واسطه ای قدرتمند به نام گیربکس دور متغیر (واریاتور) 

امروزه با پیشرفت صنایع و تحول عظیم تولید تجهیزات صنعتی: نیاز صنعت به دستگاه های مولد نیرو و انتقال دهنده قدرت روز به روز بیشتر احساس می شود. گاهی در خطوط تولید، نیازمند دور و گشتاور مختلف برای یک دستگاه خاص به عنوان مثال نوار نقاله هستیم. یکی از روش های تنظیم دور در خروجی دستگاه های انتقال دهنده قدرت مانند گیربکس، استفاده از اینورتر در تابلو برق و فرمان به الکتروموتور جهت تغییر دور ورودی می باشد. در صورتیکه توان ورودی بالا نباشد (معمولا زیر 10 اسب) و خروجی گیربکس تنها در چند دور مشخص مورد نیاز باشد، می توان از دستگاهی به نام گیربکس دور متغیر و یا واریاتور Variator استفاده کرد.
 

 

نحوه کار گیربکس دور متغیر

واریاتورها یا گیربکس های دور متغیر که توسط هایپر صنعت دلکو به بازار عرضه می شوند نقش یک واسطه بین الکتروموتور و گیربکس اصلی را بازی می کنند.  الکتروموتور با دور مشخص به واریاتور کوپل می شود و واریاتور نیز با گیربکس اصلی در ارتباط است. نحوه تغییر دور ورودی به گیربکس از طریق پیچ دستی که بر روی گیربکس دور متغیر قرار دارد می باشد. گیربکس های دور متغیر معمولا 5 نسبت تبدیل مختلف ایجاد می کنند که کمترین کاهش دور را در نسبت تبدیل 1:5 به وجود می آورند. پس کمترین کاهش دور خروجی از واریاتور با نسبت 1:1 و بیشترین کاهش دور با نسبت 1:5 ایجاد می شود. دور ورودی به گیربکس مجددا با توجه به نسبت تبدیل ثابت گیربکس کاهش یافت و به مصرف کننده نهایی می رسد.


 
 

مکانیزم گیربکس دور متغیر دلکو صنعت

گیربکس دور متغیر بدون چرخ‌دنده می باشد و از طریق تغییر در اندازه و فاصله بین طبلک ها و تسمه ای که بین آن ها قرار دارد دور خروجی را تغییر می دهند.


اجزای گیربکس دور متغیر

واریاتورها ظاهر و طرز کار ساده ای دارند و در زیر اجزای آن به طور کامل نشان داده شده است. این اجزا شامل انواع بیرینگ ها، رینگ ها، پوسته، در پوش، انواع پیچ و مهره، وپیچ دستی، واشرها، شافت خروجی و انواع آب بندها و مکانیک سیل ها می شود.


 

نکاتی در مورد گیربکس دور متغیر دلکو صنعت

•    گیربکس دور متغیر نباید در معرض رطوبت قرار بگیرد در غیر این صورت دچار آسیب می شود.
•     اگر واریاتور برای مدت طولانی (4 الی 5 ماه) بدون کار و در انبار باشد، می بایست شافت آن را حرکت داد تا از خشک شدن و آسیب به قطعات داخلی در امان بماند.
•     دستگاه در حین کارکرد نباید هیچگونه لرزشی داشته باشد. 
•     دستگاه مولد قدرت متصل به واریاتور (به عنوان مثال الکتروموتور) باید به طور کاملا خطی و بالانس به گیربکس دور متغیر قرار گیرد در غیر این صورت باعث ایجاد اضافه بار و آسیب به یاتاقان ها و شافت می شود.
•      قبل از راه اندازی از میزان روغن مناسب در دستگاه اطمینان حاصل کنید. در صورت نیاز به استفاده از کوپلینگ در خروجی، حتما از کوپلینگ هیدرولیک استفاده شود. 
•     گیربکس های دور متغیر با توجه به توان ورودی به آن ها انتخاب می شوند.

نحوه نصب گیربکس دور متغیر

واریاتورها در خروجی دارای فلنج هستند و می توانند به صورت افقی و عمودی و در تمامی جهات مانند شکل زیر نصب گردند.

 

 
آیا گیربکس دور متغیر باعث افزایش گشتاور می شود؟

با توجه به اینکه واریاتور بدون استفاده از چرخ‌دنده و تنها با تسمه دور را کاهش می دهد در نتیجه با کاهش دور، افزایش گشتاور ایجاد نخواهد شد.
 

گیربکس دور متغیر در صنایع مختلف

از  گیربکس دور متغیر شرکت دلکو در صنایع و دستگاه هایی که نیاز به توان ورودی پایین باشد به وفور استفاده می شود. صنایع دارویی، کاشی و سرامیک و صنایع غذایی از آن جمله هستند.
برندهای مختلف گیربکس دور متغیر در ایران
    گیربکس دور متغیر بونفیلیولی ایتالیا
•    گیربکس دور متغیر موتوواریو ایتالیا
•    گیربکس دور متغیر SITI ایتالیا
•    گیربکس دور متغیر چینی

 

قیمت گیربکس دور متغیر

خرید گیربکس‌دورمتغیر  شرکت دلکو صنعت قطعا به نفع مشتریان عزیز خواهد بود زیرا دلکو صنعت مفتخر است که تجهیزات صنعتی با کیفیت را به بازار عرضه می کند و همواره پشت محصولات خود ایستاده است زیرا اساس کار دلکو صنعت رضایت مشتری است. شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انتخاب واریاتور و اطلاع از قیمت واریاتو‌ها با کارشناسان و متخصصان شرکت دلکو صنعت مشاوره داشته باشید.