پمپ هیدرولیک دنده ای یکی از انواع پرمصرف پمپ های هیدرولیک است که به واسطه خصوصیاتی که دارد به وفور در صنعت استفاده می شود. پمپ دنده ای هیدرولیک به صورت دنده داخلی و دنده خارجی وجود دارد و بر اساس مقدار فشار و دبی مورد نیاز سیستم انتخاب می شود. پمپ هیدرولیک دنده ای نوعی پمپ جابجایی مثبت هستند که در سیستم هیدرولیک برای جابجایی سیالات استفاده می شود. پمپ دنده ای هیدرولیک با استفاده از مش بندی چرخ دنده ها برای پمپاژ سیال با جابجایی حجمی کار می کنند. این پمپ ها به دلیل توانایی خود در تولید دبی ثابت و منظم در فشارهای بالا و داشتن قطعات متحرک کمتر شناخته شده اند که نگهداری آنها را نسبت به سایر انواع پمپ های هیدرولیک آسان تر می کند. پمپ‌ دنده‌ای هیدرولیک می‌توانند یک جهته یا دو جهت چرخشی داشته باشند و در اندازه‌ها و پیکربندی‌های مختلفی برای کاربردهای مختلف وجود دارند. آنها معمولاً در کاربردهای تولیدی، مانند خطوط تولید، جایی که روغن هیدرولیک را از طریق یک سیستم بسته به گردش در می‌آورند و همچنین ماشین های راهسازی که سیستم های مدار باز هیدرولیک هستند استفاده می شوند. پمپ دنده ای هیدرولیک در برندهای مختلف تولید و عرضه می شوند و معمولاً از پمپ دنده ای هیدرولیک برای سیستم های هیدرولیک با فشار متوسط و فشار بالا استفاده می شود. برای خرید و مشاوره در زمینه پمپ دنده ای هیدرولیک با کارشناسان دلکو صنعت تماس بگیرید.

 

پمپ دنده ای هیدرولیک چیست؟

پمپ دنده ای هیدرولیک نوعی پمپ جابجایی مثبت است که از چرخ دنده های درگیر برای تبدیل توان مکانیکی به توان هیدرولیک استفاده می کند. به دلیل طراحی ساده، قابلیت اطمینان و مقرون به صرفه بودن، آنها یکی از رایج ترین انواع پمپ هیدرولیک، پمپ هایی که مقدار معینی سیال هیدرولیک را در زمان مشخص وارد سیستم هیدرولیک می کنند، هستند. پمپ دنده ای هیدرولیک (Hydraulic Gear Pump) یکی از متداول ترین انواع پمپ هیدرولیک است که استفاده فراوانی در صنعت دارد، پمپ دنده ای هیدرولیک به صورت پمپ دنده داخلی (Internal Gear Pump) و پمپ دنده خارجی (External Gear Pump) تولید می شود. پمپ دنده داخلی که به آن پمپ دنده ای ماه و ستاره نیز گفته می شود و همچنین پمپ دنده خارجی که از دو دندانه کنار هم تشکیل شده است و با ایجاد فضای خالی بین آن ها عمل دهش و ایجاد فشار و لیتراژ انجام می شود، تنها قسمت کوچکی از دنیای پمپ های هیدرولیک دنده ای هستند.

پمپ دنده ای هیدرولیک در برندهای مختلف ارائه می شود که با توجه به نحوه عملکرد و ویژگی های سیستم هیدرولیک، که یکی از برجسته ترین سیستم های انتقال نیرو می باشد، هر کدام از پمپ های دنده ای هیدرولیک ویژگی های مربوط به خود را خواهد داشت. دلکو صنعت با داشتن مشاوران نخبه هیدرولیک کشور افتخار این را دارد که شما را در انتخاب پمپ دنده ای مناسب برای سیستم هیدرولیک کمک کند. در ادامه در مورد انواع پمپ دنده ای هیدرولیک قابل ارائه در دلکو صنعت توضیحات بیشتری ارائه می شود.

 

