لوازم جانبی هیدرولیک یکی از اصلی ترین قطعاتی است که در هنگام طراحی سیستم های هیدرولیک باید در نظر گرفته شود. چرا که هر سیستمی برای راه اندازی نیاز به یک سری قطعات دارد که وظیفه آن ها ایجاد هماهنگی و راه اندازی قطعات اصلی می باشد. سیستم هیدرولیک نیز از چندین متعلقات جانبی تشکیل شده است که این وظیفه را برعهده دارند. از مهم ترین قطعات جانبی سیستم های هیدرولیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرشر سوئیچ
 • فلودیوایدر یا تقسیم کننده جریان
 • گیج فشار
 • روغن نما،
 • گلدانی و کوپلینگ
 • هیتر یا گرمکن،
 • دستگاه روغن کاری دیجیتال

و غیره نام برد که در ادامه هر یک توضیحاتی ارائه شده است.

لوازم جانبی هیدرولیک

ویژگی های برجسته لوازم جانبی هیدرولیک

ویژگی‌های برجسته برخی از لوازم جانبی هیدرولیک عبارتند از:

 • کارایی بالا: لوازم جانبی هیدرولیک باید دارای کارایی بالا و قابلیت انجام عملکردهای مختلف با کارآیی بالا باشند.
 • دوام و استحکام: این لوازم باید از جنس‌ها و مواد با دوامی بالا ساخته شده باشند تا بتوانند در شرایط سخت و فشارهای بالا عملکرد مناسبی داشته باشند.
 • دقت و قابلیت کنترل: برخی از لوازم جانبی هیدرولیک باید دارای دقت بالا و قابلیت کنترل دقیق جریان، فشار و سرعت باشند.
 • سازگاری با محیط: لوازم جانبی هیدرولیک باید سازگار با روغن‌ها و سیستم‌های هیدرولیکی و همچنین با محیط زیست باشند.
 • قابلیت نصب و استفاده آسان: این لوازم باید قابلیت نصب و استفاده آسان داشته باشند تا به راحتی در سیستم هیدرولیک قابل استفاده باشند.
 • ایمنی و استانداردهای بین‌المللی: لوازم جانبی هیدرولیک باید با استانداردهای ایمنی مطابقت داشته و از نظر ایمنی برای استفاده در محیط‌های صنعتی مناسب باشند.

این ویژگی‌ها تنها برخی از ویژگی‌های برجسته لوازم جانبی هیدرولیک هستند که باید در نظر گرفته شوند.

 

انواع لوازم جانبی هیدرولیک

متعلقات هیدرولیک از چندین قطعه متنوع تشکیل شده است که در یونیت های هیدرولیک و یا سایر تجهیزات هیدرولیک مانند شیرهای هیدرولیک و دیگر قطعات به وفور استفاده می شود. در ادامه چندین قطعه جانبی هیدرولیک توضیح داده شده است.

 

پرشر سوئیچ هیدرولیک

پرشر سوئیچ وظیفه دارد که محدوده فشار را در سیستم هیدرولیک اندازه گیری کند به صورتی که اگر محدوده فشار به حد مورد نظر رسید سیال را به سایر قطعات هیدرولیک انتقال دهند. همانطور که می دانیم تا فشار در سیستم هیدرولیک به حد مورد نظر کار انجام نمی شود و یا اگر کمتر از حد مورد نظر باشد راندمان بسیار پایین خواهد آمد و اگر بیش از حد باشد نیز منجر به آسیب رساندن به سایر قطعات سیستم ها و یونیت های هیدرولیک می گردد. پرشر سوئیچ هیدرولیک در تمامی سیستم های هیدرولیک به وفور استفاده می شود و یکی از مهم ترین لوازم جانبی سیستم های هیدرولیک به شمار می آید.

 

مهمترین برندهای پرشر سوئیچ هیدرولیک

از مهمترین برندهای پریشر سوئیچ هیدرولیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرشر سوئیچ هیدرولیک دوپلوماتیک ایتالیا
 • پرشر سوئیچ هیدرولیک آیدرو ایتالیا
 • پرشر سوئیچ رکستور چین
 • پرشر سوئیچ سایر برندهای چینی و ایرانی

 

انواع پرشر سوئیچ هیدرولیک

 • پرشر سوئیچ بلوکی: که به صورت بلوکی و زیرشیری در هر قسمت از مدار هیدرولیک استفاده می شود.
 • پرشر سوئیچ هیدرولیک خطی: که به صورت خطی در سیستم های هیدرولیک استفاده می شود.

