شوینده صنعتی یا دترجنت، نوعی شوینده قوی است که از آن برای تمیزکاری سطوح و تجهیزات در صنایع مختلف استفاده می شود. این شوینده ها دارای ترکیبات شیمیایی قوی هستند که برای حذف رسوبات، چربی ها، روغن ها و آلودگی های سنگین مورد استفاده قرار می گیرند. برای انتخاب و بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد شوینده صنعتی یا دترجنت مطالعه کاتالوگ شوینده صنعتی یا دترجنت بسیار مهم و ضروری است. برای مشاوره و خرید شوینده صنعتی یا دترجنت با کارشناسان گروه دلکو صنعت تماس بگیرید.

 

فروش شوینده صنعتی (دترجنت)

دترجنت یک سورفکتانت یا مخلوطی از چند سورفکتانت با خاصیت اسیدی، قلیایی و خنثی هستند. انواع زیادی از شوینده ها مانند آلکیل بنزن سولفونات ها وجود دارند که شامل ترکیبات صابونی می باشند.به صورت کلی برای تمیز کردن و از بین بردن آلودگی از آب استفاده می کنیم ولی به دلیل اینکه کشش سطحی آب بالا می باشد به تنهایی قادر به پاک کردن برخی آلودگی ها نمی باشد.به همین جهت از افزودنی هایی به نام دترجنت استفاده می کنیم.این ماده کشش سطحی آب را کم کرده و به آب اجازه می دهد به راحتی درون آلودگی نفوذ کند، در نتیجه باعث از بین بردن چربی و آلودگی می شود. کلمه دترجنت به انگلیسی detergens به معنی پاک کننده یا تمیز کننده می باشد. دترجنت یک ترکیب یا مخلوط با کاربرد پاک کنندگی در محلول های رقیق می باشند. واژه دترجنت به معنی ترکیبات پاک کننده مصنوعی نیز به کار می رود. بنابراین دترجنت به معنای پاک کننده یا تمیز کننده چربی، چرک و رسوبات از سطوح مختلف می باشد. این محصول در انواع مختلف قلیایی، اسیدی، خنثی و پایه حلال تولید می شود. این مواد شوینده گروهی از ترکیبات با ساختار آمفی دوست هستند که هر مولکول دارای سر آبدوست یا قطبی و یک سر دیگر آبگریز یا غیر قطبی می باشد. بخش آبگریز این مولکول ها می تواند دارای هیدروکربن های زنجیره ای راست یا شاخه دار باشد یا می تواند ساختار استروئیدی داشته باشد. در بخش آبدوست این خاصیت متنوع تر است، آنها ممکن است یونی یا غیر یونی باشند و می توانند ساختاری ساده یا نسبتا پیچیده داشته باشند.این مواد شوینده سورفکتانت هستند و می توانند کشش سطحی آب را کاهش دهند.

 

دترجنت صنعتی

 

دترجنت صنعتی

مواد شوینده می تواند یک سورفکتانت یا مخلوطی از چند سورفکتانت باشد که قابلیت پاک کردن چربی و آلودگی های مختلف را داشته باشد. مواد شوینده عموما از خانواده سولفونات آلکین بنزن می باشند. ترکیباتی شبیه به صابون، با این تفاوت که در آب سخت تر حل می شوند. میزان انحلال پذیری آب در مواد شوینده یا سورفونات های قطبی نسبت به صابون های کربکسیلات قطبی به دلیل اتصال کمتر به کلسیم و یون دیگر کمتر می باشد.

 

مواد شیمیایی در شوینده صنعتی

مواد شیمیایی مورد استفاده در شوینده های صنعتی به طور کلی به منظور افزایش کارایی شستشو، حذف آلودگی ها و بهبود ویژگی های فیزیکی و شیمیایی محلول های شوینده به کار می روند. این مواد به چند دسته اصلی تقسیم می شوند:

 

سورفکتانت ها (مواد فعال سطحی)

آنیونی: مانند سدیم دودسیل بنزن سولفونات، سدیم لوریل سولفات. این مواد کف زیادی تولید کرده و چربی و آلودگی را به خوبی حل می کنند.

کاتیونی: مانند کلرید بنزالکونیوم، مناسب برای ضدعفونی کردن و کاربردهای ضد باکتری.

غیر یونی: مانند پلیاکسیاتیلن الکل ها، که دارای خاصیت نرم کنندگی هستند و کمتر کف تولید می کنند.

آمفوتری: مانند بتائین ها که خاصیت ترکیبی دارند و در شرایط مختلف pH قابل استفاده هستند.
 

