ و آمین نوع ۳
آمین ها عموما از مشتقات آمونیاک می باشند.آمین های آروماتیکی یک نوع از آمین هستند که گروه آمینی آن به یک آروماتیک وصل است. آمینو اسید ها یکی از این ترکیبات شمرده می شوند.

دسته بندی آمین

آمین ها با در نظر گرفتن تعداد اتم هیدروژن جایگزین شده به سه گروه دسته بندی می‌شوند:

 

 • آمین های نوع ۱ یا primary amine


ویژگی این دسته از آمین این است که یک هیدروژن در مولکول آمونیاک جایگزین شده و دارای یک گروه آلکیل نیز می باشد.
فرمول کلی آمین نوع اول RNH2 می باشد.
R همان گروه آلکیل است.
برای مثال چند نمونه از ساختار آمین ها را در زیر می توانید ببینید
CH3--NH2
CH3--CH2--NH2
CH3--CH2--CH2--NH2

برای نام گذاری آمین های نوع اول با توجه به اینکه یک NH2 به یک گروه کربنی متصل است از عبارت آمینو استفاده می شود، ماننده آمینو پروپانول CH3--CH2--CH2--NH2

 • آمین های نوع ۲ یا secondary amine 

بر خلاف آمین های نوع اول در آمین های نوع دوم دو اتم هیدروژن در آمونیاک قرار گرفته است. به عنوان مثال دی متیل آمین و دی اتیل نام برد.

 

 • آمین های نوع ۳ یا tertiary amine

آمین های نوع سوم تری متیل آمین و ادتآ EDTA می باشند.
ویژگی این نوع از آمین این است که تمام هیدروژن های متصل شده به نیتروژن با گروه هیدروکربنی جایگزین شده ست.
 

 • آمین های حلقوی

آمین های حلقوی جز دسته بندی آمین های نوع اول و دوم هستند که آزیریدین و پیرپیدین جز این دسته قرار می گیرند.

یک دسته از آمین ها وجود دارند که جز دسته بندی های بالا قرار نمی‌گیرند و به آنها آمونیوم های چهار ظرفیتی یا کاتیون آمونیوم نوع چهار نیز گفته می شود.

 

آمینو اسید

اسید آمینه نقش بسیار مهمی در بدن دارن، تقریبا ۲۰ درصد بدن انسان از پروتئین تشکیل شده است و آمینو اسید تشکیل دهنده پروتئین می باشد.
اسید آمینه از یک گروه کربوکسیلی، یک اتم هیدروژن، یک رادیکال اسید آمینه و یک گروه آمینی تشکیل شده است که نقش مهمی در ارگان هایی مثل غدد، تاندون ها، عضلات، پوست، مو و استخوان و رگ های بدن دارد.

انواع آمینو اسید

آمینو اسید به دو گروه ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند. تفاوت این دو گروه را با در نظر گرفتن سیستم بدن می توان تعیین کرد و به طور کلی می توان گفت بدن توانایی تولید اسید آمینه مورد نیاز خود را دارد یا خیر. در صورت عدم توانایی تولید آمینو اسید مورد نیاز می‌بایست از رژیم های غذایی مناسب استفاده شود.

 

 • اسید آمینه ضروری 

اسید آمینه های ضروری شامل هیستیدین، لوسین، فنیل آلانین، تریپتوفان، ایزولوسین، لیزین، متیونین، ترئونین و والین می باشند.
این نوع اسید آمینه در بدن تولید نمی شود و باید از مواد غذایی مثل سفیده تخم مرغ و محصولات پروتئینی جذب شود.

 • آمینو اسید های غیر ضروری


این نوع اسید آمینه در بدن تولید می شود و اصطلاح غیر ضروری به این معنی می باشد که نیازی به جذب آن از مواد غذایی نداریم.
اسید آمینه های غیر ضروری آرژنین، اسید گلوتامیک، سیستئین، آلانین، آسپارژین، اسید اسپارتیک، گلوتامین، گلیسین، سرین و پرولین هستند.

خواص فیزیکی آمین ها

آمین ها بویی مشابه آمونیاک دارند ولی بویی که در آمین های مایع به مشام می رسد بیشتر شبیه به بوی ماهی است. این دسته از مواد شیمیایی هم در حالت گاز مانند متیل آمین و هم در حالت مایع مانند اتانول و متانول وجود دارند. این ویژگی به دلیل پیوند های هیدروژنی در آمین های نوع اول و نوع دوم می‌باشد.
یکی دیگر از خواص آمین ها انحلال پذیری در آب است و این خاصیت به دلیل آبگریز بودن اتم های کربن با بالا رفتن تعداد آنها رابطه عکس دارد.

