گیربکس خورشیدی، کوچک اما پر قدرت! 

یکی از پر قدرت ترین نوع گیربگس موجود در صنعت از نظر ابعاد و حجم ،بعد از گیربکس سایکلو، گیربکس خورشیدی Planetary Gearbox می باشد.گیربکس خورشیدی صنعتی از مجموعه ای چرخ‌دنده تشکیل شده است که به طور همزمان برای انتقال قدرت با یکدیگر در ارتباط هستند. با توجه به اینکه چرخ‌دنده محرک همواره با حداقل سه چرخدنده دیگر برای انتقال قدرت درگیر است در نتیجه فشار بر روی چرخ دنده ها تقسیم می شود و این گیربکس می تواند با توجه به ابعاد کوچک خود گشتاور بسیار بالایی را نسبت به سایر گیربکس ها منتقل کند.امروزه از گیربکس های خورشیدی که توسط شرکت دلکو صنعت عرضه می‌شود با توجه به فضای کوچک و خرابی بسیار کم در اکثر صنایع استفاده می‌شود.
 
 

مشخصات فنی گیربکس خورشیدی

هر طبقه یا استیج از یک گیربکس خورشیدی شامل یک چرخ‌دنده مرکزیست که اصطلاحا دنده خورشیدی نامیده می شود و توسط حداقل سه چرخدنده که پینیون یا سیاره نامیده می شود در اطراف آن احاطه شده است. پینیون‌ها ماننده سیاره به دور دنده خورشیدی می چرخند به همین دلیل به این مدل گیربکس اصطلاحا گیربکس سیاره ای نیز می گویند. دنده مرکزی و پینیون ها به وسیله یک بازوی نگهدارنده به همدیگر ارتباط دارند و درون یک رینگ فولادی که از داخل دارای دندانه می باشد قرار دارند. چرخ دنده های سیاره ای از یک سمت با دنده خورشیدی و از سمت دیگر با چرخدنده رینگی در ارتباط هستند. کل این مجموعه بر روی صفحه ای قرار دارد که کریر نامیده می شود.


مکانیزم گیربکس سیاره ای

در این نوع گیربکس، توان از طریق یک منبع مولد قدرت به استیج اول انتقال پیدا می کند. پینیون ها که چرخ‌دنده هرزگرد نیز نامیده می شوند درون رینگ فولادی ثابت به حرکت در می آیند و باعث چرخش و انتقال نیرو از طریق چرخ‌دنده خورشیدی می شوند. دور کم شده و گشتاور افزایش یافته توسط صفحه کریر و شفتی که با آن در ارتباط است به استیج بعدی منتقل می شود. هر طبقه در گیربکس سیاره ای حداقل نسبت تبدیل 1:3 و حداکثر دارای نسبت تبدیل 1:7 می باشد. گیربکس سیاره ای را می توان تا هر تعداد طبقه افزایش داد اما معمولا تا چهار طبقه ساخته می شوند. در صورتیکه نیاز به دور بسیار پایین باشد می توان این گیربکس را با تمامی مدل گیربکس های دیگر به صورت مرکب ایجاد کرد.
 

انواع گیربکس خورشیدی عرضه شده توسط شرکت دلکو صنعت

برخی از گیربکس های خورشیدی که توسط شرکت دلکو صنعت به بازار عرضه می‌شوند، به صورت مستقیم و  برخی دیگر به صورت ۹۰ درجه (با ترکیب چرخدنده مخروجی) تولید شده اند. ورودی گیربکس ها به صورت شافت و یا فلنجی جهت کوپل با انواع الکتروموتور و هیدروموتور و سروو موتور ساخته شده اند. در صورتیکه ورودی شافت باشد انتقال قدرت به گیربکس از طریق کوپلینگ یا چرخ رنجیر و یا تسمه صورت می پذیرد. خروجی گیربکس خورشیدی می تواند به یکی از صورت های زیر باشد:
    شافت دار ساده
    شافت دار هزار خاری
    هالوی هزار خاری
    هالوی بونفیکس (بدون جای خار)

