سولفات چیست ؟


سولفات نوعی نمک است که از سولفور یا گوگرد گرفته شده و دارای فرمول کلی SO-₄² می‌باشد.

ریشه نام سولفات یا سولفیت انگلیسی بریتانیایی است و جرم اتمی آن ۹۶/۰۶ می باشد. ساختار این مواد از چهار اکسیژن و یک گوگرد تشکیل شده و دو الکترون کم دارد.
تعداد بسیاری زیادی از سولفات‌های یونی تولید شده می‌تواند در آب حل شود بجز تعدادی سولفات خاص به نام‌های سولفات رادیم، سولفات باریم، سولفات کلسیم، سولفات استرانسوین و سولفات‌ سرب که در آب انحلال پذیر نیستند.
این موارد کاربردهای خاص خود را در آزمایشگاهها دارند؛ به عنوان مثال برای تشخیص سولفات بودن یک ماده از مشتقات فلز باریم و کلرید باریم استفاده می شود.

 

 

 

تاریخچه سولفات ها

برای اولین بار شیمی دانی به نام گیلبرت لوئیس ترکیبات سولفات دار را کشف کرد و در سال 1800 این ترکیبات در شکل‌های مختلف وجود داشتند. در سال 1930 این ترکیبات یه شکل تجاری و گسترده جهت تولید شامپو مورد مصرف قرار گرفت.

 

تولید سولفات های فلزی

به طور کلی برای تولید یک سولفات از اسید سولفوریک استفاده می کنند.این اسید با فلز مورد نظر یا اکسیدها و هیدروکسیدهای آن فلز واکنش می دهد.
روش دیگر تولید ترکیبات سولفاته اکسیداسیون سولفید ها یا سولفید‌های فلزی می باشد.
واکنش های تولید ترکیبات سولفاته به شرح زیر می باشد.

CdCO3 + H2SO4 → CdSO4 + H2O + CO2
Zn + H2SO4 → ZnSO4 + H2
Cu(OH)2 + H2SO4 → CuSO4 + 2H2O

 

انواع سولفات

سولفات آلومینیوم: زاج سفید یا سولفات آلومینیوم یکی از پرکاربرد ترین ماده در صنعت آب و فاضلاب می باشد.

 

 

سولفات آهن: زاج سبز یا سولفات آهن یکی از پر کاربرد ترین سولفات‌های فلزی است که برای تولید داروی قرص آهن ،خوراک، کود کشاورزی و حیوانی مورد مصرف قرار می گیرد.

 

 

گچ: یک سولفات طبیعی است که از سولفات کلسیم هیدراته تولید می‌شود و بیشترین کاربرد آن در صنایع ساختمانی می باشد.

 

سولفات مس: بیشترین کاربرد سولفات مس در کودهای ریز مغذی و تصفیه آب است.
 

سدیم لوریل اتر سولفات sles یا sls در تولید شامپوها و فرمولاسیون انواع شوینده بیشترین کاربرد را دارد.

 


سولفات منیزیم: نمک اپسوم نام دیگر سولفات منیزیم می باشد که به عنوان کود کشاورزی و همچنین در حمام های درمانی مورد مصرف قرار می گیرد.

 

 

سولفات روی: یکی از پرکاربرد ترین سولفات ها در صنایع کود کشاورزی برای بهبود خاک و افزایش رشد گیاهان استفاده می شود. نام دیگر سولفات روی ویتریول سفید است.

 

 

سولفات سدیم: از این ماده برای تولید مواد شوینده، صنایع شیشه سازی و کاغذ سازی استفاده می‌شود.


سولفات منگنز: سولفات منگنز برای تولید کودهای کشاورزی جهت تنظیم منگنز مورد نیاز خاک مورد مصرف قرار می گیرد.