پرشر سوئیچ هیدرولیک

فلودیوایدر هیدرولیک

فلودیوایدر یا تقسیم کننده جریان هیدرولیک یکی از مهمترین و اساسی ترین قطعات و لوازم جانبی هیدرولیک است که در سیستم هایی که بیش از یک عملگر هیدرولیک چه هیدروموتور و یا جک هیدرولیک دارند استفاده می شوند. فلودیوایدر وظیفه تقسیم کنندگی جریان به صورت مساوی و یا نسبتی است که توسط کاربرد تنظیم شده است را دارد. به طوری که در جایی از مدار که نیاز است عملگر یا اکچویتور دیگر به طور همزمان کار کند جریان به آن قسمت انتقال داده شده و عمگرها به طور همزمان شروع به کار می کنند.

 

مهمترین برندهای فلودیوایدر هیدرولیک

 • تقسیم کننده جریان هیدرولیک آیدرو
 • فلودیوایدر هیدرولیک دوپلماتیک
 • فلودیوایدر هیدرولیک رکسروت
 • فلودیوایدر رکستور
 • فلودیوایدر سایر برندهای چینی و ایرانی

 

انواع فلودیوایدر هیدرولیک

 • فلودیوایدر هیدرولیک اسپولی: داخل این فلودیوایدر یک اسپول تعبیه شده است که وظیفه انتقال جریان و حجم جریان را در اندازه مشخص بر عهده دارد.
 • فلودیوایدر هیدرولیک دنده ای: این فلودیوایدر از دو یا چند پمپ دنده ای قابل کوپل تشکیل شده است که به همراه پایه ای که در آن وجود دارد امکان استفاده در هر مداری در سیستم هیدرولیک وجود دارد.

فلودیوایدر هیدرولیک

 

گلدانی و کوپلینگ هیدرولیک

گلدانی و کوپلینگ هیدرولیک یکی از مهمترین قطعات سیستم هیدرولیک است که باعث اتصال موتور به پمپ هیدرولیک می شود. این اتصال به وسیله یک کوپلینگ که می تواند به صورت ژله ای و یا خورشیدی باشد و یک کوپلینگ که بر اساس نوع فلنچ موتور و پمپ تعیین می شود، برقرار می گردد. معمولاً گلدانی و کوپلینگ بر اساس نیاز کاربر ساخته می شود. دلکو صنعت ارائه دهنده انواع گلدانی و کوپلینگ هیدرولیک در سایزهای مختلف و برای انواع موتور و پمپ هیدرولیک می باشد.

کوپلینگ هیدرولیک

بلوک زیر شیری هیدرولیک

بلوک زیر شیری یکی از قطعاتی که به عنوان زیر شیری در سیستم هیدرولیک استفاده می شود و علاوه بر اینکه باعث منظم تر شدن سیستم و تقسیم کنندگی به صورت روشن و واضح می گردد باعث می شود که عملکرد سیستم نیز بسیار بالاتر رفته و در صورت اضافه کردن و یا کم کردن شیرهای هیدرولیک، سیستم هیدرولیک دچار مشکل نشود. بلوک زیر شیری می تواند به صورت فولادی و یا آلومینیومی باشد که بستگی به نیاز سیستم و حداکثر فشار سیستم دارد.

بلوکه زیر شیری هیدرولیک

دستگاه روغن کاری دیجیتال

روغن کاری دیجیتال از جمله دستگاه های هیدرولیک است که به عنوان روغن کاری در سیستم استفاده می شود. این دستگاه ها معمولاً برای تمامی سیستم های هیدرولیک به کار می رود و توان برق شهری بسیار کم این قابلیت را در سیستم به وجود می آورد که با دبی های بسیار مطلوب که از 2 تا 4 لیتر بر دقیقه می باشد سیستم را روغن کاری کند.

دستگاه روغن کاری دیجیتال هیدرولیک

فیلتر هیدرولیک

همانطور که قبلاً نیز توضیح داده شد فیلترهای هیدرولیک جزء قطعات اصلی سیستم های هیدرولیک هستند که در برخی موارد به علت تعدد فراوان نیز می تواند به عنوان لوزم جانبی در داخل سیستم استفاده شود. به عنوان مثال فیلترهای مکش بسیار مورد نیاز برای سیستم های هیدرولیک هستند و در ابعاد بسیار زیاد در سیستم های هیدرولیک استفاده می شوند.

