اسید نیتریک؟ | انواع | مشخصات | لیست قیمت

اسید نیتریک

نظرات کاربران :
0 از 0

  • تحویل اکسپرس
  • خدمات آموزشی
  • کیفیت بالا
  • مشاوره فنی

نام محصول: اسید نیتریک

فرمول شیمیایی:  HNO

شرکت تولید کننده: پتروشیمی شیراز

خلوص: ۵۳٪

بسته بندی: تانکری و بشکه

حجم بسته بندی: ۲۲۰ کیلوگرم و گالن ۲۰ کیلوگرم

 

اسید نیتریک

 

اسید نیتریک چیست؟

اسید نیتریک یک نوع اسید بسیار خورنده است که از آن به عنوان آب قوی نیز یاد می‌شود.  به عبارت دیگر این اسید سمی، خاصیت اکسید کنندگی بسیار قوی دارد و معرف اصلی نیترات است. همچنین به صورت محلول در آب بوده و با اکسیدها، هیدروکسیدها و فلزات واکنش می‌دهد و از واکنش آن با موارد نام برده نمک های نیترات به دست می‌آید. ترکیب خالص و غلیظ  اسید نیتریک، یک مایع بی رنگ است که در معرض تجزیه حرارتی قرار دارد. به همین دلیل این نوع اسید باید در داخل بطری های شیشه ای قهوه‌ای تیره نگهداری شود.

 

 

 

 

ساختار اسید نیتریک

این اسید از یک اتم هیدروژن، یک اتم نیتروژن و ۳ اتم اکسیژن تشکیل شده است و ساختار مسطح دارد. در حالت ذوب شده نیز از غلظت بالاتری برخوردار بوده و دی‌اکسید نیتروژن محلول دربردارد. اولین ماده تولید کننده نیتریک اسید، آمونیاک است و از این اسید صنعتی در واکنش‌های شیمیایی به عنوان یک اکسید کننده و تنظیم محیط اسیدی استفاده می‌شود.

 

تاریخچه اسید نیتریک

در قرن شانزدهم برای تولید نیتریک اسید، سولفات آهن و نمک در معرض حرارت قرار می‌گرفت و از این اسید برای جداسازی نقره از طلا استفاده می‌شد. در سال ۱۹۰۵ از طریق فرایند قوس در هوای جوی فرایند تولید اسید نیتریک آغاز شد. به عبارت دیگر در دمای بسیار بالا و با قوس الکتریکی و به واسطه اکسیژن اتمسفر و مطابق با فرایند اکسیداسیون، نیتروژن جوی به اکسید نیتریک تبدیل می‌شد.

سرانجام در سال ۱۹۱۳به واسطه یک مهندس فرانسوی به نام آلبرت نودون، روش تولید اولیه این اسید اختراع شد. در این روش، نیترات کلسیم به واسطه باکتری‌ها از مواد حاوی نیتروژن موجود در زغال سنگ نارس الکترولیز می شود و در نتیجه اسید نیتریک به دست می‌آید.

 

کاربرد اسید نیتریک

این اسید در صنایع مختلف به عنوان یک اکسید کننده قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به طور کلی مهمترین کاربردهای آن شامل موارد زیر است.

  • کشاورزی

حدود ۸۰ درصد اسید نیتریک در صنعت کشاورزی و به منظور ساخت کودهای نیترات آمونیوم و فسفات‌های طبیعی استفاده می‌شود.

  • صنایع غذایی

از این اسید در صنایع غذایی به منظور تولید پتاسیم و نیترات های سدیم استفاده می‌شود. سدیم نیتریت با E250 و پتاسیم نیتریک E249 در فرایند پردازش گوشت هایی نظیر کالباس، سوسیس و غیره به عنوان مواد نگهدارنده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زیرا سدیم نیتریت و پتاسیم نیتریک حاوی یون نیتریت هستند و این یون از مسمومیت های غذایی کشنده و رشد باکتری ها در فراورده‌های گوشتی جلوگیری می‌کند. همچنین موجب می‌شود که رنگ گوشت، قرمز و تازه بماند.

 

 

  • استخراج طلا

از این اسید برای جداسازی و همچنین خالص سازی فلزاتی نظیر نقره و طلا نیز استفاده می‌شود. زیرا قادر است ناخالصی هایی نظیر متا اکسیدها را از سطح طلا و نقره حل کند.

  • دارویی

در صنعت پزشکی از نوع خالص این اسید به عنوان یک ماده سوزآور جهت درمان زگیل و دیگر بیماری های مشابه استفاده می شود. همچنین برای درمان سوء هاضمه نیز نوع  رقیق شده آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • سوخت موشک

برای تهیه سوخت موشک از اسید نیتریک در اشکال مختلف استفاده می‌شود.