انواع پمپ دنده ای هیدرولیک

مشخصات فنی پمپ دنده ای هیدرولیک

پمپ دنده ای هیدرولیک به علت عملکرد روان و دقت بالا و همچین اشغال فضای کم بسیار مورد توجه مشتریان دلکو صنعت است. این پمپ علاوه بر ویژگی های صنعتی که دارد بسیار مقرون به صرفه است و بیشتر کشورهای آسیایی و اروپایی و آمریکایی فن آوری ساخت این پمپ را دارا می باشند. در ایران نیز شرکت آرافن نائین اصفهان، پمپ دنده خارجی هیدرولیک در لیتراژهای مختلف را ارائه می دهد. پس در دسترس بودن نیز از ویژگی های برجسته پمپ دنده خارجی هیدرولیک است. مشخصات فنی پمپ دنده ای هیدرولیک شامل فشار ورودی، فشار خروجی، دبی خروجی، دور خروجی، سایز و حجم سیلندر پمپ دنده ای هیدرولیک می شود. در زمان انتخاب و بررسی مشخصات پمپ دنده ای هیدرولیک باید این موارد را به خوبی در نظر گرفت و با محاسبات دقیق نوع پمپ دنده ای هیدرولیک را انتخاب نمود. علاوه بر این نوع پوسته آلومینیومی و چدنی نیز از جمله مشخصات فنی پمپ دنده ای هیدرولیک هستند. معمولاً برای استفاده از پمپ هیدرولیک جنس پوسته اهمیت بسیار بالایی دارد. ضمن اینکه مشخصات دیگر مانند فشار و دبی نیز بر عهده خرید کننده پمپ دنده ای هیدرولیک است که انتخاب کند. دلکو صنعت آمادگی ارائه مشاوره رایگان، در زمینه مشخصات فنی انواع پمپ دنده ای هیدرولیک در سایز و دبی ها و برندهای مختلف می باشد. در جدول زیر مشخصات فنی برندهای پمپ دنده ای هیدرولیک در حالت مقایسه مشخصات فنی مانند، حداکثر فشار کاری، محدوده جابجایی حجمی، مدل ها و جنس بدنه آورده شده است. برای بدست آورده سایر مشخصات فنی می توان به صفحه برند آن محصول مراجعه کنید.

مشخصات فنی انواع پمپ دنده ای هیدرولیک
برند پمپ هیدرولیک حداکثر فشار کاری Cont (بار) محدوده جابجایی حجمی (سی سی بر دور) مدل ها جنس بدنه
پمپ هیدرولیک دنده داخلی ویت 420 3.5 ای 250 IPV, IPVS, IPH, IPS چدنی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی گالتک 220 0.89 الی 120 1SP, 2SP, 3SP, 4SP آلومینیومی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی روکت M 250 0.33 الی 1.33 ROQUET M SEIRES آلومینیومی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی روکت PLC 250 53. 3 الی 150 ROQUET PLC    آلومینیومی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی مرزوکی 270 0.19 الی 200 MICRO, GHP, 1P. ALP  آلومینیومی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی روکت PLA 275 18 الی 56 ROQUET PLA  آلومینیومی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی بی اند سی 270 3 الی 84 BG10, BG20, BG30 آلومینیومی
پمپ هیدرولیک دنده داخلی هایتک 300 8 الی  162.5 HG0, HG1,  HG2  چدنی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی آرافن 160 0.33 الی 150 PM, PLO, PL, PLA, PNA, PNC آلومینیومی و چدنی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی هیدروپک 200 1.22 الی 81 AXH, CXH  آلومینیومی
پمپ دنده خارجی بوندیولی 280 1.37 الی 88 HPLPA1, HPLPA2, HPLPA3 آلومینیومی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی ویویل 300 0.16 الی 87 XV-0P  الی   XV-3P  آلومینیومی
پمپ هیدرولیک دنده داخلی کاساپا 300 1.12 الی 180 PL, KAPPA, HD چدنی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی رکسروت AZPW 250 4 الی 28 AZPW   آلومینیومی
پمپ هیدرولیک دنده داخلی رکسروت PGF 250 1.7 الی 40 PGF چدنی
پمپ هیدرولیک دنده داخلی رکسروت PGH 350 5  الی 250 PGH   چدنی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی هما 250 1.1 الی 116.7 0.5P, 0P1, 1PA, 1PN, 2P1, 2PN آلومینیومی
پمپ هیدرولیک دنده داخلی هما 250 16 الی 206 QR4, QX5  چدنی
پمپ هیدرولیک دنده داخلی اکرله 320 7.5 الی 115 EIPC, EIPQ, EIPS, EIPH چدنی
پمپ هیدرولیک دنده خارجی کازل 260 6 الی  40 EDNA, GM  چدنی

 

انواع پمپ هیدرولیک دنده ای

پمپ دنده ای هیدرولیک بر اساس ساختار و فشار قابل تحمل به دو دسته تقسیم می شوند:

 • پمپ دنده خارجی هیدرولیک
 • پمپ دنده داخلی هیدرولیک (پمپ دنده ای ماه و ستاره)

در ادامه انواع پمپ دنده ای هیدرولیک توضیح داده می شود.