 

انواع شوینده صنعتی

مواد شوینده صنعتی در انواع مختلفی عرضه می شوند که هر یک برای مصارف و کاربردهای خاصی طراحی شده اند. این مواد شامل موارد زیر هستند:

 

مواد شوینده قلیایی

شوینده های پایه قلیایی ملایم: برای تمیز کردن سطوحی که نیاز به قدرت بالا ندارند.

شوینده های پایه قلیایی قوی: برای از بین بردن چربی ها و آلودگی های سخت.

 

مواد شوینده اسیدی

شوینده های اسیدی ملایم: برای رسوبات آهکی و معدنی.

شویندههای اسیدی قوی: برای رسوبات سنگین و سخت.

 

مواد شوینده خنثی

شوینده های خنثی برای شستشوی سطوح حساس که به مواد قوی واکنش نشان می دهند.

 

مواد شوینده حلال دار

برای حل کردن و پاک کردن روغنها، گریس ها و رنگ ها.

 

مواد شوینده آنزیمی

برای از بین بردن لکه های پروتئینی مانند خون، غذا و غیره.

 

مواد شوینده فومی

برای تمیز کردن سطوح بزرگ با استفاده از فوم که به سطح می چسبد و آلودگی ها را جدا می کند.

 

مواد شوینده بدون کف

برای استفاده در دستگاه های شستشو که کف زیاد مشکل ایجاد می کند.

 

مواد شوینده ضد عفونی کننده

برای از بین بردن میکروب ها و باکتری ها.

 

مواد شوینده ویژه:

برای کاربردهای خاص مانند شستشوی الکترونیک، ماشین آلات سنگین و غیره.

این مواد شوینده هر کدام با ترکیبات خاص و فرمولاسیون منحصر به فرد خود، بسته به نوع آلودگی و سطح مورد نظر، انتخاب می شوند تا بهترین کارایی را ارائه دهند.
 

مواد شوینده

در فرآیند شویندگی واکنش های پاک کنندگی، حلالیت و شیمیایی جهت تمیزکردن اجسام صورت می گیرد و بهتر است جهت عملکرد بهتر در این فرآیند از دترجنت ها کمک گرفت. جهت استفاده از دترجنت های مناسب برای نوع آلودگی می توان از روش های اسپری کردن، غوطه وری، فرآیند های گردشی در مبدل های حرارتی استفاده کرد. لازم به ذکر است که دمای سطح آلوده و غلظت مواد شوینده به این فرآیند سرعت می بخشد.

شوینده های صنعتی به چند دسته تقسیم می شوند که شامل موارد زیر می باشند:
دترجنت قلیایی
دترجنت اسیدی
دترجنت خنثی
دترجنت پایه حلال
دترجنت آنیونی
دترجنت کاتیونی
دترجنت نانیونیک
 

مشخصات یک دترجنت قابل قبول

 • خورنده نباشد
 • در آب قابل حل باشد
 • سمی و خطر ناک برای انسان نباشد
 • سختی آب را تا حدی از بین ببرد
 • توانایی نفوذ در بافت چربی و آلودگی را داشته باشد
 • با محیط زیست سازگاری داشته باشد
 • به راحتی با آب شستشو شود
 • ارزان و به صرفه باشد
 • آلودگی و چربی را به راحتی از بین ببرد

 

دترجنت

 

حلالیت در شوینده ها

در شوینده خانگی معمولا شوینده های پودری و مایع لباس یا شوینده های ظروف آشپزخانه و صابون های حمام و همچنین جرم گیرها مورد توجه قرار دارند که به صورت پودر و مایع های رقیق و غلیظ مورد استفاده قرار می گیرند. در مورد شوینده های صابونی به علت آمفوتریک بودن آنها که شامل بخش آبگریز و آب دوست هستند، قابلیت حل کردن چربی و روغن را در آب به آسانی انجام می دهند. همچنین برای ساخت شوینده های مختلف می توان از ترکیبات مختلفی استفاده کرد که شامل دترجنت های کاتیونی، آنیونی و غیریونی می باشند.
 