  • سایر کاربردها

علاوه بر موارد نام برده اسید نیتریک کاربردهای دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر هستند.

قدیمی کردن چوب و چرم

شستشوی فلزات

ساخت ترکیبات عالی نیتروژن دار

ساخت مواد منفجر و تیزاب سلطانی

تولید پلاستیک و رنگ

تهیه پلیمرهایی نظیر پلی اورتان و پلی آمیدها

 

جدول مشخصات فنی اسید نیتریک

مشخصات فنی و خواص فیزیکی و شیمیایی اسید نیتریک به شرح زیر است.

 

نام ماده

اسید نیتریک

فرمول شیمیایی

HNO 3

جرم مولکولی

 63.01 g/mol

نقطه ذوب

-42 °C

نقطه جوش

83 °C

دانسیته

1.51 g/cm³

pH

1

شکل ظاهری

مایع بی رنگ مایل به زرد خیلی روشن

 

 

اسامی دیگر اسید نیتریک

این  اسید با عناوین دیگری نظیر اسید ازوتیک یا ازوتیک اسید، جوهر شور، هیدروژن نیترات یا نیترات هیدروژن، نیتروکسید آنیل و اسید ازته نیز خوانده می‌شود.

 

تولید اسید نیتریک

برای تولید اسید نیتریک دی‌اکسید نیتروژن با آب واکنش داده می‌شود و در طی این واکنش اکسید نیتریت به دست می‌آید. بنابراین اگر اکسید نیتریت با اکسیژن هوا اکسید شود، حاصل این واکنش دی‌اکسید نیتروژن خواهد بود. در حال حاضر برای تولید این اسید از فرایند استوالد استفاده می‌شود. طی این فرایند در حضور رودیوم یا کاتالیزور گاز پلاتین، در فشار ۹ اتمسفر و دمای بالای ۵۰۰ k، آمونیاک بی آب به اکسید نیتریت تبدیل می‌شود.

آنگاه از طریق واکنش اکسید نیتریت با اکسیژن هوا، دی‌اکسید نیتروژن به دست می‌آید و سپس برای تولید ملکول عالی اسید نیتریک و اکسید نیتریک، دی‌اکسید نیتروژن در آب جذب می‌شود. در انتها نیز یک گروه نیترو به مولکول عالی اسید نیتریک اضافه می‌شود تا اسید نیتریک معمولی به دست می‌آید. به طور کلی واکنش های تولید اسید نیتریک به شرح زیر است.

4NH3+5O2->4NO+6H2O

NO+1/2O2->4NO2

3NO2+H2O->2HNO3+NO

 

خطرات اسید نیتریک

همانطور که در ابتدای مطلب نیز به این نکته اشاره شد، اسید نیتریک یک خورنده و اکسید کننده بسیار قوی است. به همین دلیل غلظت های کم آن در طولانی مدت و همچنین غلظت های بالای آن در کوتاه مدت سلامتی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. استنشاق این ترکیب شیمیایی بسیار خطرناک است و همچنین اگر با چشم انسان تماس پیدا کند منجر به سوزش شدید و حتی نابینایی می‌شود.

خوردن این سم خطرناک خورنده، منجر به سوختگی دهان، گلو و همچنین سوراخ شدن معده و بیهوشی می‌شود. تماس اسید نیتریک با پوست نیز خطرناک است و در مواقعی که به مقدار زیادی روی پوست بریزد، احتمال مرگ را در پی خواهد داشت. به همین دلیل در حین استفاده از آن باید همواره به نکات ایمنی توجه داشت.

 

قیمت اسید نیتریک

شرکت دلکو صنعت مفتخر است که به عنوان بزرگترین هایپر صنعت و وارد کننده مواد شیمیایی را به بازار عرضه می‌نماید. قیمت اسید نیتریک که توسط دلکو صنعت در نظر گرفته شده، مناسب و مقرون به صرفه است شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب گرید مناسب از برندهای مختلف و اطلاع از آخرین قیمت ها با کارشناسان و متخصصان شرکت دلکو صنعت تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

 

جدول قیمت

 

ردیف

شرح

قیمت (تومان)

1

اسید نیتریک 53%

تماس بگیرید

 

 

 

مشحصات محصول در حال بروز رسانی است.

دیدگاه کاربران

به این محصول امتیاز دهید

دیدگاهی ثبت نشده است.

قیمت اسید نیتریک