پمپ پیستونی هیدرولیک

پمپ پیستونی هیدرولیک نوعی پمپ هیدرولیک است که برای انتقال فشار هیدرولیک استفاده می شود. این نوع پمپ از یک یا چند پیستون برای ایجاد جریان و فشار سیال هیدرولیک استفاده می کند. پمپ پیستونی هیدرولیک به دلیل قدرت بالا، راندمان بالا و قابلیت استفاده در شرایط سخت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ پیستونی هیدرولیک

اصل کار پمپ پیستونی هیدرولیک به این صورت است که انرژی مکانیکی ورودی پیستون ها به وسیله الکتروموتورها انجام می شود. سپس پیستون ها به صورت دوره ای جابجا شده و فشار ایجاد شده در اثر حرکت آنها در سیال هیدرولیک به وجود می آید تا فشار مورد نیاز به سیستم منتقل شود.
یکی از ویژگی های مهم پمپ پیستونی هیدرولیک این است که این نوع پمپ قابلیت تنظیم فشار را دارد. با کنترل سرعت حرکت پیستون یا تعداد پیستون های درگیر در فعالیت می توان فشار تولید شده توسط پمپ را تنظیم کرد. این ویژگی مهم برای کاربردهای مختلف این نوع پمپ ها مانند ماشین آلات صنعتی، اتوماسیون، رباتیک و غیره ضروری است.

پمپ پیستونی هیدرولیک

یکی دیگر از ویژگی های مهم پمپ های پیستونی هیدرولیک راندمان بالا و عمر طولانی است. پمپ های هیدرولیک پیستونی سازگار با سیستم های هیدرولیک، قابلیت کار در فشارهای بالا، بادوام در برابر شرایط سخت محیطی و به دلیل استفاده از قطعات باکیفیت، عمر مفید بالایی دارند.

علاوه بر این، پمپ پیستونی هیدرولیک به دلیل صدای کم و تعمیر و نگهداری مناسب، گزینه مناسبی برای کاربردهای مختلف می باشد. همچنین این نوع پمپ ها نسبت به سایر پمپ ها قابلیت انتقال فشار و دبی بالا را دارند.
استفاده از پمپ های پیستونی هیدرولیک در صنایع مختلفی مانند صنعت نفت و گاز، صنعت خودروسازی، صنعت ساختمان، صنعت کشاورزی و صنایع دریایی بسیار متداول است. این پمپ ها به عنوان یکی از مهم ترین اجزای سیستم های هیدرولیک به دلیل کارایی، قدرت و طول عمر بسیار حائز اهمیت هستند.

در نهایت می توان گفت پمپ پیستونی هیدرولیک یکی از فناوری های پیشرفته و کارآمد در زمینه انتقال فشار هیدرولیک است که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود به عنوان یکی از ابزارهای مهم در صنایع مختلف شناخته می شود. این پمپ ها با توانایی تولید فشار و جریان مورد نیاز، عمر طولانی و نیازهای کم تعمیر و نگهداری، گزینه مناسبی برای کاربردهای صنعتی بسیار متنوعی هستند. دلکو صنعت ارائه دهنده انواع پمپ پیستونی هیدرولیک می باشد.

انواع پمپ پیستونی هیدرولیک

پمپ پیستونی هیدرولیک به دلیل تحمل فشارهای بالای 700 بار یکی از پر مصرف ترین پمپ های هیدرولیک است که در صورت استفاده درست و مناسب آن، سیستم هیدرولیک می تواند بیشتر بازدهی را در بین سایر پمپ های هیدرولیکی داشته باشد. پمپ پیستونی هیدرولیک به دو گروه اصلی تقسیم بندی می شود.

