گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم دلکو صنعت، کاربردی و پر مصرف

پر مصرف ترین گیربکسی  که در صنایع مختلف استفاده می‌شود، از نوع شافت مستقیم یا هلیکال می باشد. این نوع گیربکس در رنج گیربکس های با توان متوسط قرار می گیرد و با توجه به قیمت مناسب و هزینه تعمیر و نگهداری پایین به وفور در صنایع مختلف کاربرد دارد.


مشخصات فنی گیربکس شافت مستقیم یا گیربکس هلیکس

این نوع گیربکس به دلیل نوع دندانه های چرخ‌دنده آن به نام هلیکال نام گذاری شده است. دندانه های این گیربکس ها به صورت اریب یا مورب هستند از این رو این نوع گیربکس را گاهی گیربکس اریب یا گیربکس مورب نیز می نامند. این طراحی خاص چرخ دنده ها باعث می شود که هنگام کارکرد گیربکس، اتصال دنده ها از یک نقطه شروع شده و سپس سایر سطح دندانه با یکدیگر تماس پیدا کند. در نتیجه از ایجاد ضربه جلوگیری شده و باعث می شود که گیربکس نرم و بدون صدا کار کند. همچنین باعث افزایش عمر چرخ‌دنده و در نتیجه گیربکس خواهد شد. اریب بودن دندانه باعث افزایش طول دندانه شده و منجر به افزایش سطح تماس دو چرخ‌دنده می‌شود.


گیربکس هلیکال چگونه کار می کند؟

گیربکس شافت مستقیمی که توسط شرکت دلکو صنعت به بازار عرضه می‌شوند، معمولا به صورت یک طبقه و دو طبقه و سه طبقه تولید شده اند. هر طبقه گیربکس را اصطلاحا استیج می نامند. هر استیج شامل یک زوج چرخ‌دنده می باشد که دور و گشتاور از چرخ‌دنده کوچک تر به چرخ دنده بزرگ تر منتقل می شود. هر استیج یا طبقه با نسبت تبدیل مشخص دور را کاهش و در نتیجه گشتاور را افزایش می‌دهد. ابعاد و استحکام چرخ‌دنده ها با توان ورودی به گیربکس و گشتاور قابل انتقال از گیربکس نسبت مستقیم دارد.

 

مشخصات ظاهری گیربکس شافت مستقیم

همان گونه که از نام گیربکس مشخص است، ورودی و خروجی این گیربکس در یک راستا و جهت و به صورت مستقیم می باشد. ورودی گیربکس می تواند شافت و یا هالو به همراه فلنج باشد. در صورتیکه ورودی به صورت شافت باشد، انتقال دور و قدرت به گیربکس می تواند به وسیله تسمه و پولی و یا چرخ زنجیر و یا انواع کوپلینگ‌ها صورت پذیرد. خروجی گیربکس نیز همراه با شافت می باشد. یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال قطر شافت خروجی آن است. قطر شافت خروجی گیربکس تابعی از توان ورودی و دور خروجی آن می باشد. هر چه گیربکس در خروجی خود گشتاور بالاتری را منتقل کند، قطر شافت گیربکس نیز بیشتر می‌شود. در حالتیکه گیربکس با یک الکتروموتور یا هیدروموتور کوپل شود، ورودی باید به صورت هالو و فلنجی باشد. گیربکس ها معمولا برای کوپل با الکتروموتور تولید می‌شوند و این آسان ترین و رایج ترین راه انتقال توان به گیربکس است.

 

انواع گیربکس شافت مستقیم 

⦁  گیربکس شفت مستقیم پایه دار

⦁  گیربکس شفت مستقیم فلنج دار

⦁  گیربکس شفت مستقیم پایه و فلنج دار


گیربکس هلیکال پایه دار

این گیربکس ها به صورت پایه دار تولید می شوند و نصب آن از طریق پایه های زیر گیربکس است. خروجی گیربکس نیز به صورت شافتدار است.

گیربکس هلیکال فلنجدار

این نوع گیربکس بدون پایه بوده و خروجی آن دارای شفت و فلنج است. نصب گیربکس از طریق فلنج خروجی آن و به صورت افقی یا عمودی صورت می پذیرد.

گیربکس هلیکال پایه و فلنجدار

این نوع گیربکس تلفیقی از دو مدل قبلی است و نصب آن به صورت همزمان از طریق پایه ها و فلنج آن صورت می پذیرد. این نوع گیربکس را می توان به صورت عمودی و یا افقی استفاده نمود.


گیربکس شافت مستقیم مرکب چیست؟

در برخی صنایع نیازمند گیربکس با دور پایین هستیم. برای دورهای پایین (معمولا زیر 5 دور در دقیقه) از گیربکس مرکب استفاده می شود. گیربکس مرکب ترکیبی از دو گیربکس شافت مستقیم می باشد. الکتروموتور یا توان محرک به گیربکس اول که کوچک تر است وصل می شود و در نهایت دور پایین و گشتاور بالا توسط گیربکس دوم که قوی تر است منتقل می شود.