 
اجزای گیربکس خورشیدی

    چرخ‌دنده خورشیدی
    چرخ‌دنده های سیاره ای یا پینیون (حداقل سه چرخدنده)
    رینگ دندانه دار
    صفحه کریر
    بازوی نگهدارنده پینیون ها
    شافت ورودی و خروجی
    بیرینگ و یاتاقان ها
    کاسه نمد و آب بندها
    پوسته


نحوه نصب گیربکس خورشیدی 

گیربکس سیاره ای هم می تواند پایه دار و هم فلنج دار باشد. در نتیجه امکان نصب در تمامی حالات ممکن چه افقی و چه عمودی وجود دارد
 


مزایای گیربکس خورشیدی 

    بازده و راندمان بالا
    توان ورودی تا 200 کیلو وات
    گشتاور خروجی تا 500000 نیوتن متر
    تنوع دور خروجی از زیر 1 دور بر دقیقه تا 450 دور بر دقیقه
    قابلیت مرکب شدن با سایر گیربکس ها
    نصب به صورت افقی و عمودی و در تمامی جهات
    تقسیم فشار بین تمامی اجزا و در نتیجه طول عمر بالا
    لقی Back Lash  کم و قابل قبول
    کم حجم بودن جهت نصب در جاهایی که محدودیت فضا وجود دارد
    تعمیر و نگهداری آسان


تعمیر و نگهداری گیربکس خورشیدی

در صورتیکه با توجه به توان و دور خروجی، گیربکس به درستی انتخاب شده باشد تعمیر و نگهداری آن آسان خواهد بود. پوسته گیربکس سیاره ای نسبت به گیربکس های مشابه دمای بالاتری دارد و این به دلیل فضای اندک داخل آن جهت روغن‌کاری می باشد. در انتخاب گیربکس باید به توان حرارتی آن توجه کرد. در صورتیکه دمای سطح گیربکس افزایش غیر طبیعی داشته باشد باید با یک سیستم خنک کاری اکسترنال (سیرکوله روغن) دمای آن را کاهش داد. 


دلایل خرابی گیربکس خورشیدی

به دلیل فشردگی داخل گیربکس و فضای کم درون آن در نتیجه حجم کمی از روغن درون گیربکس قرار می‌گیرد. گیربکس های خورشیدی معمولا به دلیل کم کردن روغن و خشک کار کردن دنده ها دچار آسیب می‌شوند به همین دلیل بایید به طور مرتب میزان حجم روغن درون گیربکس بررسی شود. میزان روغن مورد نیز در حالت نصب عمودی بیش از نصب به صورت افقی می باشد به همین جهت در حالت عمودی همواره یک مخزن روغن جداگانه به گیربکس متصل می باشد که از کاهش حجم روغن درون گیربکس جلوگیری شود.


 
 

کاربرد گیربکس خورشیدی در صنعت

با توجه به مزایای گفته شده برای گیربکس سیاره ای، تقریبا در تمامی صنایع  مانند صنایع ذیل به وفور از آن استفاده می شود: 
    گیربکس بچینگ
    گیربکس میکسر در صنعت حفاری
    گیربکس تیکنر
    انواع نوار نقال و کانوایرهای پر قدرت
    گیربکس توربین های بادی
    صنایع غذایی و بسته بندی
    صنایع دارویی
    صنایع نورد و لوله سازی
    تصفیه خانه های آب و فاضلاب

 

مهمترین گیربکس های خورشیدی موجود در ایران

    گیربکس خورشیدی رجیانای ایتالیا Reggiana
    گیربکس خورشیدی بروینی ایتالیا Brevini
    گیربکس خورشیدی بونفیلیولی ایتالیا Bonfiglioli
    گیربکس خورشیدی ایرانی

 

خرید گیربکس خورشیدی از دلکو صنعت

شرکت دلکو صنعت مفتخر است که با عرضه انواع گیربکس های خورشیدی با برندهای مختلف ، گام مهمی در پیشرفت صنعت برداشته است و پیشنهاد می‌شود شما عزیزان برای  کسب اطلاع از قیمت گیربکس خورشیدی که توسط این شرکت عرضه می شوند و نیز انتخاب آنها از برندهای مختلف با کارشناسان و متخصصان شرکت دلکو صنعت مشاوره رایگان داشته باشید.