پمپ پیستونی هیدرولیک محوری

در صنعت هیدرولیک، پمپ‌های پیستونی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

  • پمپ پیستونی محوری (پمپ پیستونی سر صاف، پمپ پیستونی سرکج)
  • پمپ پیستوی شعاعی (پمپ پیستونی رادیال)

هایپر صنعت دلکو ارائه دهنده انواع پمپ پیستونی هیدرولیک می باشد. برندهای پمپ پیستونی رکسروت آلمان، پمپ پیستونی پارکر آلمان، پمپ پیستونی ویکرز انگلیس، پمپ پیستونی هاو آلمان و پمپ پیستونی توز ایران از جمله برندهای اصلی است که در دلکو صنعت قابل ارائه می باشند.

پمپ پیستونی سرکج هیدرولیک

پمپ پیستونی سرکج یا پمپ پیستونی محوری خمیده یکی از بهترین انواع پمپ های پیستونی در سیستم های هیدرولیک مدار باز یا حلقه باز می باشد. این پمپ ها از نوع محور خمیده بوده و از پمپ های فشار قوی نیز محسوب می شوند. فشار بالا به معنای توانایی تحمل فشار 400 بار است. پمپ های پیستونی قدرتمند در تاسیسات هیدرولیک دارای سرعت چرخش بسیار بالایی هستند. این پمپ ها در کاربردهای فشار بالا مانند پرس های الکتریکی، خطوط نقاله در کارخانه ها، متالورژی و اکستروژن استفاده می شوند. قبل از خرید پمپ پیستونی سرکج بهتر است در مورد کاربرد و عملکرد آنها اطلاعات کافی داشته باشید. دلکو صنعت ارائه دهنده انواع پمپ های پیستونی سرکج از برندهای رکسروت آلمان، کازل ترکیه و برندهای چینی مانند هواد و ویکرز می باشد.

پمپ پیستونی سرکج هیدرولیک

پمپ پیستونی شعاعی هیدرولیک

پمپ پیستونی رادیال نوعی پمپ پیستونی هیدرولیک است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مزایای این پمپ ها راندمان حجم و جابجایی ثابت است. ساختار پمپ پیستونی رادیال شامل یک بلوک سیلندر و پیستون مربوطه، حلقه فیدبک و یک دریچه گاز در مرکز روتور است. میله به پوسته اصلی متصل می شود و توسط یک فنر روی یک لنت منفرد هدایت می شود. عملکرد پمپ پیستونی رادیال برای پمپاژ سیال واکنش در یک موقعیت خارج از مرکز نسبت به روتور قرار می گیرد. در نتیجه چرخش بلوک سیلندر و خروج از مرکز ایجاد شده، پیستون های قسمت پایین به سمت بیرون و پیستون های طرف دیگر به سمت مرکز روتور حرکت می کنند. با دور شدن پیستون از مرکز روتور، مکش در این فضا ایجاد می شود و سیال از طریق لوله ورودی به سیلندر فرستاده می شود. پیستون در قسمت استوانه ای کوتاه مانند قسمت چرخ پوسته قرار می گیرد. این قسمت استوانه ای پمپ پیستون رادیال (شامل پیستون و بلوک پیستون) از طریق محور چرخشی در یک محفظه دایره ای می چرخد. اگر سطح پوسته و بادامک تعمیر شود. فاصله بین بلوک پیستون و سطح بادامک باعث حرکت پیستون می شود. این بلوک سیلندر روی یک میله ثابت است که دارای دهانه های ورودی و خروجی است. این ورودی ها و خروجی های پمپ پیستونی رادیال توسط تیغه های جداکننده غیر چرخشی از هم جدا می شوند. هایپر صنعت دلکو ارائه دهنده انواع پمپ پیستونی شعاعی هیدرولیک در برندهای مختلف می باشد. رکسروت و هاو آلمان و برندهای ایرانی مانند توز ایران است.