پمپ دنده ای هیدرولیک

 

 • پمپ دنده خارجی هیدرولیک

پمپ دنده خارجی هیدرولی در گروه های سه گانه یا چهارگانه در برندهای مختلف تقسیم بندی می شوند. از مهمترین برندهایی که به تولید پمپ دنده خارجی می کنند می توان به روکت اسپانیا در گروه های سه گانه و همچنین پمپ های دنده خارجی راهسازی اشاره کرد. علاوه بر آن پمپ دنده خارجی گالتک در گروه های چهارگانه ساخت ایتالیا، پمپ مرزوکی ایتالیا، پمپ دنده خارجی پارکر آلمان، بی اند سی (B&C) ایتالیا، پمپ دنده خارجی مرزوکی ایتالیا، پمپ دنده خارجی رکسروت، بوندیولی ایتالیا، کاپرونی بلغاری، هما ترکیه، بوخر آلمان، سالامی ایتالیا و سایر برندهای چنی مانند، رکستور، رکسپورت، ZBF ، ویکرز و حتی برند ایرانی مانند آرافن نائین اشاره کرد.

نحوه عملکرد پمپ دنده ای هیدرولیک

ویژگی های برجسته پمپ دنده خارجی هیدرولیک

پمپ های دنده خارجی هیدرولیک حداکثر تا فشار 200 بار مورد استفاده قرار می گیرند و بیشترین دبی که از این پمپ ها می توان گرفت در برخی از برندهای ایتالیایی مانند گالتک است که تا 120 لیتر بر دقیقه قابلیت عبور روغن از خود را دارند. ولی معمولاً از پمپ دنده خارجی هیدرولیک برای فشار در محدوده 100 الی 200 بار و دبی کمتر از 85 لیتر بر دقیقه استفاده می شود.

 

 • پمپ دنده داخلی هیدرولیک

پمپ دنده داخلی هیدرولیک یا پمپ دنده ای ماه و ستاره ای که برخی از مشتریان دلکو صنعت با این نام می شناسند، از مهمترین پمپ های هیدرولیک هستند که وظیفه تحمل های فشارهای بالا و همچنین ایجاد دبی در دورهای متغیر موتورهای الکتریکی و سروویی را دارند که در دستگاه های تزریق پلاستیک به صورت عمده از این پمپ ها استفاده می شود. مهمترین برندهای پمپ دنده داخلی هیدرولیک می تواند به ویت آلمان، اکرله آلمان، رکسروت آلمان و هایتک آمریکا اشاره کرد. علاوه بر این برندها طرح این پمپ های دنده داخلی به صورت چینی نیز در دلکو صنعت قابل ارائه می باشد.

نحوه عملکرد پمپ دنده داخلی هیدرولیک

 

ویژگی های برجسته پمپ دنده داخلی هیدرولیک

پمپ دنده داخلی هیدرولیک معمولاً برای دبی های پایین و فشارهای بالا استفاده می شود. محدوده دبی مورد استفاده از این پمپ ها معمولاً تا 100 لیتر بر دقیقه و فشار کاری آن ها 200 تا 350 بار است که می توان از این پمپ ها به صورت دائم کار در این فشار ها استفاده کرد. اما ذکر این نکته بسیار ضروری است که معمولاً فشار لحظه ای این پمپ ها نباید بیشتر از 400 بار باشد چرا که منجر به خرابی ها و ترکیدگی و از بین رفتن پمپ های دنده داخلی می شود.

پمپ دنده ای هیدرولیک

پمپ دنده ای هیدرولیک طبقاتی

پمپ دنده ای هیدرولیک امکان این را دارند که به صورت دو طبقه، سه طبقه و حتی چهار طبقه با یکدیگر کوپل شوند. زمانی که پمپ دنده ای هیدرولیک با پمپ دیگر کوپل می شود معمولاً هر کدام از این پمپ ها وظیفه خاصی را در سیستم هیدرولیک ایفا می کند. پمپ دو طبقه هیدرولیک معمولاً یک سایز کوچک و یک سایز بزرگ با یکدیگر کوپل می شوند و یکی از آن ها وظیفه پر کن سیلندر و هیدرولیک و دیگری به عنوان تأمین فشار عملگر استفاده می شوند. پمپ دنده ای هیدرولیک دو طبقه استفاده های بسیار زیادی در صنعت داشته و تمامی ماشین های راهسازی نیز می تواند به کار برده شود. مهمترین نکته در پمپ های هیدرولیک دنده ای این است که نمی توان تمامی پمپ های هیدرولیک را با یکدیگر کوپل کرد. یعنی برای کوپل کردن پمپ دنده ای هیدرولیک به صورت طبقاتی نیاز است که پمپ هیدرولیک قابل کوپل باشد. بنابراین انواع پمپ هیدرولیک دنده ای طبقاتی عبارت است از:

 • پمپ هیدرولیک دنده ای دو طبقه
 • پمپ هیدرولیک دنده ای سه طبقه
 • پمپ هیدرولیک دنده ای چهارطبقه
پمپ هیدرولیک دنده ای دو طبقه و پمپ هیدرولیک دنده ای چهار طبقه
پمپ هیدرولیک دنده ای دو طبقه پمپ هیدرولیک دنده ای چهارطبقه

 

عملکرد پمپ دنده ای هیدرولیک 

پمپ دنده ای هیدرولیک به صورت سانتریفیوژی نیست، بلکه پمپ دنده ای هیدرولیک به صورت پمپ جابجایی مثبت (Positive displacement pump) یا اصطلاحاً پی دی هستند و از دنده های کنار هم تشکیل شده است که دنده ی اصلی و دنده ی پینیون، آن را تشکیل می دهند. شفت پمپ به شفت الکتروموتور کوپل می شود و منجر به چرخش دنده راننده شده و در اثر حرکت دنده ی راننده، دنده ی کناری یا به اصطلاح علمی پینیون نیز به حرکت در آمده و با فضایی که بین این دنده ها به وجود می آید منجر به انتقال سیال روغن به حجم و دبی مورد نظر می گردد. از مهمترین نکاتی که در مورد ماهیت پمپ های هیدرولیک به خصوص پمپ دنده ای اشاره کرده که این پمپ تولید کننده فشار نیست بلکه پمپ برای ایجاد دبی به کار می رود. پمپ باید تحمل فشاری که از طرف الکتروموتور به آن وارد می شود را داشته باشد. پمپ های دنده داخلی نیز که اصطلاحاً ماه و ستاره نامیده می شوند به صورتی هستند که یکی از دنده ها داخل دنده دیگر قرار داشته و در اثر حرکت دنده راننده موجب حرکت دنده داخلی شده و عمل پمپاژ روغن یا سیال هیدرولیک انجام می شود. عملکرد پمپ دنده ای هیدرولیک را به طور کلی می توان به صورت مراحل زیر در نظر گرفت:

 • یک محور محرک، دنده ای را داخل محفظه پمپ می چرخاند.
 • با چرخش دنده، با دنده دیگری درگیر می شود و یک محفظه محبوس کننده بین دنده ها و محفظه پمپ ایجاد می کند.
 • سیال از سمت کم فشار وارد محفظه پمپ شده و محفظه محبوس کننده را پر می کند.
 • با ادامه چرخش دنده ها، محفظه محبوس کننده به دور محفظه پمپ حمل می شود. 
 • حجم کاهنده محفظه، سیال را از سمت فشار بالا خارج می کند.

نحوه عملکرد انواع پمپ دنده ای هیدرولیک

 

کاربرد پمپ دنده ای هیدرولیک

به علت اینکه سیستم های هیدرولیک در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از پمپ دنده ای هیدرولیک نیز بسیار رایج می باشد. از جمله کاربرد پمپ دنده ای هیدرولیک می تواند به استفاده صنعتی و راهسازی اشاره کرد که استفاده های صنعتی آن عبارتست از:

 • صنایع دارویی
 • صنایع نظامی
 • صنایع غذایی
 • ماشین تزریق پلاستیک
 • صنایع بافندگی و نساجی
 • نیروگاه های صنعتی
 • صنایع پتروشیمی
 • تجهیزات ساختمانی
 • ماشین آلات ابزار
 • ماشین آلات کشاورزی
 • تجهیزات جابجایی مواد
 • سیستم های فرمان هیدرولیک

 

مزایای پمپ دنده ای هیدرولیک

 • مقرون به صرفه
 • قابلیت جابجایی سریع
 • قابلیت تعمیر
 • مطابقت با روغن های هیدرولیک داخلی
 • مطابقت با سیستم های هیدرولیک ساده و کم فشار
 • ایجاد فشار لحظه ای بالا در مواقع مورد نیاز
 • قابلیت استفاده در پرس های صنعتی و کوچک
 • ساختاری ساده و بسیار منعطف
 • تعمیر و نگهداری بسیار آسان
 • صدای کم
 • راندمان بالا
 • طراحی ساده
 • عملکرد قابل اعتماد
 • هزینه مقرون به صرفه
 • راندمان بالا در سرعت ثابت

 

نصب و راه اندازی پمپ دنده‌ ای هیدرولیک

برای نصب و نگهداری پمپ دنده ای هیدرولیک باید موارد ایمنی و تخصص را در نظر گرفت. جهت نصب پمپ دنده ای هیدرولیک برای عملکرد مناسب و طول عمر آنها مهم است. در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

جهت: پمپ دنده ای هیدرولیک را می توان در جهت های مختلف از جمله عمودی یا افقی نصب کرد.

