گیربکس حلزونی، کوچک و کاربردی!

یکی از پر مصرف ترین گیربکس های موجود در صنعت که توسط شرکت دلکو صنعت عرضه می‌شود، گیربکس حلزونی Worm Gearbox است. این نوع گیربکس به دلیل کوچک بودن و قابلیت انتقال گشتاور پایین، در دستگاه های کوچک به فراوانی استفاده می‌شود. گیربکس حلزونی یک گیربکس مصرفی بوده و بعد از مدتی نیاز به تعویض و جایگزینی دارد.
 


مکانیزم گیربکس حلزونی Worm Gearbox

گیربکس Worm از یک ماردون یا پیچ حلزونی از جنس فولاد در ورودی آن تشکیل شده که به یک چرخ‌دنده از جنس برنج یا فسفر برنز درگیر است. مکانیزم عمل این گیربکس بر اساس اصطکاک بالای بین ماردون و دنده برنجی است. توان به وسیله یک مولد قدرت مانند الکتروموتور یا هیدروموتور به ورودی گیربکس منتقل می‌شود و بعد از کاهش دور و افزایش گشتاور از خروجی توسط دنده برنجی منتقل می‌شود. محور حرکت ماردون و چرخ‌دنده برنجی بر هم عمود می باشد در نتیجه ورودی و خروجی 90 درجه با یکدیگر اختلاف دارد. با توجه به ظاهر مکعبی شکل بودن این گیربکس، از آن با عنوان گیربکس مکعبی نیز یاد می‌شود. دنده برنجی مصرفی بوده و بعد از مدتی خورده می شود و نیازمند تعویض است.
 


 خاصیت برگشت ناپذیری

یک مزیت بسیار مهم در این نوع گیربکس که باعث استفاده فراوان از آن شده است، خاصیت برگشت ناپذیر بودن گیربکس است. به این معنی که ماردون ورودی می تواند چرخ‌دنده خروجی را به حرکت درآورد ولی چرخ‌دنده برنجی خروجی قادر به حرکت ماردون ورودی نیست. این خاصیت به خصوص در کانوایرهای شیب دار و بالابرها مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت قطع برق از برگشت بار جلوگیری می کند. هر چه نسبت تبدیل گیربکس بالاتر باشد خاصیت برگشت ناپذیری بهتر عمل می کند.


نسبت تبدیل گیربکس مکعبی

گیربکس های حلزونی در نسبت تبدیل های مشخص تولید می شوند. این گیربکس ها معمولا در پایین ترین نسبت 1:7.5 و در بالاترین نسبت 1:100 می باشند. البته بعضی از برندهای اروپایی مانند موتوواریو ایتالیا در سایز های کوچک نسبت تبدیل 1:5 نیز تولید می کنند.

 


اجزای تشکیل دهنده گیربکس حلزونی

یک گیربکس حلزونی از اجزای زیر تشکیل می شود:

     ماردون یا پیچ حلزون
      دنده برنجی
●      شافت و یا فلنج ورودی
      پوسته از جنس آلومینیوم یا چدن
●      بلبرینگ ها
      درپوش بلبرینگ
      آب بندها
      پیچ روغن

 

 
 

گیربکس حلزونی می تواند با هر دستگاه انتقال قدرت از قبیل سروو موتور، الکتروموتور، هیدروموتور و ... کوپل شود. همچنین به دلیل پایین بودن گشتاور تولیدی این گیربکس ها می توان در ورودی از هند ویل یا چرخ دستی استفاده کرد.
 


انواع گیربکس حلزونی

گیربکس حلزونی به دو صورت گیربکس حلزونی مکعبی و گیربکس حلزونی گرد تولید و توسط شرکت دلکو صنعت عرضه می‌شود.
گیربکس حلزونی مکعبی معمولا با نام تجاری NMRV شناخته می شود. اگر ورودی گیربکس شافت باشد با کد NRV معرفی می شود. البته این نامگذاری برای شرکت های مختلف متفاوت است. کد بیان شده مربوط به شرکت موتوواریو ایتالیا می باشد که سایر شرکت ها نیز از استاندارد ابعادی به کار گرفته شده در این شرکت استفاده می کنند. شرکت بونفیلیولی ایتالیا نیز یکی دیگر از شرکت های مطرح در تولید گیربکس حلزونی می باشد. این شرکت گیربکس های حلزونی گرد خود را با نام تجاری VF (ورودی شافت) و MVF (ورودی فلنج) ارائه می کند.


گیربکس حلزونی NMRV و NRV

این نوع گیربکس مکعبی شکل بوده و ورودی و خروجی با یکدیگر زاویه 90 درجه دارند. گیربکس حلزونی مکعبی معمولا در 10 سایز مختلف تولید می شود. خروجی گیربکس اغلب به صورت هالو بوده و در صورت درخواست مشتری امکان نصب فلنج در خروجی آن نیز امکان پذیر است. ورودی گیربکس هم می تواند شافت دار و هم می تواند فلنجی جهت کوپل با الکتروموتور باشد. ماکزیمم توان ورودی به گیربکس حلزونی مکعبی 11 کیلووات و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز 2000 نیوتن متر می باشد. قطر هالوی خروجی گیربکس حداقل 11 میلیمتر و حداکثر 50 میلیمتر است.
 