 

نحوه نصب گیربکس هلیکال


این گیربکس ها قابلیت نصب در تمامی جهات و به صورت افقی و عمودی را دارا می باشند. در زیر چگونگی نصب گیربکس شافت مستقیم نشان داده شده است.


مزایای گیربکس شافت مستقیم

⦁ بازدهی مناسب و قابل قبول

⦁ تعمیر و نگهداری آسان

⦁ ارزان بودن

⦁ کارکرد نرم و صدای کم

⦁ فضای زیاد داخل گیربکس که باعث روغنکاری مناسب و عدم داغ کردن آن می شود

⦁ قابلیت مرکب شدن

⦁ نسبت تبدیل های مختلف و رنج دوری وسیع در خروجی

⦁ قابلیت انتقال گشتاور نسبتا بالا

⦁ عمر بالا


تعمیر و نگهداری گیربکس شافت مستقیم 

در صورتی‌که گیربکس شافت مستقیم با توجه به توان و دور خروجی به درستی انتخاب شده باشد دارای طول عمر بالا خواهد بود. گیربکس را باید به صورت مرتب بررسی کرد تا از میزان روغن مناسب درون آن اطمینان حاصل گردد. میزان روغن مورد نیاز برای گیربکس در حالت نصب به صورت افقی و عمودی متفاوت است و باید دقت شود که تمامی روغن سطح تمامی چرخ دنده ها را در بر گیرد. باید توجه نمود که گیربکس بدون ارتعاش کار کند. برای این منظور نحوه نصب و بالانس بودن گیربکس از اهمیت بالایی برخوردار است. هر گونه ایجاد صدای نامتعارف در گیربکس نگران کننده و دلیل بر ایجاد خرابی در آن می باشد. صدای ایجاد شده در گیربکس شافت مستقیم معمولا می تواند از خرابی یاتاقان های آن و یا خوردگی دندانه های چرخ‌دنده های گیربکس باشد.

 

برندهای گیربکس شافت مستقیم

گیربکس شافت مستقیم موجود در بازار ایران اغلب ساخت ایران، چین و یا کشورهای اروپایی هستند.

مهمترین برندهای گیربکس شافت مستقیم ایرانی:

⦁ گیربکس شافت مستقیم پارس گرجی

⦁ گیربکس شافت مستقیم شریف

⦁ گیربکس شافت مستقیم شاکرین

⦁ گیربکس شافت مستقیم پویا

⦁ گیربکس شافت مستقیم سهند

⦁ گیربکس شافت مستقیم رضایت

⦁ گیربکس شافت مستقیم اصفهان 

مهمترین برندهای گیربکس هلیکال اروپایی:

⦁ گیربکس هلیکال ایلماز Yilmaz ترکیه

⦁ گیربکس هلیکال SEW آلمان

⦁ گیربکس هلیکال موتوواریو Motovario ایتالیا

⦁ گیربکس هلیکال بونفیلیولی Bonfiglioli ایتالیا

⦁ گیربکس هلیکال روسی Rossi ایتالیا

⦁ گیربکس هلیکال سیتی Siti ایتالیا

⦁ گیربکس هلیکال لنز Lenze آلمان

از مهمترین گیربکس های شافت مستقیم چینی موجود در ایران نیز می توان به گیربکس شافت مستقیم چینی SRC اشاره کرد.

 

صنایعی که از گیربکس شافت مستقیم استفاده می‌کنند

کاربرد گیربکس شافت مستقیم یا گیربکس هلیکال در صنایع مختلف بسیار متنوع می باشد. صنایع و یا دستگاه هایی که این مدل گیربکس در آنها به کار می رود شامل موارد زیر است:

⦁ گیربکس شافت مستقیم نوار نقاله

⦁ گیربکس شافت مستقیم میکسر

⦁ گیربکس شافت مستقیم تیکنر (معمولا به صورت مرکب)

⦁ گیربکس شفت مستقیم صنایع سیمان

⦁ گیربکس شفت مستقیم صنایع دارویی

⦁ گیربکس شفت مستقیم جهت کوپل با انواع پمپ ها

⦁ گیربکس هلیکال بچینگ

⦁ گیربکس هلیکال صنایع آب و فاضلاب

⦁ گیربکس هلیکال دکل حفاری

⦁ گیربکس هلیکال صنایع خودرو سازی

⦁ گیربکس هلیکال صنایع ذوب و فولاد


خرید گیربکس شافت مستقیم 

با توجه به ارزان و پرکاربرد بودن گیربکس شافت مستقیم و همچنین تعمیر و نگهداری راحت، صنایع مختلف مجاب به استفاده از این مدل گیربکس ها شده اند. شما عزیزان می‌توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید گیربکس شافت مستقیم و همچنین  اطلاع از قیمت برندهای مختلف با کارشناسان و متخصصان شرکت دلکو صنعت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.