چرخش: جهت چرخش درایو و پمپ باید با یکدیگر مطابقت داشته باشند. برای مثال، اگر درایو در خلاف جهت عقربه‌های ساعت کار کند، پمپ باید در جهت عقربه‌های ساعت کار کند.

نصب: در صورت نصب عمودی، توصیه می شود در صورت امکان پمپ را در جهت موتور بالا قرار دهید.

پورت ها: مطمئن شوید که دریچه های مکش و تخلیه به درستی با جهت جریان در یک راستا قرار دارند. استاندارد صنعت این است که چرخ دنده درایو بالاتر از چرخ دنده محرک قرار گیرد که به نام "شکم پایین" نیز شناخته می شود. برای جلوگیری از هرگونه مشکل عملیاتی، رعایت دستورالعمل های سازنده برای نصب پمپ دنده ای هیدرولیک بسیار مهم است.

نکات نصب پمپ دنده ای هیدرولیک

قبل از نصب، اطمینان حاصل کنید که تمام قطعات و اتصالات پمپ به درستی تنظیم شده باشند.

محل نصب پمپ را با دقت انتخاب کنید و از وجود فضای کافی برای نصب و تعویض قطعات اطمینان حاصل کنید.

اتصالات لوله‌ها و شلنگ‌ها را با دقت و به درستی انجام دهید تا هیچ نشتی و رها کردن مایع وجود نداشته باشد.

نکات عملیات راه‌اندازی پمپ دنده ای هیدرولیک

پیش از راه‌اندازی، مطمئن شوید که تمام اتصالات به درستی انجام شده و هیچ خطری وجود ندارد.

قبل از راه‌اندازی، پمپ را به طور کامل با مایع هیدرولیک پر کرده و سپس به شبکه برق وصل کنید.

نحوه نگهداری پمپ دنده ای هیدرولیک

 • به صورت دوره‌ای و به موقع، سطح روغن موتور و فیلترها را چک کرده و در صورت نیاز تعویض کنید.
 • هر 6 ماه یک بار، پمپ را مورد بازبینی و تست قرار دهید تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود.
 • با اجرای این مراحل و راهنمای نصب و نگهداری، می‌توانید از عملکرد بهینه و بلندمدت پمپ دنده‌ای هیدرولیک خود اطمینان حاصل کنید.

تولید پمپ دنده ای هیدرولیک

برندهای پمپ هیدرولیک دنده ای

پمپ های دنده ای هیدرولیک برندهای بسیار با کیفیتی دارند که بر مبنای برند و کیفیتی که پمپ دنده ای دارد قیمت آن مشخص می شود.  وقتی صحبت از تولید کنندگان و برندهای اصلی پمپ دنده هیدرولیک می شود، چندین شرکت قابل توجه وجود دارند که در تولید این قطعات ضروری صنعتی تخصص دارند. برند پمپ دنده ای پارکر یک تولید کننده معروف است که خط جامعی از پمپ های هیدرولیک، از جمله پمپ های دنده ای را ارائه می دهد که عملکرد ایده آلی را در کاربردهای صنعتی و موبایلی پرکار ارائه می دهد. این شرکت طیف وسیعی از پمپ های هیدرولیک، موتورها، تقسیم کننده های جریان را ارائه می دهد و می تواند جایگزین اکثر مارک های رایج در بازار شود.  این تولیدکنندگان به دلیل تعهدشان به نوآوری و کیفیت در صنعت پمپ های هیدرولیک شناخته می شوند. اگر به دنبال یک پمپ دنده هیدرولیک هستید، این سازندگان نقطه شروع خوبی برای یافتن محصولی هستند که نیازهای خاص شما را برآورده کند. در ادامه هر یک از تولید کنندگان پمپ دنده داخلی هیدرولیک و پمپ دنده خارجی هیدرولیک به تفکیک مورد بررسی قرار گرفته است. از مهمترین برند های پمپ های دنده ای هیدرولیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • انواع برندهای پمپ دنده داخلی هیدرولیک

مهمترین برندهای پمپ دنده داخلی هیدرولیک (Internal Gear Pump) عبارت است از:

پمپ دنده داخلی ویت آلمان پمپ دنده داخلی PGH رکسروت آلمان

پمپ دنده داخلی ویت آلمان

پمپ دنده داخلی رکسروت pgh

پمپ دنده داخلی Voith از دبی 5 الی 185 لیتر در دقیقه در 1500RPM و حداکثر فشار لحظه ای 420 بار می باشد. این پمپ در چهار گروه پر فشار تولید شده و به صورت دو پیچ و چهار پیچ قابلیت نصب دارد.

