اسید چیست؟

اسید یک مولکول یا یون می‌باشد که می‌تواند یک پروتون (H+) اهدا کند و به عنوان اسید برونستد-لوری شناخته می‌شود، همچنین طبق نظریه لوئیس یک پیوند کووالانسی با یک جفت الکترون، به نام اسید لوئیس نیز تشکیل می‌شود.
طبق نظریه آرنیوس اولین دسته از اسیدها، اهداکنندگان پروتون یا اسیدهای برونستد-لوری هستند. در برخی موارد خاص محلول‌های آبی، اهداکنندگان پروتون یون هیدرونیوم +H3O می‌باشند که به نام اسیدهای آرنیوس شناخته می‌شوند.
اسیدهای آبی آرنیوس دارای خواص مشخصی هستند که از نظر عملی یک اسید را توضیح می‌دهند. اسیدها محلول‌های آبی با طعم ترش می‌باشند و همچنین می‌توانند با بازها و برخی فلزات (مانند کلسیم) واکنش داده و باعث تشکیل نمک شوند. 

اسید از نظر دانشمندان مختلف

لی بیگ: 
اسید‌ها از نظر لی بیگ موادی هستند که دارای یون هیدروژن می‌باشند که در واکنش با فلزات توانایی جایگزینی یون‌های هیدروژن با یون‌های فلزی را دارند.
آرنیوس: 
از نظر آرنیوس اسید‌ها در صورت حل شدن با آب یک یا چند یون +H آزاد می کنند. با توجه به اینکه این یون به صورت آزاد در آب وجود ندارد به سرعت آبپوشی می‌شود و به یون +H3O تبدیل می‌شود.
لوئیس:
 اسید ها از نظر لوئیس موادی می‌باشند که در واکنش‌های شیمیایی پیوند داتیو برقرار می‌کنند.ویژگی های یک اسید

⦁    ترش مزه هستند
    خورنده می‌باشند
    کاغذ تورنوسل را به رنگ قرمز تغیر می‌دهند
    خنثی کننده باز هستند
    pH بین 0 تا 7 دارند

 

دسته‌بندی اسیدها

اسید‌ها به دو دسته اسید ضعیف و اسید قوی دسته بندی می‌شوند.

اسید قوی: به اسیدهایی که در زمان حل شدن در حلال، تمام پروتون‌های خود را به حلال می‌دهند و به صورت کامل تفکیک می شوند، اسید قوی می‌گویند.
به عبارت دیگر این اسید ها کاملا در آب یونش می‌کنند و باعث تولید یون +H3O یا هیدرونیوم می‌شوند و همچنین دارای Ka بزرگتری هستند.
این اسیدها شامل موارد زیر می‌باشند:
اسید هیدروکلریک، اسید هیدروبرمیک، اسید سولفوریک، اسید هیدرویدیک، اسید نیتریک، اسید کلریک و ...

اسید ضعیف: این اسید به طور کامل تفکیک نمی‌شود و تمام یون‌های خود را به حلال نمی‌دهد و همچنین به صورت کامل تفکیک نمی‌شوند. این اسید‌ها ka کوچکی دارند و می‌توان گفت تمام اسید‌های آلی اسید ضعیف هستند. برخی از این اسید ها شامل موارد زیر هستند:
اسید استیک، اسید بنزوئیک، اسید بوتیریک، اسید بنزوئیک، اسید بوتریک، اسید سیتریک، اسید فرمیک، اسید لاکتیک، اسید مالئیک، اسید اگزالیک و ...
برخی از اسیدهای ضعیف معدنی شامل موارد زیر می‌باشند:
اسید بوریک، اسید کربونیک، اسید هیدروفلوریک، اسید فسفریک، اسید هیدروسولفوریک، اسید فسفرو و ...

 

کاربرد اسیدها

اسید یکی از پرکاربرد ترین ماده در تمام صنایع می‌باشد که در اینجا به چند مورد کوتاه پسنده می‌کنیم:
برای رسوب زدایی و از بین بردن زنگ زدگی و همچنین جهت جلوگیری از خورگی فلزات مورد مصرف قرار می‌گیرد.
در کلیه صنایع شیمیایی به عنوان خنثی کننده استفاده می‌شود.
استفاده در صنایع غذایی
استفاده در صنایع باتری سازی
جهت تولید نمک
به عنوان کاتالیزور در واکنش‌های شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


 انواع اسید

    اسید سولفوریک

این ماده یک اسید معدنی و پرکاربردترین اسید در صنعت می‌باشد که بیشترین استفاده آن در کشاورزی و باتری سازی می‌باشد. این اسید بسیار خطرناک بوده و در صورت واکنش با آب بسیار گرمازا می‌باشد.