فیلترهای هیدرولیک

مخزن هیدرولیک

مخزن هیدرولیک می تواند به صورت بشکه ای و یا به صورت مکعبی در داخل سیستم استفاده شود. استفاده از مخزن هیدرولیک و نوع آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. دبی پمپ، فشار سیستم، محدودیت فضا و موارد مهندسی شده دیگر که ممکن است در سیستم در نظر گرفته شود. انتخاب مخزن در سیستم هیدرولیک بسیار مهم است و برای انتخاب اندازه و نوع مخزن حتماً با متخصص سیستم های هیدرولیک مشورد شود. دلکو صنعت ارائه دهنده انواع مخزن هیدرولیک در سایز و انواع مختلف می باشد.

مخزن هیدرولیک

گیج  فشار و روغن نمای هیدرولیک

گیج فشار روغن که بر روی یونیت هیدرولیک استفاده می شود می تواند به صورت روتانکی و یا تابلویی استفاده شود. گیج ها در برندهای مختلف و انواع مختلف تولید می شوند و هر گیج محدودیت فشار سیستم هیدرولیک را تعیین می کند. برای مثال سیستم هایی که تا فشار 300 بار افزایش فشار دارند باید گیج 300 باری استفاده شود تا تغییرات فشار در آن ها به طور مطلوب نشان داده شود. گیج دمای هیدرولیک نیز به تانک متصل شده و دمای روغن را نشان می دهد. علاوه بر این نیز می توانیم از گیج های مقدار روغن در داخل تانک نیز استفاده شود که سطح روغن در داخل تانک را نشان می دهد و در صورت کاهش سطح روغن روغن را به داخل مخزن اضافه کرد.

گیج فشار هیدرولیک

بوبین و سوکت

بوبین و سوکت شیرهای هیدرولیک از جمله قطعاتی هستند که ممکن است نیاز به تهیه مجدد آن ها باشد و به علت خرابی هایی که در شیرهای هیدرولیک و همچنین تعداد ضرب هایی که در دقیقه دارند ممکن است به سرعت خراب شوند بنابراین تهیه مجدد بوبین و سوکت شیرهای هیدرولیک نیز امری اجتناب ناپذیر در سیستم های هیدرولیک به شمار می آید.

بوبین و سوکت هیدرولیک

قیمت لوازم جانبی هیدرولیک

لوازم جانبی بر حسب برند و همچنین کیفیتی که دارند قیمت گذاری می شوند. معمولاً لوازم جانبی نسبت به قطعات اصلی سیستم هیدرولیک قیمت بسیار بالایی ندارند ولی استفاده از آن ها در سیستم های هیدرولیک حیاتی و غیر قابل انکار است.

سوالات متداول

گلدانی و کوپلینگ هر الکتروموتور و پمپ بستگی به شفت و همچنین فلنج موتور و پمپ دارد. معمولاً طراحی های گلدانی و کوپلینگ پمپ های دنده ای به الکتروموتورهای توان تا 20 اسب به صورت آماده موجود است ولی در توان های بالاتر و همچنین پمپ های دیگر مانند پمپ های پره ای و پیستونی نیاز است که طبق نقشه گلدانی ساخته شود. کوپلینگ نیز به صورت ژله ای است و یا به صورت خورشیدی که قابلیت تطبیق با شافت در آن برای کاربر فراهم است.

روغن نما سطح روغن را در مخزن نشان می دهد. در صورتی که سطح روغن در مخزن یا تانک کم شود منجر به خرابی کل سیستم و از بین رفتن شیرها و همچنین پمپ هیدرولیک و عملگر هیدرولیک می شود. همچنین فشار سیستم که شامل فشار دائم کار و فشار لحظه ای می شود باید مدام بررسی شود تا در صورت تجاوز از حد مورد نظر تمامی سیستم مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

بله، می توان از هیچ یک از تجهیزات جانبی در سیستم هیدرولیک استفاده نکرد. ولی سیستم به سرعت خراب می شود و امکان بازیابی آن با هزینه های چند برابر در سیستم امکان پذیر است.

دیدگاه کاربران

به این دسته بندی امتیاز دهید

دیدگاهی ثبت نشده است.