پمپ دنده داخلی PGH REXROTH در چهار سایز مختلف تولید شده و دارای حجم جابجایی از 5 الی 250 سی سی بر دور و حداکثر فشار کاری این پمپ 350 بار می باشد
برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده داخلی ویت مراجعه شود. برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده داخلی PGH رکسروت مراجعه شود.
پمپ دنده داخلی اکرله آلمان پمپ دنده داخلی هیدرولیک بوخر
پمپ دنده داخلی اکرله آلمان پمپ دنده داخلی بوخر آلمان

پمپ دنده داخلی اکرله ساخت کشور آلمان بوده و  حداکثر سرعت پمپ ها تا 4000 دور در دقیقه می باشد. فشار کاری دائم پمپ دنده داخلی اکرله از 250 تا 320 بار متغیر است. و جابجایی حجمی این پمپ برای مدل EIPQ برابر با 7.5 الی 37.5 سی سی بر دور می باشد.

پمپ دنده ای بوخر ساخت کشور آلمان و شرکت Bucher Hydraulics یکی از انواع پمپ های هیدرولیک با دبی و قابلیت های فشار متفاوت را ارائه می دهد. پمپ های هیدرولیک Bucher می توانند نرخ جریان را از 0.25 gpm تا 15 gpm عبور دهند فشار دائم کار پمپ ها به گونه ای طراحی شده اند که تا فشار 4000 psi کار کنند.
برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده داخلی اکرله مراجعه شود. برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده داخلی بوخر مراجعه شود.
پمپ دنده داخلی رکسروت PGF پمپ دنده داخلی کاساپا
پمپ دنده داخلی هیدرولیک pgf رکسروت آلمان پمپ دنده داخلی هیدررولیک کاساپا ایتالیا
پمپ دنده داخلی رکسروت PGF در سه سایز مختلف و از 1.7 سی سی الی 40 سی سی بر دور تولید می شود. حداکثر فشار دائم کار پمپ دنده داخلی رکسروت PGF 250 بار بوده و در قابلیت ترکیب با پمپ های پره ای و پیستونی در این پمپ وجود دارد. پمپ دنده ای کاساپا در دو مدل Kappa K و  Whisper WSP عرضه می گردد و محدوده حجم جابجایی آن ها در پوسته های کوچک 1.12 سی سی بر دور الی 34.98 سی سی بر دور است. حداکثر فشار دائم کار این پمپ ها 300 بار است. ضمن اینکه مدل های پوسته بزرگتر پمپ هیدرولیک دنده ای کاساپا با حجم های جابجایی بالاتر و به صورت پوسته آلومینیومی و پوسته چدنی موجود می باشد.
برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده داخلی PGF رکسروت مراجعه شود. برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده داخلی کاساپا مراجعه شود.

 

 • انواع برندهای پمپ هیدرولیک دنده خارجی

مهمترین برندهای پمپ دنده خارجی هیدرولیک (External Gear PUmp) عبارت است از:

پمپ دنده خارجی هیدرولیک روکت PLA اسپانیا پمپ دنده خارجی مرزوکی ایتالیا
پمپ دنده خارجی هیدرولیک روکت اسپانیا پمپ دنده خارجی مرزوکی
پمپ دنده خارجی روکت سری PLA که گروه سه پمپ های روکت به حساب می آید دارای دبی از 27 لیتر بر دقیقه الی 84 لیتر بر دقیقه بوده و شفت این سری از پمپ ها صاف بوده و بغل پمپی ها به صورت فلنچی و رزوه ای می باشد. حداکثر فشار کاری این پمپ 250 بار می باشد. پمپ دنده خارجی مرزوکی در مدل های میکرو، 1Pو ALP و GHP عرضه می شوند. مدل میکرو به دو گروه 0.25 و 0.5 تقسیم می شود که همانطور که از اسم آن مشخص است دارای دبی های زیر یک لیتر هستند. مدل های سه گانه P مرزوکی که گروه های یک الی سه آن نامیده می شوند دارای محدوده جابجایی 1.5 الی 284 لیتر بر دقیقه هستند. فشار دائم کار پمپ دنده خارجی مرزوکی 200 بار و حداکثر فشار قابل تحمل آن 270 بار است و یکی از مرغوب ترین پمپ های دنده خارجی ایتالیایی است.
برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده خارجی روکت مراجعه شود. برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده خارجی مرزوکی مراجعه شود.
پمپ هیدرولیک دنده ای کاپرونی پمپ دنده خارجی بی اند سی
پمپ دنده خارجی کاپرونی بلغاری پمپ دنده خارجی بی اند سی ایتالیا
پمپ هیدرولیک دنده خارجی کاپرونی به گروه های 00، 10، 20، 20H،30 , 40  تقسیم می شود. دبی این پمپ ها در محدوده 0.2 الی 60 سی سی قرار دارد و به علت کم حجم بودن و قیمت مناسب در موارد صنعتی و موبایل به وفور از این پمپ بلغاری استفاده می شود. پمپ هیدرولیک دنده ای B&C ایتالیا در سه گروه BG10، BG20 و BG30 تولید می شود. حداکثر فشار کاری این پمپ 290 بار بوده و اتصال آن به الکتروموتور به صورت فلنچ چهار پیچ انجام می شود. ضمن اینکه شفت این پمپ در گروه های یک و دو به صورت کونیک و در گروه سه به صورت صاف تک خار می باشد و نحوه نصب پمپ به شیلنگ های روغن به صورت رزوه ای و فلنچی دو منظوره انجام می گیرد.
برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده خارجی کاپروی مراجعه شود. برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده خارجی B&C مراجعه شود.
پمپ دنده خارجی پارکر پمپ هیدرولیک دنده ای ویویل
پمپ دنده خارجی پارکر پمپ دنده خارجی ویویل ایتالیا
پمپ دنده ای پارکر در سه فریم تولید می شود و دارای محدوده جابجایی از 2 الی 52 سی سی بر دور هستند، حداکثر فشار قابل تحمل این پمپ 4000 پی اس آی بوده و حداکثر دور الکتروموتور قابل کوپل 4000 دور می باشد. پمپ دنده خارجی Vivoil ایتالیا یکی از پمپ های هیدرولیک دنده ای است که دارای محدوده جابجایی 0.16 الی 86.87 سی سی بر دور بوده و فشار حداکثر لحظه ای این پمپ 320 بار می باشد. سرعت چرخش این پمپ تا 9000 دور در دقیقه می تواند در نظر گرفته شود.
برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده خارجی پارکر مراجعه شود. برای توضیحات بیشتر به صفحه پمپ دنده خارجی ویویل مراجعه شود.

 

سیل مکانیکی پمپ دنده ای هیدرولیک

سیل مکانیکی پمپ دنده ای هیدرولیک اجزای مهمی هستند که از نشت و آلودگی در سیستم هیدرولیک جلوگیری می کنند. آنها معمولاً از مواد نرم ساخته می شوند و در شیارها محکم می شوند یا در ترکیبی از حلقه ها ثابت می شوند تا یک مجموعه سیل مکانیکی تشکیل دهند. سیل مکانیکی ها با ایجاد مانعی بین روغن پرفشار و سمت کم فشار پمپ کار می کنند و اطمینان می دهند که روغن به عقب حرکت نمی کند. این اغلب از طریق طراحی صفحه رانش متعادل با فشار به دست می آید، که در آن فشار روغن به صورت هیدرولیکی صفحات رانش را در مقابل وجه دنده متعادل می کند و یک سیل مکانیکی ایجاد می کند.

سیل مکانیکی و درج کانال روغن نیز برای کنترل جریان روغن و جلوگیری از نشت آن بین صفحه و ریخته گری های مجاور استفاده می شود. در برخی از پمپ‌های دنده داخلی، یک سیل مکانیکی هلالی شکل اضافی ممکن است وجود داشته باشد تا چرخ دنده‌ها را جدا نگه دارد و جریان گردابی را کاهش دهد. نگهداری صحیح این آب بندی ها برای طول عمر و کارایی پمپ های دنده ای هیدرولیک ضروری است. دلکو صنعت ارائه دهنده انواع پمپ دنده ای هیدرولیک با سیل مکانیکی NBR و وایتون می باشد. معمولاً از سیل مکانیکی NBR برای جلوگیری از نشست سیالاتی مانند روغن با ویسکوزیته 10 الی 80 سانتی استوک استفاده می شود در حالی که سیل مکانیکی وایتون برای سیال های خورنده مانند گازوئیل استفاده می شود و نشستی در سیستم پمپ هیدرولیک را به شدت کاهش می دهد. امکان جابجایی سیل مکانیکی در پمپ دنده ای هیدرولیک نیز وجود دارد.