پمپ پیستونی شعاعی هیدرولیک

ویژگی های برجسته پمپ پیستونی هیدرولیک

پمپ پیستونی هیدرولیک با وجود قیمت بالا از جمله پر مصرف ترین پمپ های هیدرولیک است چرا که نسبت قیمت به کیفیت در پمپ به طور کامل رعایت شده است، علاوه بر کیفیت پمپ پیستونی هیدرولیک دارای دوام بالا است که سیستم های هیدرولیک مدار باز و مدار بسته عمدتاً استفاده می شوند. ماشین های راهسازی مانند جرثقیل های غول پیکر برای کنترل دقیق نیاز به این پمپ ها دارند.

طراحی پمپ پیستونی هیدرولیک به دو صورت  پمپ پیستونی شعاعی (radial piston pump) و پمپ پیستونی محوری (axial piston pump) است. در مدل های شعاعی فشارهای بسیار بالا در دسترس است و پیستون و سیلندرهای از سه تا نه پیستونی طراحی می شوند در مدل های محوری که به دو دسته پمپ پیستونی محوری سرکج (bent axial hydraulic piston pump) و پمپ پیستونی محوری سر صاف یا مستقیم (swash plate hydraulic piston pump) نیز مدل های شش پیستون، هفت پیستون و نه پیستون عمده تولید این پمپ در صنعت دنیا می باشد. در پمپ پیستونی هیدرولیک با حرکت پیستون در سیلندر باعث ایجاد دبی و فشار مورد نظر می گردد. در هنگام استفاده از پمپ پیستونی هیدرولیک مشابه سایر پمپ دنده ای هیدرولیک و پمپ پره ای هیدرولیک دقت به روغن و تمیزی آن بسیار مهم است. در ادامه هر یک از انواع پمپ پیستونی هیدرولیک توضیح داده می شود.

مشخصات فنی پمپ پیستونی هیدرولیک

پمپ پیستونی هیدرولیک یکی از مهم ترین انواع پمپ ها در سیستم های هیدرولیک می باشد. این پمپ ها از نیروی مکانیکی، معمولاً موتورها یا موتورهای الکتریکی، برای رساندن سیال از طریق پیستون ها و سیلندرها به سیلندرها استفاده می کنند. از آنجایی که پمپ های پیستونی هیدرولیک قادر به تولید فشارهای بالا و معقول در سیستم های هیدرولیک هستند، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

قطعات پمپ پیستونی هیدرولیک

مشخصات فنی پمپ های پیستونی هیدرولیک عبارتند از:

  •  حجم جابجایی: مقدار سیالی که یک پمپ پیستونی هیدرولیک در هر چرخش محور خود در یک سیستم هیدرولیک حرکت می کند.
  • فشار کاری: حداکثر فشاری که پمپ می تواند تولید کند.
  • سرعت چرخش: سرعت چرخش شفت پمپ بر حسب دور در دقیقه.
  • نوع پمپ: پمپ های پیستونی می توانند محوری یا شعاعی باشند.

پمپ های پیستونی هیدرولیک به دو دسته جابجایی منفی و جابجایی مثبت تقسیم می شوند. پمپ های جابجایی غیر مثبت عمدتاً برای انتقال سیالات اولیه از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شوند و در صنعت کاربرد ندارند. از طرفی پمپ های جابجایی مثبت کاربرد وسیعی در صنعت هیدرولیک دارند و قابلیت کاهش فشار ناشی از تنش مکانیکی سیستم را دارند.

مهمترین مزیت پمپ های پیستونی هیدرولیک قدرت و وزن نسبت به پمپ های دیگر است. راندمان این پمپ ها نیز توسط آب بندی پیستون افزایش می یابد.

نحوه عملکرد پمپ پیستونی

در پمپ پیستونی هیدرولیک، پیستون ها به صورت متناوب به سمت جلو و عقب حرکت می کنند. این حرکت پیستون ها باعث ایجاد فشار در سیال هیدرولیک می شود. وقتی پیستون به سمت جلو حرکت می کند، فشار بر روی سیال افزایش می یابد و وقتی به سمت عقب حرکت می کند، فشار سیال کاهش می یابد. این حرکت متناوب پیستون ها باعث ایجاد فشار مستمر و پیوسته در سرویس هیدرولیک می شود که برای انتقال نیرو و انرژی در سیستم هیدرولیک و کنترل حرکت ماشین ها و تجهیزات از اهمیت بالایی برخوردار است.