طبقه بندی مواد شوینده

شوینده های صنعتی با در نظر گرفتن بار الکتریکی موجود به سه دسته تقسیم می شوند که شامل مواد زیر می باشند:
دترجنت  آنیونی
دترجنت  کاتیونی
دترجنت  غیر یونی (نانیونیک)

 

کاریرد دترجنت 

 

کاربرد دترجنت

 • جهت حذف چربی و تمیز کردن سطح آلوده
 • استفاده در تعمیرگاه های مکانیکی و کارگاه های صنعتی
 • استفاده جهت رسوب زدایی لوله ها
 • از بین بردن زنگ آهن
 • افزودنی سوخت
 • تمیز کردن دستگاه های صنعتی
 • استفاده در تمیزکردن پارکینگ و پاک کردن رد لاستیک
 • استفاده در جوش کاری جهت پاک کردن جای جوش
 • تمیز کردن فرهای صنعتی

 

میسل چیست؟

یه مولکول های لیپیدی آمفی پلتیم سورفکتانت که در یک محلول پراکنده هستند میسل گفته می شود. یک میسل معمولی در آب با قسمت آبدوست در تماس با حلال، توده ای را تشکیل می دهد، و قسمت آبگریز را در مرکز میسل جدا می کند.
میسل ها تقریباً کروی شکل هستند. از جمله اشکال مانند بیضی، استوانه، و دو لایه نیز ممکن است داشته باشند. شکل و اندازه یک میسل تابعی از هندسه مولکولی مولکول های سورفکتانت آن و شرایط محلول مانند غلظت سورفکتانت، دما، pH و قدرت یونی است. فرآیند تشکیل میسل ها به عنوان میسلیزه شدن شناخته می شود و بخشی از رفتار فازی بسیاری از لیپیدها را با توجه به پلی مورفیسم آنها تشکیل می دهد.
 

خرید دترجنت

چگونگی خرید مواد شیمیایی بسیار امر مهمی است. مواد شیمیایی مختلف عموما ظاهری شبیه به هم دارند و در بیشتر مواقع از روی ظاهر میزان خلوص و کیفیت ماده را نمی توان تشخیص داد.
به همین منظور به شما عزیزان پیشنهاد می شود برای خرید مواد شیمیایی حتما به مراکز معتبر مراجعه کرده و از فروشنده شناسه محصول و برگه آنالیز مرتبط به آن را درخواست کنید.
شرکت دل آسا سپهر ایرانیان با نام تجاری دلکو صنعت مفتخر است که با یک دهه فعالیت مدیران و کارشناسان خود در زمینه تامین،فروش و خدمات پس از فروش مواد شیمیایی و انواع دترجنت و دارا بودن دانش فنی و اخذ تجارب مختلف در زمینه تامین مواد شیمیایی و تجهیزات صنعتی به یکی از بزرگترین شرکت ها در این زمینه تبدیل شده است.
شرکت دلکو صنعت از اینکه مورد اعتماد مشاوران، کارخانجات و مدیران صنایع و مدیران پروژه های شیمیایی و عمرانی واقع شده است به خود می بالد. چشم انداز شرکت دلکو صنعت، تامین مواد شیمیایی، تجهیزات صنعتی و خدمات پس از فروش و همچنین مشاوره و کیفیت مهندسی عالی به صاحبان صنایع و مدیران صنعت و مشتریان گرامی می باشد. همچنین این شرکت در نظر دارد با ارائه بهترین و با کیفیت ترین برندهای مواد شیمیایی از برترین کشورهای اروپایی و آسیایی جهت پیشبرد اهداف صنعت و افزایش تولیدات کارخانجات صنعتی گام برداشته و نقش موثری در پیشرفت و اعتلای صنعت کشور ایفا نماید.

سوالات متداول

این شوینده ها برای تمیزکاری و تمیزکاری سطوح، تجهیزات، مخازن، لوله ها و تجهیزات دیگر در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، شیمیایی، خودروسازی و فلزی سازی استفاده می شوند.

برخی از شوینده های صنعتی ممکن است برای استفاده در محیط خانگی مناسب نباشند، زیرا می توانند برای سطوح حساس یا موادی مانند پوست، آلیاژهای حساس یا محیط زیست مضر باشند.

برای بهترین استفاده از شوینده های صنعتی، باید دستورالعمل های تولید کننده را رعایت کنید، از میزان مناسب استفاده کنید، ایمنی شخصی را رعایت کنید و از شوینده های مناسب برای هر نوع سطح و مواد استفاده کنید.

استفاده نادرست یا بی رویه از شوینده های صنعتی ممکن است به محیط زیست آسیب برساند. بنابراین، برای حفظ محیط زیست، باید از این شوینده ها با احتیاط استفاده کرد و دستورالعمل های بهینه را رعایت کرد.

دیدگاه کاربران

به این دسته بندی امتیاز دهید

دیدگاهی ثبت نشده است.