 


    اسید فرمیک

اسید فرمیک با نام جوهر مورچه یا اسید متانوئیک نیز شناخته می‌شود و فرمول شیمیایی این اسید HCOOH می‌باشد. این اسید حاصل تقطیر بدن مورچه می‌باشد، در صنعت برای تولید اسید فرمیک از متانول استفاده می‌کنند.

 


 

 

    اسید فسفریک

اسید فسفریک با فرمول شیمیایی H3PPO4 و با خلوص 85%  در گرید خوراکی می‌باشد. اسید فسفریک در دسته‌بندی اسیدهای ضعیف قرار دارد. اسید فسفریک در دو گرید خوراکی و صنعتی وجود دارد.

 

    اسید نیتریک

اسید نیتریک یک اسید معدنی می‌باشد و بسیار خورنده است. اسید نیتریک با نام هایی همچون آب قوی و روح نیتر نیز شناخته می‌شود. برای تولید کود و استفاده در صنایع پلاستیکی استفاده می‌شود.

    اسید سیتریک

اسید سیتریک یا جوهر لیمو یک اسید آلی می‌باشد که در دسته اسیدهای ضعیف قرار دارد. فرمول شیمیایی اسید سیتریک C6H8O7 می باشد. این اسید به صورت طبیعی در لیمو و لیمو ترش وجود دارد.

    اسید کلریدریک

اسید کلریدریک یا هیدروکلریک اسید یک اسید قوی و بسیار خورنده می‌باشد. فرمول شیمیایی این اسید HCl است، Ph این اسید بین 0 تا 2 می‌باشد.

 

 

    اسید سولفونیک

لبسا یا اسید سولفونیک یک ترکیب گوگرد دار آلی می‌باشد که بیشترین استفاده را در صنایع شوینده و ساخت شامپو دارد.

 


 

    اسید سولفامیک

اسید سولفامیک دارای فرمول شیمیایی H3NSO3 است و در دسته اسید های قوی قرار دارد. این اسید به شکل کریستال‌های سفید و درخشان می‌باشد. این ماده دارای نقطه ذوب 205 درجه سانتی گراد می‌باشد و کاملا در آب محلول است.

خرید اسید


چگونگی خرید مواد شیمیایی و اسیدها امر بسیار مهمی است. مواد شیمیایی مختلف عموما ظاهری شبیه به هم دارند و در بیشتر مواقع از روی ظاهر میزان خلوص و کیفیت ماده را نمی‌توان تشخیص داد.
به همین منظور به شما عزیزان پیشنهاد می‌شود برای خرید اسید و مواد شیمیایی حتما به مراکز معتبر مراجعه کرده و از فروشنده شناسه محصول و برگه آنالیز مرتبط آن را درخواست کنید.
شرکت دلوین صنعت مهر با نام تجاری دلکو صنعت مفتخر است که با یک دهه فعالیت مدیران و کارشناسان خود در زمینه تامین، فروش و خدمات پس از فروش مواد شیمیایی و انواع اسید و دارا بودن دانش فنی و اخذ تجارب مختلف در زمینه تامین مواد شیمیایی و تجهیزات صنعتی به یکی از بزرگترین شرکت‌ها در این زمینه تبدیل شده است.
شرکت  دلکو صنعت از اینکه مورد اعتماد مشاوران،کارخانجات و مدیران صنایع و مدیران پروژه‌های شیمیایی و عمرانی واقع شده است به خود می‌بالد. چشم انداز شرکت دلکو صنعت، تامین مواد شیمیایی، تجهیزات صنعتی و خدمات پس از فروش و همچنین مشاوره و کیفیت مهندسی عالی به صاحبان صنایع و مدیران صنعت و مشتریان گرامی می‌باشد.همچنین این شرکت در نظر دارد با ارائه بهترین و با کیفیت ترین برندهای مواد شیمیایی از برترین کشورهای اروپایی و آسیایی جهت پیشبرد اهداف صنعت و افزایش تولیدات کارخانجات صنعتی گام برداشته و نقش موثری در پیشرفت و اعتلای صنعت کشور ایفا نماید.