 • خواص اسیدی و بازی آمین ها

آمین ها به صورت کلی خاصیت بازی دارند ولی در آمین هایی که دارای مولکول های کایرال هستند می تواند شرایط تغییر کند. همانطور که گفته شد آمین ها خاصیت بازی دارند و این ویژگی با گروه‌های جایگزین هیدروژن تناسب دارد.
آمین هایی که دارای گروه آریل هستند خاصيت بازی کمتری نسبت به آمین های گروه آلکیلی دارند.
در آمین های آلکیلی  جفت الکترون های ناپیوندی باعث بالا رفتن خاصیت بازی آن می شود.

 

تولید آمین

سنتز آمین ها با دو روش آلکیل دار کردن و فرایند های کاهشی انجام می شود. در این روش در محیط آزمایشگاه آمین و آمونیاک با آلکیل هالیدها واکنش می‌دهد. لازم به ذکر است این روش تولید برای محیط زیست خطری نداشته و محصول ثانویه آن آب می باشد.

کاربرد آمین ها

آمین‌ها در صنایع مختلفی از جمله صنعت رنگ سازی، صنعت داروسازی و غیره کاربرد دارند.

 

کاربرد آمین ها در صنعت رنگ

آمین های نوع اول در واکنش با نیترو اسیدها نمکی به نام دی آزونیوم تولید می کنند. به کمک واکنش جفت شدن ترکیباتی به نام آزو به دست می آید. این ترکیب ها دارای رنگ دانه هستند و عموما در صنایع رنگ سازی کاربرد دارند.
ترکیباتی چون متیل اورانژ، رنگ ۱۳۸ قهوه ای، سانست زرد و پونسو جز ترکیبات آزو می باشند.

کاربرد آمین ها در صنایع داروسازی

آمین ها در داروهای بسیار پرکاربردی استفاده می شود و به چند مورد از آنها می پردازیم:

 • مسکن هایی همچون مورفین و کدئین از آمین های نوع سوم می باشند.
 • دارویی به نام کلرفنارمین جهت درمان سرماخوردگی، حساسیت، تب و نیش برخی از حشرات مورد مصرف قرار میگیرد، با استفاده از نوعی آمین تولید می شود.

کاربرد آمین در صنایع گازی

برای حذف گاز‌هایی مثل سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن از گاز های طبیعی از آمین های زیر استفاده می شود:

 • مونو اتانول آمین
 • دی گلایکل آمین
 • دی اتانول آمین
 • دی ایزوپروپانول آمین
 • دی متیل اتانول آمین

خرید آمین

چگونگی خرید مواد شیمیایی بسیار امر مهمی است. مواد شیمیایی مختلف عموما ظاهری شبیه به هم دارند و در بیشتر مواقع از روی ظاهر میزان خلوص و کیفیت ماده را نمی توان تشخیص داد.
به همین منظور به شما عزیزان پیشنهاد می شود برای خرید مواد شیمیایی حتما به مراکز معتبر مراجعه کرده و از فروشنده شناسه محصول و برگه آنالیز مرتبط آن را درخواست کنید.
شرکت دلوین صنعت مهر با نام تجاری دلکو صنعت مفتخر است که با یک دهه فعالیت مدیران و کارشناسان خود در زمینه تامین،فروش و خدمات پس از فروش مواد شیمیایی و انواع آمین و دارا بودن دانش فنی و اخذ تجارب مختلف در زمینه تامین مواد شیمیایی و تجهیزات صنعتی به یکی از بزرگترین شرکت ها در این زمینه تبدیل شده است. 

شرکت  دلکو صنعت از اینکه مورد اعتماد مشاوران،کارخانجات و مدیران صنایع و مدیران پروژه‌های شیمیایی و عمرانی واقع شده است به خود می بالد. چشم انداز شرکت دلکو صنعت، تامین مواد شیمیایی، تجهیزات صنعتی و خدمات پس از فروش و همچنین مشاوره و کیفیت مهندسی عالی به صاحبان صنایع و مدیران صنعت و مشتریان گرامی می‌باشد.همچنین این شرکت در نظر دارد با ارائه بهترین و با کیفیت ترین برندهای مواد شیمیایی از برترین کشورهای اروپایی و آسیایی جهت پیشبرد اهداف صنعت و افزایش تولیدات کارخانجات صنعتی گام برداشته و نقش موثری در پیشرفت و اعتلای صنعت کشور ایفا نماید.