نحوه تعمیر و نگهداری پمپ پیستونی هیدرولیک

پمپ پیستونی هیدرولیک به خصوص پمپ های پیستونی محوری دبی متغیر یا واریابل در صنایع فولاد، معدن، حفاری، تولید MDF و غیره استفاده می شود که این نوع پمپ به دلیل داشتن فشار کاری بالا و بازده انرژی بسیار مهم است.
نگهداری منظم و تنظیمات دقیق و صحیح برای نگهداری پمپ های پیستونی هیدرولیک ضروری است. در زیر به برخی از جنبه های مربوط به نگهداری این پمپ ها می پردازیم.

تعمیر و نگهداری پمپ پیستونی هیدرولیک

عیب یابی و تعمیر

  •  قبل از شروع تعمیر، دستورالعمل و چک لیست سرویس و نگهداری دستگاه را مطالعه کنید. این فرآیند به جلوگیری از مشکلات ناشی از برنامه ریزی، عمر دستگاه، شرایط نگهداری و تعمیرات قبلی کمک می کند.
  • در پمپ های پیستونی هیدرولیک ممکن است قطعاتی مانند بلوک سیلندر (روتور) ، پیستون ها، صفحه سواش (صفحه زاویه)، نگهدارنده پیستون و شفت آسیب دیده و شکسته شوند.

قطعات یدکی

 پس از تشخیص قطعات معیوب، تعویض آنها از هزینه خرید پمپ جدید جلوگیری می کند. معمولاً قطعاتی مانند پیستون‌ها، صفحات swash، روتورها (بلوک‌های سیلندر)، شفت‌ها و صفحات سوپاپ باید تعویض شوند.

 تعمیر و نگهداری منظم

بررسی و تعویض درزها، جزئیات، شیرها و لوله ها ضروری است. ایجاد چک لیست تعمیر و نگهداری و اجرای دوره ای آنها به عملکرد بهتر پمپ کمک می کند. در نهایت تعمیر و نگهداری پمپ های پیستونی هیدرولیک را به مراکز تخصصی که از قطعات اورجینال استفاده می کنند و تکنسین های مجرب و آگاه بسپارید. این اقدامات عمر مفید و کارایی پمپ‌ها را افزایش می‌دهد.

سوالات متداول

پمپ پیستونی هیدرولیک چیست؟

پمپ پیستونی هیدرولیک شامل پیستون و سیلندر می شود که با چرخش شفت موتور باعث ایجاد فشار و جریان می شوند. تحمل فشارهای بالا و وریابل بودن از مهمترین مزیت های پمپ پیستونی هیدرولیک است.

برندهای معتبر پمپ پیستونی هیدرولیک کدامند؟

مهمترین برندهای پمپ پیستونی هیدرولیک که در بازار وجود دارند عبارتست از؛ رکسروت و هاو آلمان، ویکرز انگلیس پارکر، کازل ترکیه، لینده، زاور دانفوس و یوکن ژاپن. برند ایرانی توز ایران و سایر برندهای چینی مانند رکستور، رکسپورت، هواد و غیره نیز از برندهای معتبر در زمینه پمپ های پیستونی هیدرولیک می باشند.

پمپ پیستونی هیدرولیک در چه مواردی استفاده می شود؟

معمولاً پمپ پیستونی هیدرولیک برای مواردی که فشار دستگاه بالا بوده و نیاز به تحمل فشار بالا و همچنین تغییر دبی برای تعیین قدرت های مختلف دستگاه است، می توان استفاده کرد.