 

عمر پمپ دنده ای هیدرولیک

طول عمر پمپ دنده ای هیدرولیک بسته به عوامل مختلفی از جمله کیفیت پمپ، نوع سیالی که در آن استفاده می شود، شیوه های نگهداری و شرایط عملیاتی می تواند بسیار متفاوت باشد. به طور کلی، پمپ دنده ای هیدرولیک می توانند بین 10 تا 15 سال عمر کنند. با این حال، با تعمیر و نگهداری مناسب و عملکرد مطابق با مشخصات سازنده، برخی از پمپ ها ممکن است برای 15 تا 20 سال یا حتی بیشتر کار کنند. نظارت بر سلامت عملکرد پمپ و رفع هر گونه مشکل به سرعت برای افزایش عمر مفید آن بسیار مهم است. عوامل کلیدی که به طول عمر پمپ دنده هیدرولیک کمک می کنند عبارتند از:

 • کیفیت پمپ: سرمایه گذاری در پمپ با کیفیت بالا می تواند منجر به طول عمر بیشتر شود.
 • کیفیت سیال: استفاده از مایع هیدرولیک تمیز و با کیفیت به جلوگیری از سایش و پارگی کمک می کند.
 • تعمیر و نگهداری: تعمیر و نگهداری منظم طبق دستورالعمل های سازنده بسیار مهم است.
 • شرایط عملیاتی: اطمینان از عملکرد پمپ مطابق با پارامترهای طراحی و جلوگیری از بارگذاری توان الکتروموتور بیش از حد قابلیت پمپ.

 

قیمت پمپ دنده ای هیدرولیک

قیمت پمپ دنده ای هیدرولیک می تواند به شدت متغیر باشد و به چندین عامل بستگی دارد، از جمله:

 • اندازه: پمپ های بزرگتر که می توانند جریان های بالاتر را تحمل کنند، گران تر از پمپ های کوچکتر خواهند بود.
 • رتبه بندی فشار: پمپ هایی که برای کاربردهای فشار بالا طراحی شده اند، هزینه بیشتری خواهند داشت.
 • مواد: پمپ هایی که از مواد بادوام تری مانند فولاد ضد زنگ ساخته شده اند، گران تر از پمپ های ساخته شده از فولاد معمولی خواهند بود.
 • ویژگی ها: پمپ هایی که دارای ویژگی های اضافی مانند شیرهای تخلیه فشار یا فیلترها هستند، گران تر خواهند بود.
 • برند: برخی از برندها به دلیل کیفیت و عملکردشان شناخته شده اند و پمپ های آنها قیمت بالاتری خواهند داشت.

پمپ دنده ای هیدرولیک بر اساس نوع و همچنین برند آن قیمت گذاری می شود. پمپ های دنده داخلی از نظر قیمتی گرانتر از پمپ های دنده خارجی هستند ولی پمپ های دنده خارجی به علت مقرون به صرفه بودن و تنوع در صنعت از استقبال بیشتری برخوردار است. برای استعلام قیمت پمپ هیدرولیک دنده ای با کارشناسان دلکو صنعت تماس بگیرید. دلکو صنعت ارائه دهنده انواع پمپ دنده ای هیدرولیک (داخلی، خارجی) در برندهای مختلف و با ظرفیت های دبی مختلف می باشد.

سوالات متداول

پمپ دنده ای هیدرولیک، پمپ جابجایی مثبت است که با ایجاد فضا بین دنده ها باعث انتقال و دبی مورد نظر می شوند و بر حسب فشار قابل تحمل به دو دسته دنده خارجی و دنده داخلی تقسیم می شوند.

بله، با توجه به اینکه با افزایش دبی مقدار سرعت نیز افزایش می یابد می تواند پمپ دنده را جابجا نمود ولی باید به توان موتور نیز دقت که بتواند فشار مورد نظر را همچنان در پمپ ایجاد کند.

بستگی به استفاده و کارکرد و همچنین هزینه ای است که برای کار انجام شود. معمولاً پمپ دنده خارجی برای موتور با دور 1500 دور بر دقیقه استفاده می شود و فشار پایینی را نسبت به پمپ های دنده داخلی که در تمامی دورهای الکتروموتور استفاده می شوند، دارند.

برای تشخیص نشتی در پمپ دنده‌ای هیدرولیک، می‌توانید به دقت اتصالات و لوله‌ها را بررسی کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از روش‌های آزمایشی نظیر رسم روغن روی سطح پمپ یا استفاده از دستگاه‌های تشخیص نشتی، نشتی را تشخیص دهید.

برای افزایش عمر مفید پمپ دنده‌ای هیدرولیک، می‌توانید به تعمیرات و نگهداری منظم پمپ توجه کنید، از استفاده از روغن هیدرولیک با کیفیت و مناسب استفاده کنید، از اتصالات و لوله‌ها به درستی نصب کنید و از ورود ذرات خارجی به پمپ جلوگیری کنید.

دیدگاه کاربران

به این دسته بندی امتیاز دهید

دریانی

۱۴۰۳/۰۲/۲۷

مطالب درباره پمپ هیدرولیک دنده ای بسیار عالی بود، در رابطه با پمپ دنده داخلی اطلاعات بسیار مفیدی بدست آوردم،

۱۴۰۳/۰۲/۲۷

سلام جناب دریانی. سپاس