گیربکس حلزونی VF و MVF

گیربکس حلزونی VF دارای ورودی شافت و خروجی هالو می باشد. در ورودی این گیربکس می توان از هند ویل  Hand Wheel یا چرخ دستی استفاده کرد به همین دلیل از آن با گیربکس حلزونی دستی نیز یاد می شود. همچنین این گیربکس با استفاده از پولی تسمه و چرخ زنجیر و انواع کوپلینگ ها به الکتروموتور و سایر دستگاه های مولد قدرت وصل می شود. از این مکانیز مخصوصا برای ساخت بالابرهای ساختمانی استفاده می شود.
گیربکس حلزونی MVF همانند VF می باشد با این تفاوت که ورودی آن هالو و فلنج جهت کوپل با الکتروموتور، سروو موتور، هیدروموتور و ... می باشد.
گیربکس های حلزونی گرد تحمل گشتاور بالاتری نسبت به مدل مکعبی خود را دارند. ماکزیمم توان ورودی به گیربکس حلزونی گرد 90 کیلووات و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز 70000 نیوتن متر می باشد. قطر هالوی خروجی گیربکس حداقل 11 میلیمتر و حداکثر 110 میلیمتر است.
 


گیربکس حلزونی مرکب

گاهی نیازمند این هستیم که از گیربکس با دور بسیار پایین استفاده کنیم. در این صورت می بایست دو گیربکس حلزونی را با یکدیگر ترکیب نمود که حاصل آن یک گیربکس مرکب با دور بسیار پایین خواهد بود. گیربکس اول که به مولد قدرت وصل می شود کوچکتر بوده و این گیربکس بوسیله یک رابط که واسطه ترکیب نامیده می شود به گیربکس اصلی که بزرگتر است کوپل می شود.

مزایای گیربکس حلزونی شرکت دلکو صنعت

      کوچک بودن
      ارزان بودن
      تعمیر و نگهداری آسان
      لوازم و قطعات قابل تعویض
      برگشت ناپذیر بودن
      صدای بسیار پایین
      قابلیت نصب در تمامی جهات و به صورت عمودی و افقی
      قابلیت استفاده از هندویل در ورودی


نکاتی درباره روغن‌کاری گیربکس حلزونی مکعبی 

      این نوع گیربکس به دلیل کوچک بودن حجم اندکی جهت روغن‌کاری دارد.
      همواره باید توجه داشت که روغن موجود در گیربکس بررسی و در صورت کاهش آن نسبت به جایگزینی روغن اقدام نمود.
      روغن مورد نیاز جهت گیربکس با توجه به دمای محیط متفاوت است و اغلب از واسکازین با گرید 150 برای محیط خنک و واسکازین با گرید 220 برای محیط گرم استفاده می شود.
      بعد از هر 7000 ساعت کار روغن موجود در گیربکس نیازمند تعویض می باشد.
 


کاربرد گیربکس حلزونی

با توجه به مزایای گیربکس های حلزونی  شرکت دلکو صنعت، به طور گسترده در صنایع و دستگاه های زیر استفاده می شوند:
      انواع بالابرهای ساختمانی و انسانی
      انواع کانوایرها و نوار نقاله های کوچک و متوسط
      خطوط انتقال مواد در صنایع کاشی و سرامیک
      صنایع پتروشیمی
      صنایع خودروسازی
      صنایع مواد غذایی و بسته بندی
      صنایع ذوب و فولاد
      صنایع کشاورزی و ساخت انواع گلخانه ها
      جهت کوپل با انواع پمپ ها مخصوصا پمپ های سیلندری
      انواع خردکن ها و سیستم های غربالگری


مهمترین برندهای گیربکس حلزونی موجود در ایران

      گیربکس حلزونی موتوواریو ایتالیا
      گیربکس حلزونی بونفیلیولی ایتالیا
      گیربکس حلزونی SITI ایتالیا
      گیربکس حلزونی ROSSI ایتالیا
      گیربکس حلزونی ایلماز ترکیه
      گیربکس حلزونی PGR ترکیه
      گیربکس حلزونی ترامک
      گیربکس حلزونی SEW آلمان
      گیربکس حلزونی چینی
      گیربکس حلزونی سهند
      گیربکس حلزونی شاکرین
 

خرید گیربکس حلزونی شرکت دلکو صنعت

شرکت دلکو صنعت مفتخر است که با  تامین و عرضه انواع گیربکس حلزونی ، گام مهمی را در صنعت برداشته و همچنین قیمت گیربکس حلزونی ایرانی و چینی و اروپایی را  نیز مناسب در نظر گرفته است. شما عزیزان  می‌توانید جهت انتخاب گیربکس حلزونی مناسب با کارشناسان و متخصصان شرکت دلکو صنعت تماس حاصل نمایید.