 

سولفات ها در مواد شوینده


نوعی از سولفات‌ها در مواد شوینده استفاده شده و باعث از بین بردن آلودگی ها و سم های موجود روی پوست و مو می شود. سولفات‌هایی مانند سدیم لوریل سولفات و سدیم لوریل اتر سولفات یا تگزاپون، رایج ترین سولفات استفاده شده در محصولاتی مانند شامپو، خمیر دندان و پاک کننده‌های صورت می باشد.
این سولفات‌ها همچنین باعث ایجاد کف در محصولات شوینده می شوند.
سولفات‌های که در شامپوها و دیگر مواد شوینده استفاده می شوند عبارتند از:
⦁    سدیم لوریل سولفات
    سدیم لوریل سولفواستات
    سولفات منیزیم
    آمونیوم لوریل سولفات
    الفین سولفونات سدیم C14-16
    سولفات آلومینیوم
    اتیل PEG-15 کوکامین سولفات
    آمونیوم لورت سولفات
    سدیم زایلن سولفونات
    دودسیل بنزن سولفونات چای
    آمونیوم لوریل اتر سولفات
   سدیم میرت سولفات
    دی اکتیل سدیم سولفوسوکسینات
    سدیم لوریل سارکوزینات

 

مضرات سولفات برای انسان

با توجه به اینکه سولفات باعث سوزش چشم و خشکی پوست می شود این موضوع مطرح می شود که آیا سولفات ها برای سلامتی انسان مضر هستند یا خیر؟
گزارشاتی مبنی بر اینکه sls استفاده شده در خمیر دندان باعث ایجاد بیماری‌های دهانی و زخم و تخریب لثه است.
همچنین می تواند باعث ایجاد حساسیت و آلرژی شود. به همین دلیل بعضی از متخصصین این ماده را برای دهان، مضرعنوان کردند.
با توجه به اینکه سولفات باعث خشکی پوست و موی سر می شود، شایع است که باعث سفیدی موی سر نیز می شود ؛ البته هیچ تحقیق علمی در این مورد به اثبات نرسیده.

 

آیا ترکیبات سولفات دار سرطان زا می باشد؟

در مورد سرطان زا بودن این ترکیبات، تحقیقاتی صورت گرفته شده که نتیجه این تحقیقات مدرکی در رابطه با سرطان زا بودن این ترکیبات اثبات نمی‌کند و مصرف این محصولات از نظر سازمان بهداشت جهانی کاملا امن می باشد.


خریدسولفات

چگونگی خرید مواد شیمیایی بسیار امر مهمی است. مواد شیمیایی مختلف عموما ظاهری شبیه به هم دارند و در بیشتر مواقع از روی ظاهر، نمی توان میزان خلوص و کیفیت ماده را تشخیص داد.
به همین منظور به شما عزیزان پیشنهاد می شود برای خرید سولفات ها و مواد شیمیایی حتما به مراکز معتبر مراجعه کرده و از فروشنده شناسه محصول و برگه آنالیز مربوط به آن را درخواست کنید.
شرکت دلوین صنعت مهر با نام تجاری دلکو صنعت مفتخر است که با یک دهه فعالیت مدیران و کارشناسان خود در زمینه تامین،فروش و خدمات پس از فروش مواد شیمیایی و انواع سولفات و دارا بودن دانش فنی و اخذ تجارب مختلف در زمینه تامین مواد شیمیایی و تجهیزات صنعتی به یکی از بزرگترین شرکت ها در این زمینه تبدیل شده است.
شرکت دلکو صنعت از اینکه مورد اعتماد مشاوران، کارخانجات و مدیران صنایع و مدیران پروژه‌های شیمیایی و عمرانی واقع شده است به خود می بالد. چشم انداز شرکت دلکو صنعت، تامین مواد شیمیایی، تجهیزات صنعتی و خدمات پس از فروش و همچنین مشاوره و کیفیت مهندسی عالی به صاحبان صنایع و مدیران صنعت و مشتریان گرامی می‌باشد. همچنین این شرکت در نظر دارد با ارائه بهترین و با کیفیت ترین برندهای مواد شیمیایی از برترین کشورهای اروپایی و آسیایی جهت پیشبرد اهداف صنعت و افزایش تولیدات کارخانجات صنعتی گام برداشته و نقش موثری در پیشرفت و اعتلای صنعت کشور ایفا نماید.